. борд спорт : Йоан Колев влезе в `златната група` на Европейското по уиндсърфинг клас RS:X в Бургас - 13 Септември 2011 - 22:05

УИНДСЪРФИНГ RS:X. Във ветроходството има една приказка, че резултатите се променят толкова бързо, колкото и условията за каране. То се доказа и на европейското първенство за олимпийския клас RS:X в Бургас, където класирането се преобрази за десетина часа, след като беше обявено като „неофициално“ в сайта на състезанието. Цели 34 протеста се изсипаха срещу подреждането от първия ден.

Пьотр Миска (POL82), 2011 RS:X European Windsurfing Championships - 13.09.2011 - racing day 2, photo © V.Baglione / Albaria.com

След детайлно преглеждане и прослушване на записите главният съдия на дистанцията където карат мъжете и жените – Пламен Георгиев, успя да оправи кашата, допуснато от момиче без опит, предавало реда на финиширане. Жури д'Апел разгледа още 6 протеста на участници, за ситуации, възникнали през гонките. Така на сутринта най-интересното място в лагера на сърфистите в Морската градина на Бургас беше таблото с листовете на които всеки търсеше новото си място. Според него 10-ото място на 20-годишния ни национал Йоан Колев в първата гонка беше заменено с дисквалификация, а в другите две постиженията му бяха 14-о и 19-о място.

Йоан Колев (BUL51)

При другите българи също имаше промени, например Златко Маринов се оказа с 3 позиции напред – 80-и, капитанката на тима ни Ирина Константинова – 22-а, а Пепа Мавродиева – 37-а. Естествено никой не беше доволен и всички се надяваха да променят това положение. В края на деня след три нови гонки при мъжете най-сериозен скок според предварителните резултати успя все пак да направи Йоан Колев. С 11-о място (вписано пак неизвестно защо като нефиниширал) 20-о и 22-о той събра 86 точки, с които излезе от 49-а позиция на 38-а, с което влезе в „златната група“.

"Така ще имам възможността във втората част на първенството от четвъртък да карам с първите 44 и няма как да изпадна по-назад“, коментира Йоан ситуацията. В тази група ще се разпределят първите 44, а в другата – останалите места“. Всичко това обаче ще се осъществи, ако от актива му излезе това „нефиниширал“ до официалното класиране в сряда сутринта. „Сигурен съм, че ще има още много промени, добави Златко Маринов, който завърши деня на 80-о място с 36, 39 и 37-о място. - Зле са ни стартовете, трябва много да тренираме стартове, но това не става вкъщи или на наши състезания, където сме петима – шестима души.“

В челото при мъжете голямата промяна след втория ден е излизането начело на поляка Пьотр Миска, който взе две първи и едно второ място. Предишният лидер – Байрон Кокалакис отстъпи на втора позиция, а трети е бронзовият медалист от олимпиадата в Пекин Шахар Зубари от Израел.

Придвижване напред направи и Пепа Мавродиева, която с 22, 22, 25-и места беше снощи вече 31-а. Ирина Константинова завърши деня 26-а.

Пепа Мавродиева (BUL121)

"Не стартирах добре в първия ден, а при изравнените сили на всички това се оказва решаващо, каза Ирина. - Иначе по-силният вятър е добрият за мен, дори и още да се засили, ще бъде по-добре.“ Израелката Лий-ел Корзиц остана начело при жените с 8 наказателни точки от 3 първи, 2-о и 3-о места, но и полякинята София Клепачка има вече колкото нея, само с едно първо по-малко. Трета е вече друга полякиня – Мая Дзярновска с 23 н.т. и победа в петата гонка.

В сряда е почивен ден на Европейското, а в четвъртък състезанието продължава в новите групи.