. световни ски новини : Марит Бьорген спечели първия старт в ски бягането за сезона в Сюсйоен, Йохан Олсон победи при мъжете - 19 Ноември 2011 - 17:33

СКИ БЯГАНЕ СВЕТОВНА КУПА (SKI.BG) -- Марит Бьорген спечели първия старт за сезона от Световната купа пред родна публика в Норвегия. Първото състезание от Световната купа по ски бягане трябваше да се проведе в норвежкия зимен център Бейтостьолен, но беше преместено на север в Сюсйоен заради липсата на сняг и необичайно топлото време за сезона.

Norway's Marit Bjoergen celebrates after she won the opening race at the women's individual 10km free technic cross country skiing event during the FIS World Cup in Sjusjoen November 19, 2011. (REUTERS/Terje Bendiksby/Scanpix)

Бьорген спечели 10-километровата дистанция свободен стил при жените с време 24:22,3 мин. Това е 47-ма индивидуална победа за норвежката в старт от Световната купа, с който тя стана най-успешният ски бегач за Световната купа както сред жените така и сред мъжете. Втора в Сюсйоен остана шведката Шарлоте Кала на +27,1 секунди, а трета е друга представителка на Норвегия Вибеке Скофтеруд на +29 секунди.

Ски бягането на 15 километра свободен стил при мъжете спечели шведът Йохан Олсон, който завърши с над 30 секунди пред представителя на домакините Петер Нортхуг. Олсон завърши с време 32:40,9 минути, на +31,2 секунди пред Нортхуг.

First placed Sweden's Johan Olsson, second placed Petter Northug (L) of Norway and third placed Italian Roland Clara pose after the opening race at the men's individual 15km free technical Cross Country Skiing in Sjusjoen November 19, 2011. (REUTERS/Terje Bendiksby/Scanpix)

Третата позиция зае Роланд Клара от Италия, който завърши на +31.4 секунди зад лидера. Дарио Колоня от Швейцария, сочен от много специалисти като основен фаворит през този сезон, завърши 7-ми на +41.7 секунди.

Italian Dario Cologna skis to seventh place in the opening race at the men's individual 15km free technical Cross Country Skiing in Sjusjoen November 19, 2011. (REUTERS/Terje Bendiksby/Scanpix)

"Невероятно състезание! Преди него не си мислех, че ще завърша дори в топ 10. Мечтаех за подобен старт. Справих се много добре" - pадваше се Олсон след края на 15-те километра.

Българските национални състезатели Веселин Цинзов и Антония Григорова-Бургова участваха в първия старт за Световната купа в Норвегия, като се класираха съответно 86-ти при мъжете и 71-ва при жените.