. спорт : Първи ден на Националния шампионат по планинско колоездене Боровец 2011 - крос-кънтри - 25 Юли 2011 - 16:00

МАУНТИЙН БАЙК. Даниел Петров стана шампион на България в дисциплината крос-кънтри, но най-доброто време очаквано беше на белгиеца Уоутър Клепе. Анелия Карагьозян защити титлата си при жените, а спускачите отново тренираха в облаци прах за финала в неделя.

Уоутър Клепе (Vivelo) следван плътно от съотборника си Даниел Петров, фотография © Любомир Ботушаров

Така може да бъде представен възможно най-кратко първият ден (23-ти юли 2011 г.) от Националния шампионат по планинско колоездене в Боровец в двете "най-стари" дисциплини - спускане и крос-кънтри.

В 16:00 ч беше даден стартът в дисциплината крос-кънтри. Участваха около 40 души в няколко категории.

От предварителната информация за трасето очаквах то да е по-скоро лесно, но това се оказа вярно само за някои от участниците. Изкачването започваше директно по една от пистите с лек наклон - лек за скиори, но не и за изкачване с велосипед. След това участниците продължаваха по черния път към двореца "Ситняково", но преди да стигнат там, се отклоняваха надясно към пистите  и продължаваха със спускане по отвореното едва преди 1-2 седмици трасе №8, което е доста скоростно, с много ритмични секции. Завършекът отново бе по същата писта.

Всяка от групите трябваше да направи по три обиколки с дължина около 9 км. Това си бе доста сериозно изпитание не само за жените и юношите, но и за доста от останалите участници. За мен лично по-доброто решение би било мъжете да правят поне 4 обиколки, а жените и юношите по две, като се спазва и правилото за приключване на състезанието при затваряне с обиколка, но съдиите от БКС явно бяха на друго мнение.

Както можеше да се очаква, пръв на междинната контрола пристигна белгиецът Уоутър Клепе (Vivelo), следван плътно от съотборника си Даниел Петров (един от изявените ни шосейни състезатели).

Трети зад тях се движеше Тодор Ангелов (КК "Лястовица"). Това класиране в групата мъже 24-35 г. се запази до края, като в рамките на трите обиколки Уоутър увеличи преднината си с няколко секунди, а Даниел Петров също подсигури второто си място. Всъщност за него това означаваше и златен медал, тъй като Уоутър като чужденец не участва в класирането за националния шампионат.

Бронзовият медал при мъжете бе спечелен от Бойко Танчев (Мамут). Десислав Неделчев (КК "Лястовица") завърши пръв в кетегорията юноши 17-18 г. След него финишираха Георги Георгиев и Румен Стоянов (КК "Алекси Николов"). При най-младите (15-16 г.) победител стана Добрин Лиловски от КК "Алекси Николов", следван от Владимир Русенов и Кристиян Дянков.

При жените победителката сащо е от варненския клуб "Алекси Николов" - Анелия Карагьозян защити титлата си, което не е изненада, при положение че от 2-3 години състезателката от Шумен на практика няма конкуренция в ХС стартовете. Нейни подгласнички станаха две млади участнички от габровския клуб "Исполин" - Анита Денизова и Деница Дянкова.

"Исполините" се представиха отлично и в категория ветерани (36+), където Николай Коев грабна първото място. Следваха го Анатоли Георгиев (Балкантурист) и Николай Костадинов от Зарата.

За първи път в националния шампионат имаше и категория мъже 19-23 г. Там най-бърз бе Петър Петров, следван от Стилян Стоев (Исполин) и Венелин Миронски (Мамут).

текст и фотография
Любомир Ботушаров / MTB-BG.COM
Събота, 23 Юли 2011 20:54

Пълният материал на Любомир Ботушаров за Първия ден (XCO - крос-кънтри) от Националния шампионат по планинско колоездене Боровец 2011 можете да прочетете тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/eventsbg/1424-events-bg-110723-nationals