. бг ски новини : Държавно първенство по ски-алпинизъм - `скоростно изкачване` - 20 Декември 2011 - 14:22
18.12.2011г., Боровец, Рила

СКИ АЛПИНИЗЪМ. На 18.12.2011 г. - неделя в курорта Боровец, при много добри условия, Българската федерация по катерене и алпинизъм - БФКА откри зимния сезон с "Държавното първенство по ски-алпинизъм" - дисциплина "Скоростно изкачване".

Традиционно трасето беше по цялата дължина на писта Ястребец 1 с дължина 3400м. и денивелация 859м. Непосредствено преди провеждане на състезанието наваля нов сняг, което създаде отлични условия за подготовка на трасето. Непобедимият вече няколко години национален състезател Георги Радев успя да запази титлата си, но състезанието протече много оспорвано и при изненадваща и много силна конкуренция в челото, на второ място се класира Костадин Кисьов, представител на сроден спорт – планински маратон.

При жените нямаше изненада – победител стана Ивона Михайлова, като важното в случая е, че тя регистрира много по-висок от предходните години времеви резултат. Младата надежда Иван Танчев успя да покаже едно бързо минаване по трасето, което макар и неофициално, го поставя на 7 място в класирането при мъжете. Чудесна награда за участниците беше спускането по пистата Ястребец 2 върху девствен сняг, при наличието на добра снежна основа направена от един от спонсорите на това състезание – Бороспорт. Другите спонсори бяха – Пик3000 ООД и Спотчето ЕООД, вносител на Marmot за България.

Състезанието беше организирано от Българската федерация по катерене и алпинизъм в съдийски състав: гл.съдия - Петко Тотев и съдии - Кънчо Долапчиев, Янко Танчев, Георги Пенев и Димитър Лилов, при осигурена охрана от Планинската спасителна служба, отряд Самоков.