SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. световни ски новини : Олимпийските строежи в Сочи причиняват огромни загуби на инвеститорите - 23 Ноември 2011 - 16:24

ОЛИМПИАДА. Руски бизнесмени с ужас са разбрали, че никога няма да успеят да си върнат направените инвестиции за зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г., пише в. "Ведомости". Сега те са се обърнали към Москва с молба държавата да субсидира поне лихвите по кредитите, а в най-добрия случай да купи част от компаниите или самите спортни съоръжения.


фотография © Reuters

Това твърдят за в. "Ведомости" руски федерален чиновник и високопоставени мениджъри на две фирми, които строят олимпийски обекти в Сочи. Общо такива инвеститори има пет, от които три са частните фирми – на Олег Дерипаска, Владимир Потанин и Ахмед Билалов. По данни на основния кредитор Внешекономбанк за подготовка на олимпиадата са били отпуснати 87.7 милиарда рубли при обща стойност на проектите над 145 милиарда рубли (над 4.6 млрд. долара).

"По принцип строежът на олимпийски обекти винаги е на загуба", казва един от събеседниците на "Ведомости". Предварителните изчисления за стойността на строежите в Сочи е била направена набързо, а в крайна сметка строителството се оказало повече от три пъти по-скъпо. "Ако по-рано е съществувала поне минимална възможност за връщане на инвестициите, то сега е напълно ясно, че всичко ще приключи с огромни загуби", смята един от инвеститорите.

Връщането на инвестициите няма да се случи заради федералната корпорация "Олимпстрой", разказва друг от събеседниците на "Ведомости". Държавната компания не е успяла да осигури нужната инфраструктура на инвеститорите и в крайна сметка те са я построили със собствени средства. Това е довело до значително оскъпяване на спортните съоръжения и удължаване на графиците за строеж.

Федералният чиновник, интервюиран от "Ведомости", обаче отхвърли тези обвинения. По думите му виновен за оскъпяването не е "Олимпстрой", а допълнителните изисквания на Международния олимпийски комитет (МОК). Така се налага взимане на нови кредити и с новите лихви проектите започват да бъдат на загуба. В момента инвеститорите молят за държавна помощ само за три проекта – ски курорта "Роза Хутор" (най-големият обект за олимпиада 2014 г.), пристанището и олимпийското село. Взетите за тях кредити обаче са повече от половината от общата сума отпусната от Внешекономбанк.

Именно тази банка е първата, която алармира за провала на олимпийското строителство в Сочи. През септември руското правителство се съгласи да предостави на Внешекономбанк държавни гаранции за 123 млрд. рубли с поръчителството на "Олимпстрой".

По думите на топ мениджър на една от компаниите, инвестирали в проектите за олимпиадата, съществуват три възможни начина за решение на проблема – субсидиране на лихвите по кредитите от страна на държавата (около 9% по информация на "Ведомости"), изкупуване на обектите след 2014 г. или директно участие в строителството чрез изкупуване на част от акциите на компаниите. Първите два начина са най-предпочитани, твърди топмениджър на друга компания, която също участва в олимпийското строителство. Субсидирането на лихвите обаче решава проблемите само до 2014 г., защото след това спира действието на специалния преференциален законодателен режим и компаниите ще трябва да плащат и поддържат спортните обекти по пазарни цени.

Чиновниците виждат решението на проблема чрез промяна на финансовите модели на строителните проекти. Някъде това може да бъде направено чрез субсидиране на лихвите, а другаде чрез изкупуване на акции на инвеститорите. Други виждат възможния изход от създалата се ситуация с удължаване на кредитите или намаляване на наема за земята.

Представител на един от инвеститорите в лицето на компанията "Базовый элемент" вече води диалог за намиране на взаимноизгодни решения с банката и със заинтересованите руски ведомства, за да може да бъдат завършени олимпийските проекти в срок. "Газпром", също инвестирал в строежа на спортните съоръжения за Сочи 2014 г., не е поискал държавна помощ и сам ще се справи с погасяването на кредитите. От "Интер РАО", оператор на електропреносната мрежа в Русия, също не виждат проблеми с възстановяването на инвестициите по олимпийските строежи. Компанията е успяла да намали лихвите по взетия кредит, а "Газпром" не е поискал предоговаряне, казва говорител на компанията.

в-к Дневник
23 ное 2011, 13:29

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL