. OUTDOOR : Над 500 байкъри и бегачи обиколиха Витоша по време на 41-вото издание на 100 километровата Обиколка - 02 Юли 2011 - 20:01
Белгиецът Уоутър Клепе постави нов рекорд за време при велосипедистите - 3ч 44:53мин

БАЙК И БЯГАНЕ (SKI.BG) -- 41-то издание на Обиколката на Витоша 100км постави нов рекорд по брой състезатели, достиганли до финала. Хубавото време и отличната организация помогнаха това хубаво събитие да се запомни като едно от най-успешните досега.

Победителят в 41-вата Обиколка на Витоша 100км Уолтър Клепе от Белгия, фотография © Любомир Ботушаров / mtb-bg.com

Редовните читатели на SKI.BG и списание СКИ&БОРД вече добре знаят, че състезанието се състои в една пълна обиколка на планината Витоша по 100-километров планински маршрут със старт/финал в района на детелината бул.България и Околовръстния път и контролни постове на Тихия кът, с. Владая, с. Кладница, яз. Студена, с. Чуйпетлово, м. Брезите, Симеоново и Драгалевци. Тази година единствено старт/финалът беше леко променен като място - локалното платно на Околовръстния път пред Националния исторически музей (резиденция Бояна).

Точно в полунощ на 1-ви срещу 2-ри юли 2011 г., на старта пред Националния исторически музей застанаха 104 бегачи - скороходци. Шест часа по-късно, в 6:00 ч., по 100-километровото трасе пое и стълпотворението от 414 велосипедисти.

Стартът на велосипедистите, фотография © Антон Асенов

В крайна сметка, от всички призьори само победителят при мъжете-колоездачи - белгиецът Уолтър Клепе от отбора на Vivelo, успя да запази титлата си от миналата година. Освен това Уолтър подобри личния си рекорд, който беше и рекорд на Обиколката, с близо 15 минути, завършвайки този път за 3 часа и 44.53 минути, което прави средна скорост 26.68 км/ч.

Белгиецът Уолтър Клепе с карбоновия си байк Vivelo m17 по трасето на Обиколката накъде около Кладница, фотография © Любомир Ботушаров / mtb-bg.com

В допълнение, според неофициална информация, този път белгиецът е карал с настинка, което говори, че новият рекорд на Обиколката на Витоша 100км най-вероятно няма да се задържи дълго...

фотография © Стефан Стефанов

Впечатляващо е и постижението на Тодор Ангелов (КК "Лястовица"), който също падна под 4 часа - 3 ч. 59.44 мин. и средна скорост 25.03 км/ч., с което заслужи второто място на почетната сълбичка. Трети остана Бойко Танчев (клуб Мамут) с време 4 ч. 15.26 мин.

Сред участниците беше и ски бегачът и биатлонист, понастоящем мениджър и пом.-треньор на националния отбор по биатлон - Борислав Панков, фотография © Стефан Стефанов

Доказателство за все по-силната конкуренция е фактът, че всички байкъри до 15-то място успяха да изминат дистанцията за по-малко от 5 часа.

Разбира се, обръщаме специално внимание на третата при жените-велосипедистки. Националната състезателка по ски алпийски дисциплини Мария Киркова, представила страната ни на Олимпийските игри във Ванкувър, вече е редовна участничка в Обиколката на Витоша. Въпреки че не успя да повтори победата си от миналата година, Мария все пак се качи на стълбичката, финиширайки трета с време 6 ч. 37.47 мин.

Мария Киркова по трасето, фотография © Стефан Стефанов

Най-бърза сред дамите-колоездачки се оказа Христина Козарева, която достигна финала за 5 ч. 21:26 мин. със средна скорост 18.67 км/ч. Втора, с минималната разлика от +2.07 мин. спрямо победителката, остана Елена Димитрова (5 ч. 23.33 мин.), трета е Мария Киркова, а четвърта с време 6 ч. 56.21 мин. е друга известна българска дама - Петя Колчева - първата българка, покорила Еверест.

Естествено, Обиколката на "софийската планина" беше най-тежка за бегачите-скороходци. Изморителното 100-килоетрово трасе най-бързо пробяга Димитър Давидов, достигайки финала за 9 ч. 34.45 мин., което прави средна скорост от 10.44 км/ч.

Димитър Давидов, фотография © Стефан Стефанов

Втори остана Ганчо Славов (9 ч. 49.31 мин.), а третото място си поделиха Валентин Киров и Любомир Палакарчев (10 ч. 20.53 мин.). При дамите първа стана Малина Вацкичева (12 ч. 45.16 мин.), втора - Мария Николова (12 ч. 48.51 мин.) и трета - Евелина Златанова (13 ч. 14.07 мин.).

Евелина Златанова, фотография © Стефан Стефанов

Връщайки се отново към рекордния брой участници, видим от стълпотворението на байк старта, можем да отбележим, че много от велошествията в България могат да завидят на подобно присъствие. Обиколката на Витоша е във възход! Пожелаваме 42-то й издание да е още по-масово и оспорвано!

02 юли 2011 г.

Пълното класиране от 41-та Обиколка на Витоша 100км можете да откриете на официалната уебстраница на проявата www.vitosha100km.bg.