. OUTDOOR : Шабан Мустафа и Теодора Малчева спечелиха първото планинско бягане до връх Вихрен Pirin Run 2011 - 05 Юни 2011 - 17:21

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Най-добрият български планински бегач Шабан Мустафа и националната състезателка по ски бягане Теодора Малчева спечелиха първото издание на Pirin Run 2011. Те завършиха първи при мъжете и жените, изкачвайки се по 13-километровата дистанция от град Банско до връх Вихрен (2914 м.н.в.).

Победителят Шабан Мустафа по пътеката към Вихрен

ВИЖТЕ ТУК ПЪРВАТА ИЗБРАНА ЧАСТ ОТ УНИКАЛНИТЕ ФОТОГРАФИИ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО, СПЕЦИАЛНО ЗАСНЕТИ ОТ ЕКИПА НА SKI.BG В ПИРИН ПЛАНИНА !!!

1-ва СУПЕР ФОТОГАЛЕРИЯ на SKI.BG от PIRIN RUN 2011 тук!!!
2-ра СУПЕР ФОТОГАЛЕРИЯ на SKI.BG от PIRIN RUN 2011 тук!!!
3-та СУПЕР ФОТОГАЛЕРИЯ на SKI.BG от PIRIN RUN 2011 тук!!!
4-та СУПЕР ФОТОГАЛЕРИЯ на SKI.BG от PIRIN RUN 2011 тук!!!
5-та СУПЕР ФОТОГАЛЕРИЯ на SKI.BG от PIRIN RUN 2011 тук!!!
6-та СУПЕР ФОТОГАЛЕРИЯ на SKI.BG от PIRIN RUN 2011 тук!!!

ОЧАКВАЙТЕ РАЗШИРЕН РЕПОРТАЖ НА SKI.BG ОТ PIRIN RUN 2011 !!!

Шабан Мустафа (спортен клуб "Лидер" - Нова Загора) измина дистанцията с денивелация от 1919 м до пиринския първенец за 1:39,59 ч. Втори с време 1:45,19 ч. финишира националът по биатлон Михаил Клечеров (СК Банско), а трети с 1:53,30 ч е Иван Златев също от СК Банско.

Най-бърза от участващите 5 жени по основната дистанция до Вихрен беше ски бегачката Теодора Малчева от СК Александър Логистикс, като тя достигна до върха за 2:27,44 ч. Втора при дамите стана Ивона Михайлова от София (3:01,50 ч), а с време 3:04,15 ч. тройката допълни състезателката от "Б" националния отбор по ски бягане - девойки - Марта Антонова (СК Бояна). Марта беше и единствената в категорията девойки, за което получи и един златен медал.

В класирането за ветерани при мъжете първи е Владимир Пановски от СК Атлетик 91 - Велико Търново (2:02,08 ч), плътно следван от Фиодор Драголов от СК Ат.Септември 93 - София (2:03, 21 ч) и Пламен Давидов от СК Шампион - София (2:04,34 ч), а при дамите-ветеранки връх Вихрен изкачи само Анна К.-Драголова от СК Ат.Септември 93 - София (4:06,35 ч).

При планинските велосипедисти пръв от Банско до Бъндеришка поляна (7 км) се изкачи Благовест Дунин (Банско) с време 41,26 мин., втори е Мартин Линков от велоклуб Мамут (44,14 мин), а трети остана Петър Петров от Банско (45,02 мин). Единствената участваща дама на велосипед - Катержина Весела от Полша, пресече финала с време 1:12,32 ч. В класирането за ветерани първи е Иван Весели от Полша (49.38 мин), а втори - Лъчезар Стаменов от МТБ Банско (57,48 мин).

На кратката дистанция за бегачи от Банско до Бъндеришка поляна първи пресече финала Борислав Янушев (Черниче) с време 49,54 мин, втори е англичанина Филип Бруукс (52,34 мин), а трети - американецът Джон Хазелууд от Centransit (1:00,43 ч). В класирането за ветерани първи е Бруукс, следван от Хазелууд и Николай Манев от Луково (1:01.28 мин). По тази дистанция имаше само две дами, като времето на първата - Зорница Вълкова от София (56,47 мин), е трето в общото класиране мъже и жени на 7 км. Другата дама - Силвия Илиева от Козлодуй, беше дисквалифицирана.

ВИЖТЕ ПЪЛНОТО ОФИЦИАЛНО КЛАСИРАНЕ ОТ PIRIN RUN 2011 НА УЕБСТРАНИЦАТА НА СДРУЖЕНИЕ "МАРАТОН".

Уникалното по рода си състезание е от календара на БФЛА, а също така е и 1-ви кръг от новосъздадената верига Salomon Challenge Bulgaria за скоростно изкачване на най-високите върхове в България. Организатори са сдружение „Маратон” (marathon.dir.bg) и Община Банско, а основни спонсори са представителят за България на марката Salomon „МТК Спорт”, хотел „Кемпински Гранд Арена Банско” и немската марка за негазирана вода, обогатена с кислород „Active O2”.

Участие в състезанието взеха общо 45 атлети-бегачи и 9 велосипедисти от Гърция, Великобритания, Холандия, САЩ, Полша и България. Състезанието беше в рамките на честванията на Световния ден на околната среда, който община Банско отбелязва традиционно. Старта даде лично кметът на Банско г-н Александър Краваров.

Призьорите, изкачили връх Вихрен, си разделиха наградния фонд от 1240 лв, осигурен от Salomon, както и множество предметни награди. Медали и награди имаше за първите шестима при мъжете и жените на 13км, за първите трима при ветераните мъже и жени, за първите трима в дистанцията 7км - мъже, жени и ветерани, както и за велосипедистите - мъже, жени и ветерани.

“Трасето за състезанието беше изключително трудно, но организацията беше перфектна. Участниците показаха невероятни умения и подготовка. Поздравявам всички, които успяха да преодолеят трудния маршрут и да изживеят тръпката от победата. Ще се радваме, ако състезанието се превърне в традиция за града ни” - каза кметът г-н Краваров.

Състезанието “Pirin run” ще се провежда всяка година, като целта на организаторите ще бъде привличането на все повече и повече участници, които да докажат, че обичат природата и планината.

Следващият втори етап от инициативата Salomon Challenge Bulgaria ще е изкачване от центъра на София до витошкия първенец Черни връх на 28 август 2011 г.

При използване на текст и/или фотография от www.ski.bg, задължително цитирайте източника WWW.SKI.BG !