. спорт : Biketrial in the park 2011 - 07 Април 2011 - 17:43
Първото за сезона байктраял състезание се състоя миналия уийкенд в столичната Борисова градина

БАЙКТРАЯЛ. Най-добрите се срещнаха очи в очи, но победител стана само един. Така може да се обобщи събитието Biketrial in the park 2011. Въпреки колебливото време през цялата седмица преди събитието, миналия уийкенд, 2-3 април 2011 г., слънцето не ни остави на мира. Борисовата градина се превърна в едно от претрупаните от хора места, които с нетърпение чакаха да видят всеки следващ участник в надпреварата по траял.

фотография: Марин Кафеджийски / btsofia.com

Състезанието в съботния ден протече гладко и доста зрелищно. Записалите се участници трябваше да преминат през 3 трасета в двете посоки по 2 рунда. Общо 12 минавания трябваше да направи всеки един от участниците за да се изкачи до върха. Правилата бяха прости: всеки състезател има право до 5 наказателни точки за 1 минаване/рунд. Достигнеш ли този брой точки – изгаряш от рунда (трасето). Тези точки се трупат като:

стъпиш с крак – 1 наказателна точка
стъпиш на педал – 1 наказателна точка
скочиш върху гарда на колелото или подпреш кормило на елемент от трасето- 1 наказателна точка
стъпиш с двата крака – 5 наказателни точки.

Сами можете да си представите как тези правила ограничават и затрудняват състезателите още повече.

Първото и второто трасе бяха квалификации като от самото начало летвата беше вдигната доста високо и трудността си каза думата. До финала отпаднаха няколко от състезателите като до последното (финално) трасе се класираха топ 6 райдъри от страната.

Разбира се, този маршрут бе приготвен за най-добрите, съдържайки в себе си доста сложни елементи като високи скокове, големи прелитания и технични греди и „назъбени” уреди.

На първо място се нареди Дойчин Абаджиев (Русе) с 19 точки (от общо 60 възможни), последван от Александър Толев (Казанлък) с 29 и Стамен Димитров (Варна) с 33.

Другия топ състезател Симеон Предов също завърши с 19 точки, но поради факта, че е част от организацията на събитието не беше поставен в крайното класиране.

Нека уточним, че това събитие се органиaзира от Спортен клуб „Байктраял София”. Всичките му членове доста активно работиха, за да успеят да довършат траял парка за състезанието. В момента всеки, който иска да се запознае отблизо с този спорт, може да отиде на Колодрума в Борисовата градина и сам да се пробва по трасетата. Ако пък искате да сте част от отбора на Байктраял София просто посетете www.btsofia.com.

Клубът не смята да се ограничава само с това събитие и съвсем скоро ще бъдат подготвени още няколко из цяла България. Кога и къде ще бъдат те, ще разберете съвсем скоро... Само следете новините на WWW.SKI.BG.