SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : НГК Природата за хората и регионите: Защо е необходимо да се промени законът за горите - 30 Декември 2011 - 15:21

На безсмислена пресконференция съ-председателят на партия „Зелените” и неуспял кандидат-кмет на София Андрей Ковачев, получил граждански вот от 2 500 гласа, и Петко Цветков от „За да остане природа в България” след като не успяха обяснят защо са против Проектозакона за изменение на Закона за горите и развитието на зимния туризъм в страната, издигнаха политически искания за оставката на Премиера и министър Мирослав Найденов.

Екоактивистите поставиха отново измислени проблеми с единствена цел да бойкотират развитието на зимния туризъм и да заблудят българската общественост , че едва ли не одобрените изменения в Закона за горите ще позволяват безконтролни строителни действия в горските територии. Припомняме, че преди 1 година същите тези екоактивисти чрез скъпо платени клипове от чуждестранни спонсори внушиха на нашето общество, че българските гори се секат безконтролно и изчезват. Истината се оказа напълно противоположна - в доклада си за 2011 ЮРОСТАТ посочва, че България е на първо место в Европа по увеличаване на горските територии за последни 10 години, с ръст над 10 %.

Гражданска коалиция „Природата за хората и регионите” обръща внимание, че днешните твърдения са породен опит за подвеждане на българското общество и всяване на страх от одобрените изменения в Закона за горите.

Нашата категорична позиция е, че измененията на Закона за горите:

1. Не водят до „изсичане и застрояване на заменените гори”, защото законопроектът не предвижда застрояване на заменени гори. Напротив то е забранено и има наложен мораториум върху строителството в тези територии.

2. Не създават каквито и да било условия за ” изсичане и застрояване на Витоша, Родопите и други планини”, защото измененията не дават възможност за изсичане и застрояване на защитени територии, да не говорим за безконтролно обезлесяване и застрояване. Поясняваме, че в България контролът върху икономическите дейностите в защитени територии е изключително строг и се изразява чрез още 5 други нормативни уредби: Закона за защитените територии, Закона за опазване на околната среда, Закона за биоразнообразието, както и Плановете за управление на природните и национални паркове и НАТУРА 2000. Всяко едно твърдение, че с тези промени в Закона за горите се разрешава изсичане и застрояване е изкривяване на истината и проваляне на плановете на общини за развитие на зимен туризъм.

3. Не е налице каквото и да е ощетяване на обществения интерес от приетите промени, защото всички тези територии са и остават публична държавна собственост. Освен това законът изрично регламентира, че не се изисква промяна на предназначение на трасета на електропреносните дружества и други линейни обекти. Ние смятаме, че ски-операторите произвеждат услуги, като създават инфраструктура за спорт, туризъм и отдих, които водят до физическо и психическо здраве.

4. Не се позволява безпрепятствен износ на незаконно добита дървесина, защото измененията не облекчават износа и добива на дървесина и няма такива текстове.

5. Единствено в чл. 111, ал.2 е направена промяна в интерес на обикновените хора, защото досегашният законов тест не даваше възможност хората да извършват самостоятелен добив на дървесина- това можеха да го правят само търговски дружества. Тази норма оскъпяваше дървесината на населението в планинските райони, които с цел да си добият по-евтина дървесина използваха личен труд.

Многократно „Природата за хората и регионите” е изнасяла пред обществеността данни, че Андрей Ковачев, Петко Цветков и Тома Белев са екоактивисти от неправителствения сектор, които умело използват емблемата „гражданско общество” за да прикриват тяхна бизнес дейност и отношения с външни донори, които нямат интерес от повишаване на конкурентоспособността на българските зимни курорти.

Истината е, че българските ски курорти се нуждаят от добавяне на още малко зимна инфраструктура за да повишат значително своята конкурентоспособност. Както оповестихме преди няколко дни става дума за изграждане на нови писти и съоръжения , които ще премахнат опашките и ще подобрят значително качеството на зимния български продукт. Така ски пистите в България ще станат около 300 км, докато в Австрия са 23 000 км, в Италия 30 000 км, в Швейцария над 20 000 км, а общата цифра на зимни курорти в Европа е 1250, всички с много добра инфраструктура.
Освен това тези инвестиционни проекти ще имат огромен икономически ефект върху планинските български региони, в които вече е регистрирана рекордна 60 % безработица, както бе оповестено преди няколко дни за Белица.

Това мнение е изразено и от Министър- председателя по време на заседанието на МС за обсъждане на предложените изменения в Закона за горите, което е видно от стенограмата, цитираме:
„ …беше крайно време да се направи, защото има маса спекулации по тази тема и затова е най-добре да има закон, който да регламентира териториите, където са ски пистите… конкуренцията в Европа е огромна в зимния туризъм. Нашите курорти Боровец, Банско и Пампорово в момента са атрактивни, в Стара планина започват да се развиват по-малки, но достатъчно атрактивни ски-писти с инфраструктура от хотелчета за семеен бизнес и вече тази конкуренция не се харесва на големите курорти в Европа. Втора, трета година правим финали на световни купи и на европейски купи за мъже и жени – две в Банско и една в Пампорово и нашите курорти дърпат много силно напред. Това е огромна реклама и във всички случаи това не харесва на конкурентите.…Между другото трябва да започнете да назовавате с истинските имена и …такива екосдружения, които биват финансирани именно от конкуренцията на българските курорти. Нека да отидат в Австрия, да отидат в Швейцария и да видят колко ски писти и лифтове има там и да ги съпоставят с нашите. Значи там може, а в България не може. … Колко километра лифтове има в Алпите, колко има в Пирин, в Пампорово или колко има в Боровец и ще се види разликата. Защото ски спортът е скъп спорт. Туристите … ползват скъпи хотели, СПА центрове и цял ден са на пистите, карти за лифтове …екипировки, които се купуват и това е много голям бизнес. Когато дойдат разхождат се, гледат старини, църкви, манастири и всичко това са допълнителни пари . България развива много добре вече този туризъм и има много добри дестинации. „

Коалиция „ Природата за хората и регионите” още през април тази година алармира, че сега действащият Закон за горите ще унищожи зимния туризъм в България и настоя за промени. С одобрените изменения от Министерски съвет всъщност държавата изпълнява своето задължение само да създаде условия за конкурентно развитие на зимния български туризъм, но под строгата регулация на българското екологично законодателство.

Прессъобшение
Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите”
30 декември 2011 г.

P.S. Източник на данните за стабилното увеличение на горските територии: Forestry in the EU and the world, statistical portrait, 2011 edition; EUROSTAT- EUROPEN COMISSION

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL