. световни ски новини : Комбинацията в Бормио - 03 Февруари 2005 - 19:07

Боде Милър дари любителите на зимните спортове с един от моментите, които се помнят дълго. На световното по ски-алпийски дисциплини в Бормио, Италия, американецът спусна почти цялата писта на една ска, достигайки скорост от близо 90 км/ч.
Водачът в класирането за световната купа и световен шампион в Супер Г от миналия уикенд загуби лява ска в самото начало на вчерашното спускане за комбинация. При приземяване след бабуна автоматът откачи заради страничен удар. Милър обаче не падна, а продължи на един крак и взе акробатично всички остри завои и неравности, включително и дългия скок в средата на трасето, а на моменти дори зае яйцевидна стойка за ускорение, с което изтръгна мощни овации от публиката. Мускулите на десния му крак издържаха на екстремното натоварване почти до финала на 3-километровото трасе.
Американецът не обвини екипировката си: "Автоматите се справиха с първия удар в терена, но освободиха при втория". Австриецът Михаел Валхофер, който спечели спускането с убийствена преднина, заяви: "Съжалявам за Боде, той беше превъзходен дори само с една ска."
Бени Райх, конкурентът на Милър за голямата световна купа, спечели комбинацията и добави втори медал към колекцията си от Бормио след бронзовия в първата дисциплина - Супер Г, където Боде взе златото, а Валхофер - среброто. Спорно решение за пропусната врата във втория манш на слалома лиши Киетил Андре Аамод от  продължаване на серията от 12 медала на 7 поредни световни първенства, започнала още през 1991-а в Заалбах.
Второто място зае Аксел Лунд Свиндал (Норвегия), третото - Джорджо Рока (Италия). Стефан Георгиев завърши комбинацията на 22-о място на 9,49 сек от Бени Райх, а Михаил Седянков - 27-и от 29 завършили, на 14,76 сек.