. бг сноуборд новини : Алекс Жекова за малко изпусна подиум на SBX в Телърайд, след падане в големия финал остана 6-та - 16 Декември 2011 - 23:48

SBX, СВЕТОВНА КУПА (SKI.BG) -- Чаровната българска сноуборд звезда Александра Жекова се бори здраво и успя да стигне до отличното 6-то място в крайното класиране на днешния първи за сезона бордеркрос старт за Световната купа по сноуборд в американския зимен център Телърайд, щата Колорадо.

Александра Жекова, фото: личен архив

След като вчера постигна 5-то квалификационно време по трасето и без никъкви проблеми влезе в състезанието, в 12:00ч местно време (21:00ч българско) днес, 16 декември, Алекс застана на старта във втората четвъртфинална серия срещу канадката Маел Рикер, великобританката Зое Джилингс, италианката Рафаела Бруто, бразилката Изабел Кларк Рибейро и канадката Мишел Бродьор. В тази серия единствено Рикер й се опъна, така че нашата Сани завърши 2-ра. В полуфинала, където се бори с най-добрата в квалификацията - Доминик Малте от Канада, както и с нейната съотечественичка Рикер, японката Фуджимори, францизаойката Моен-Локо и британката Джилингз, Жекова завърши трета, зад Малте и Рикер.

SBX World Cup Telluride, CO - Heat 4 Ladies - Lindsey Jacobellis (USA) red, Susanne Moll (AUT) green, Callan Chythlook-Sifsof (USA) yellow. Photo © Oliver Kraus

За жалост в големия финал Алекс пресече финалната линия последна, след като заради неочакван удър с други две състезателки тя падна и така изостана фатално от конкурентките си, което й отреди 6-тата позиция в крайното класиране. Победителка стана американката Линдзи Джакобелис, а второто и третото място на очетната стълбичка заеха съответно канадката Доминик Малте и французойката Дебора Антонио.

По-късно Александра Жекова сподели в своята Фейсбук страница подробностите за състезанието в Телърайд: "Беше изключително оспорвано състезание, технично и дълго трасе, с малко възможности за задминаване, проблемна стартова секция, променлива скорост и снежни условия през отделните дни. С важен избор на стартова врата...

Карах много агресивно и бързо във всички секции, чувствах се добре, но днес явно не бях достатъчно прецизна в стартовата цекция, откъдето губех видимо... Мал шанс ме извади от играта за медал в големия финал, където имаше неочакван удар при маневра на задминаване с други две състезателки... последва падане от моя страна и заемане на "6"-тото място... Няма да коментирам....":(".... Поздравления за победителите! Продължавам да тренирам усърдно и да преследвам целта си! Поздрави и целувки!"

"Искам да благодаря много и от сърце на всички българи, които бяха на финала, развяваха трикольора и ме подкрепяха!!! Беше много мило и приятно да ви видя!!! ;) " - допълни Алекс.

Утре сноуборд състезанията за Световната купа в Телърайд завършват с отборния сноубордкрос. Очаквахме Алекс Жекова да участва, но за съжаление нейната "съотборничка" Ева Самкова от Чехия днес е скъсала връзки на коляното, поради което Българо-Чешкия дамски отбор няма начин да се състезава утре. Желаем й бързо възстановяване.

Със спечелените днес 400 точки за Световната купа, Александра логично е на 6-то място във временното класиране за малката купа в дисциплината.