. бг сноуборд новини : АЛЕКС ЖЕКОВА СУПЕРСТАР! ВТОРА SBX ПОБЕДА В АРОЗА, ВТОРА В КРАЙНОТО SBX КЛАСИРАНЕ ЗА СВЕТОВНАТА КУПА! - 25 Март 2011 - 16:11

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА (SKI.BG) -- Изключителен двоен успех!!! Преди секунди чаровната суперзвезда на българския сноуборд Александра Жекова спечели и втория сноубордкрос за Световната купа в Ароза, Швейцария! За да бъде щастието пълно, любимият на Сани - австралиецът Алекс Пулин, спечели бордеркроса при мъжете, с което и малката кристална купа!

LG Snowboard FIS World Cup Arosa SBX II, Podium Women of season's last snowboard cross race in Arosa, Switzerland, from left to right: 2nd Lindsey Jacobellis (USA), 1st Alexandra Jekova (BUL), 3rd Nelly Moenne Loccoz (FRA), photo © Oliver Kraus/FIS

След като вчера в Ароза нашата Александра спечели за първи път старт за Световната купа, още в квалификацията днес, 25-ти март 2011 г., тя отново демонстрира изключителната форма, в която се намира, давайки второ време по трасето, на само 57 стотни зад смятаната за фаворитка - световната шампионка Линдзи Джакобелис от САЩ.

В четвъртфиналната серия Жекова лесно се пребори с конкурентките си и стигна финала първа, оставяйки зад себе си дори канадката Доминик Малте, която вече си беше гарантирала Малката световна купа в дисциплината. В полуфинала Алекс се срещна с втората във вчерашния бордреркрос - американката от Аляска Калан Читлук-Сифсоф, както и с швейцарката Сандра Фрай и французойката Дебора Антониоз. И тук Алекс беапелационно пое лидерството от старта и го запази до финала, а от тази серия в големия финал влязоха още Сандра Фрай и японката Юка Фуджимури, която влезе заедно с Жекова от четвъртфиналите. Калан Читлук-Сифсоф този път остана последна.

LG Snowboard FIS World Cup Arosa SBX II, Second snowboard cross race at season's finals in Arosa, Switzerland, Women's Quarter Final #4: Dominique Maltais (CAN) in blue, Alexandra Jekova (BUL) in red Yuka Fujimori (JPN) in yellow and Carle Brenneman (CAN), photo © Oliver Kraus/FIS

И ето че дойде ред на големия финал... Нервите на състезателките, публиката, зрителите пред малкия екран, бяха опънати до краен предел... Кои ще се качат на подиума? Ще успее ли американката Джакобелис да си върне втората позиция в генералното класиране? Или пък ще изгее някоя нова звезда?!...

Старт... Жекова потегля с хъс и рамо до рамо с Джакобелис повеждат колоната през ролерите... Този път българката изглежда напълно освободена, без онова стягане и новобранско напрежение, което й пречеше до неотдавна... Това е начинът... Опитът си казва думата, нищо че тя е на едва 23-годишна възраст... На първия вираж Жекова е от вътрешната страна и влиза първа... Жекова води във финала!... След няколко препятствия обаче Алекс леко забавя и Джакобелис веднага се възползва от грешката, поемайки водачеството. В третия вираж Жекова поема инициативата, влиза отвътре и атакува... Каква драма... Алекс отново е пред Линдзи... Останалите състезателки дебнат плътно зад тях, надявайки се грандиозната битка между двете лидерки да дведе до падане... Но българката е перфектна, преодолява всички препятствия по идеален начин... Остават метри до финала... Финал... Алекс Жекова вече е двукратна победителка в бордеркрос за Световната купа!!!

LG Snowboard FIS World Cup Arosa SBX II, Second snowboard cross race at season's finals in Arosa, Switzerland, Men's Final: Alexandra Jekova (BUL) wins ahead of Lindsey Jacobellis (USA) in red, Nelly Moenne Loccoz (FRA) in black and Sandra Frei (SUI) in yellow, photo © Oliver Kraus/FIS

Последва и финалът при мъжете. Битката за Световната купа в бордеркроса на мъжете беше много успорвана и близка. В крайна сметка австралиецът Алекс Пулин само с 60 точки преднина спечели първия си Кристален глобус, който е и първи за състезател от южното полукълбо. На дали някой си бе и помислил, че победител в битката за титлата може да се окаже именно "Чъмпи", след като австралиецът изоставаше с цели 600 точки от временния лидер преди старта на последното състезание днес.

LG Snowboard FIS World Cup Arosa SBX II, Second snowboard cross race at season's finals in Arosa, Switzerland, Men's Eighth Final #: Alex Pullin (AUS) in red ahead of Alex Tuttle (USA) in blue, Tony Ramoin (FRA) in yellow, Alessandro Haemmerle (AUT) in black, Cameron Bolton (AUS) in green and Felix Arnold (SUI) in white, photo © Oliver Kraus/FIS

LG Snowboard FIS World Cup Arosa SBX II, Second snowboard cross race at season's finals in Arosa, Switzerland, Men's Quarter Final #3: Nick Baumgartner (USA) in red ahead of William Bankes (FRA) in green, Francois Boivin (CAN) in yellow, Fabio Cordi (ITA) in white, Rok Rogelj (SLO) in black and Nate Holland (USA) in blue, photo © Oliver Kraus/FIS

В крайна сметка 23-годишният Алекс трябваше да спечели състезанието, за да вземе купата, след като главният му съперник - французинът Пиер Волтие отпадна в полуфинала. И той го направи. Отнасянето у дома на Кристалния глобус беше черешката на тортата за гаджето на Александра Жекова, който по този начин завърши един невероятен сезон, в който той не само се се качи на първото, второто и третото място на почетната стълбичка, но също така спечели бордеркроса на Световното първенство в Ла Молина, Испания, в края на януари.

LG Snowboard FIS World Cup Arosa SBX II, Podium Men of season's last snowboard cross race in Arosa, Switzerland, from left to right: 2nd Luca Matteotti (ITA), 1st Alex Pullin (AUS), 3rd Nick Baumgartner (USA) FIS/Oliver Kraus, photo © Oliver Kraus/FIS

И така, напълно заслужените аплодисменти бяха огромни за австралийско-българския отбор. От Олипиадата през 2006-та досега нито една двойка не беше печелила състезание в един и същи ден. Тогава швейцарката Таня Фрайден и вчерашният победител Сет Уескът от САЩ спечелиха първия в историята олимпийски бордеркрос. Днес Жекова и Пулин повториха този подвиг, факт, който българката първоначално дори не разбра, защото ликуваше за втората си поредна победа за Световната купа. "Това е невероятно! Беше толкова успорван финал срещу Линдзи (Джакобелис). След като направих грешка в ролер секцията, отново се хвърлих напред и го направих. Толкова е вълнуващо да си на върха! Дори не можах да спя миналата нощ."

Още вчера Доминик Малте си осигури Световната купа в сноубордкроса при дамите. Канадката спечели втората титла в кариерата си с общ актив от 4800 точки, на втора позиция е Алекс Жекова с 4040 точки, а трета остана настоящата световна шампионка Линдзи Джакобелис от САЩ с 3610 точки.

SBX World Cup podium men, form left to right: 2nd Alexandra Jekova (BUL), 1st Dominique Maltais (CAN), 3rd Lindsey Jacobellis (USA), photo © Oliver Kraus/FIS

SBX World Cup podium men, form left to right: 2nd Pierre Vaultier (FRA), 1st Alex Pullin (AUS), 3rd Jonathan Cheever (USA), photo © Oliver Kraus/FIS

ПОЗДРАВЯВАМЕ АЛЕКСАНДРА, ВИКТОР, ЧЪМПИ и целия българо-австралийски отбор! :) НАДЯВАМЕ СЕ ДА НИ РАДВАТЕ С ОЩЕ ПО-ГОЛЕМИ УСПЕХИ В БЪДЕЩЕ! ТОВА Е САМО НАЧАЛОТО...

25 март 2011 г.

SBX World Cup winner Alex Pullin (AUS) with his World Cup Globe, photo © Oliver Kraus/FIS

SBX World Cup winners Dominique Maltais (CAN) right and Alex Pullin (AUS) with their World Cup Globes FIS/Oliver Kraus, photo © Oliver Kraus/FIS

***

Сани Жекова с втора победа за Световната купа по сноуборд

Най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова завърши по блестящ начин сезона за Световната купа. В последния старт в дисциплината бордеркрос на финалите в Ароса (Швейц), който завърши преди малко софиянката бе безапелационна и записа втора победа за Световната купа. Успехът и идва само ден след като за първи път триумфира в старт от СК.

С днешната победа Сани постигна и още два недостигани от наш спортист върха във ФИС. Жекова завърши сезона, като водач в Световната ранглиста в дисциплината бордеркрос и е втора в подреждането за малката купа в същата дисциплина. Днешното призово класиране е осмо за Сани в 78 старта за световната купа. Тя вече има две победи, четири втори и три трети места за СК.

В понеделник (28 март) от 13,00 ч Сани Жекова ще получи специална награда от Първа инвестиционна банка, която е генерален спонсор на Българска федерация ски. Церемонията ще се състои в офиса на ПИБ на бул. България 81 Г.

При използване на текст и/или фотография от www.ski.bg, задължително цитирайте източника WWW.SKI.BG !