SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : За пореден път WWF организира почистване в 11-те природни парка на България - 04 Май 2011 - 18:49
Инициативата, известна като `Национален ден на природните паркове`, тази година ще бъде на 14-ти май

ЕКО. Взети заедно, 11-те природни парка на България представляват най-голямата защитена територия в страната. Те са най-посещаваната запазена природа у нас. Но дали ги пазим достатъчно? И как всеки може да помогне?


"Те не могат. Ти можеш." - Нека заедно се погрижим за 11-те природни парка на България, защото дивите животни няма да свършат тази работа. Рекламната визия на кампанията е изработена от Orilvy Sofia

Затова всяка година WWF в партньорство с GLOBUL Green и администрациите на 11-те природни парка в България организира Национален ден на природните паркове. Тогава всеки може да се включи в почистването им и освежаването на туристическата инфраструктура. За най-работливите има и награди ;-)

Ето къде трябва да бъдете, за да помогнете за почистването, а също освежаването и ремонтирането на туристическата инфраструктура в природните паркове на 14 май 2011 г., събота:

Природен парк Беласица
На стадиона в гр. Петрич от 10 ч. Ще се почиства в посока хижа "Беласица".

Природен парк Българка
Осигурен транспорт пред фонтаните на общината в Габрово от 10 ч. Ще се почиства между Етъра и Чарково.

Природен парк Витоша
1. Местността Дендрариума от 10.30  ч. Дотам се стига с маршрутка 10 от Руски паметник или за около 1,15 ч. по пътека от Княжево.
2. Центъра на с. Бистрица от 10.30  ч. Дотам се стига с автобус 69 и 70 от метростанция "Г. М. Димитров" или с 98 от кв. "Хладилника".
3. Драгалевски манастир от 10.30  ч. Дотам се стига директно с автобус 66 от кв. "Хладилника". Или с 93 и 98 от кв. "Хладилника" и малко ходене пеша от Драгалевци.

Природен парк Врачански Балкан
Природозащитен център "Натура" - Червения площад на Враца от 10 ч.

Природен парк Златни пясъци
Аладжа манастир от 10 ч.

Природен парк Персина
Посетителски център на парка в Белене от 9 ч.

Природен парк Рилски манастир
Осигурен транспорт от общината в гр. Рила до Кирилова поляна от 9 ч.

Природен парк Русенски Лом
Осигурен транспорт от Градска галерия, Русе и Русенски университет от 10 ч. Ще се чисти около крепостта Червен и Ивановските скални църкви.

Природен парк Сините камъни
1. Информационно-посетителски център на парка в Сливен, в началото на Хайдушката пътека, от 10 ч.
2. Текстилен техникум, Сливен, от 10 ч.

Природен парк Странджа
1. Местността Петрова нива, от 8.30 ч.
2. Царево, по шосето за Ахтопол, южно от бившия корабен завод, от 8.30 ч.

Природен парк Шуменско плато
Местността Кьошковете от 10 ч.

Първата WWF кампания за чисти природни паркове се случи през октомври 2007 г. През май 2009 г. WWF организира за втори път Национален ден на природните паркове. През май 2010 г. WWF направи за трети път Национален ден на природните паркове.

Боклукът и природните паркове

Посещенията в природните паркове на България се оценяват на 10 милиона човекодни годишно. Това не включва посещенията на местни хора и собственици до тяхната собственост или служебни посещения.

Най-посещавани са природните паркове в близост до големите градове – Витоша (София и Перник), Врачански балкан (Враца), Сините камъни (Сливен), Шуменско плато (Шумен), Златни пясъци (Варна), Българка (Габрово), както и парковете, включващи обекти на културното наследство – Рилски манастир и Русенски Лом.

Най-посещаваният е Природен парк Витоша с 2,5 – 3,5 милиона човекодни годишно. Посещенията в парковете са сравнително неравномерни и са концентрирани в традиционни места за посещение – Алеко и Златните мостове на Витоша, Карандила на Сините камъни, Вратцата във Врачански балкан, Кьошковете в Шуменско плато.

Там, където пребивават много хора, неминуемо се трупа и смет. В съвременния свят човек произвежда боклук, колкото собственото си тегло само за три седмици. Природните паркове в България са защитени територии и в тях няма и няма да бъде изградена система за организирано събиране на отпадъците.

Това означава, че всичко, които занесем там, трябва да вземем обратно със себе си. Дори и на места да има поставени кошчета за боклук, той се извозва до най-близкия град. Това е свързано със значителни разходи на човешки труд и енергия.

Затова важи простото правило „Боклукът – в раницата”. Да, в раницата, а не захвърлен на скришно място в храстите или под първия срещнат по-голям камък.

Най-сериозните отпадъци в природните паркове на България са остатъците от хранителни продукти, опаковките, особено пластмасовите и металните.

И не – те не се разграждат никак бързо. Ето "срокът на годност" на някои от най-популярните боклуци:

Кора от портокал – 1/2 до 2 години
Салфетка - 3 месеца
Вестник - 3-12 месеца
Кибрит - 6 месеца
Запалка – 100-200 години
Фас от цигара - 1-2 години
Дъвка - 5 години
Кутийка от бира - 80-200 години

Пластмасова опаковка - 100-1000 години
Найлонов плик - 20-100 години
Пластмасова карта - 1000 години
Пластмасова бутилка – 150 години

Стъкло - 4000 години
Детска пелена за еднократна употреба – 500 години
Гумена подметка – 50-80 години

Прочетете още на www.wwf.bg

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL