. световни ски новини : Петер Нортхуг спечели трета победа за сезона - 17 Декември 2011 - 15:31

СКИ БЯГАНЕ. Норвежецът Петер Нортхуг спечели масовия старт на 15 километра класически стил от Световната купа по ски бягане в словенския зимен център Рогла. 25-годишният Нортхуг преодоля дистанцията за 42:42.7 минути и записа трета победа за сезона и общо 13-а в кариерата си. Норвежецът триумфира в оспорван финален спринт само с две десети от секундата пред Дарио Колоня (Швейцария). Трети на 1.1 секунда завърши Алексей Полторанин от Казахстан.

Petter Northug of Norway competes during the FIS Ski Cross-Country World Cup in Rogla on December 17, 2011. AFP PHOTO / JURE MAKOVEC (Photo credit should read Jure Makovec/AFP/Getty Images)

В генералното класирането за сезона след 9 от 37 състезания убедително води Нортхуг с 600 точки, пред Колоня с 408 точки и Морис Манифика (Франция) с 266 точки.

В масовия старт на 10 километра класически стил при жените Юстина Ковалчик от Полша записа първа победа за сезона. 28-годишната Ковалчик атакува във втората половина на трасето и финишира за 32:49.7 минути, за да регистрира 16-и успех за Световната купа в кариерата си.

Втора на 22.1 секунди се нареди Терезе Йохауг от Норвегия, а трета завърши друга норвежка Вибеке Скофтеруд с изоставане от 27.4 секунди. Марит Бьорген от Норвегия, която пропусна състезанията в Рогла, продължава да води в генералното класиране с 582 точки след 9 от 37 старта за сезона. Втора е Скофтеруд с 479 точки, а трета е Йохауг с 471 точки.