SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Зелени активисти продават България - 11 Януари 2012 - 14:58

Позиция на Сдружение за един по добър живот, Асоциация „Еко Струма 2000”, Сдружение „Евромодел” и Национална гражданска позиция „Природата за хората и регионите” относно протеста на WWF и „За да остане природа в България” против измененията и допълненията в Закона за горите

Петко Цветков от фондация „Биоразнообразие”, финансиран от швейцарски фондове, Весела Кавръкова, Константин Иванов, Катерина Раковска от WWF, Тома Белев от „Зелени балкани” и Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани”, финансирани от австрийски и швейцарски фондове, саботират измененията на Закона за горите, за да спрат инвестициите в страната, и клеветят България пред европейските институции, като се опитват да провокират наказателни процедури за десетки и стотици милиони евро.

Витоша и българските планини не са в опасност поради измененията в Закона за горите, но имиджът на каузата за опазване на нашите планини е в сериозна заплаха след днешния протест, организиран от WWF и “За да остане природа в България”. Защото уж се вдигаше обичайния екошум, но всъщност основно се протестираше против обявения конкурс за нов директор на природен парк Витоша. Това беше грозен опит за прикриване на семейните бизнес интереси на Веселина Кавръкова, представител на WWF и съпруга й г-н Тома Белев, шеф на дирекция на парк “Витоша”, на семейство Адрей Ковачев и Катерина Раковска, зад каузата на природозащитничество. Подобна подмяна на целите е сериозна заплаха за обективността на българското екология – е категоричната позиция, която изразява Сдружение за един по добър живот, Асоциация „Еко Струма 2000”, сдружение „Евромодел” и Национална гражданска позиция „Природата за хората и регионите”.

В последните месеци прекалено много се изостриха противопоставянията между WWF, За да остане природа в България, Зелени Балкани, Сдружение за дивата природа и останалата гражданска общност в страната, която застъпва принципите на устойчивото развитие. Тези четири организации на екоактивисти, управлявани като фамилен бизнес от няколко семейства, поставя императивни искания, които са прекалено крайни и вече застрашават устойчивото развитие на България. Припомняме, че защитени територии в България са 36 % от територията на България, а в останалите европейски страни са около 10 %. В Германия са само 8 %, а тази държава е десетки пъти по-богата от нашата държава. България най-последователно и мащабно увеличава горските територии, на първо място сме в Европа по този показател според доклад на ЕК за 2011.

Няма опасност от каквото и да било екокатастрофа и застрашаване на горите и планините. Основните аргументи за протестиращите са, че нямало обществени дебати за предложените изменения. А ние питаме, защо същите тези хора: Тома Белев, Андрей Ковачев, Симеон Марин, Веселина Кавръкова, Екатерина Раковска, Петко Цветков не проведоха публични обсъждания, когато планираха НАТУРА 2000? Дори кметовете не знаеха какво се случва.

Освен това продължават самоцелно да издигат искания за нови и нови защитени територии, за разширяване на зоните НАТУРА 2000. При положение, че Европейската комисия съкрати значително бюджета на Life+, не е нормално ние да увеличаваме територии, а оттук и разходите за тяхната защита. Българската екология се нуждае от свежи идеи и нови хора, които могат и искат да слушат други мнения и аргументи. Общественият диалог е важен елемент от целите на българската екология, който не се случва у нас, и никога не се е провеждал от директорите на националните паркове. В тази връзка обявяването на конкурси за директори на национални и природни паркове е добра идея, която ние подкрепяме. Няма незаменими хора, в това число и сегашният директор на парк Витоша, известен повече като антиски борец, отколкото като защитник на природата, който е успял да спечели обществото за каузата на екологията.

Освен това подчертаваме, че не само екоактивистите са заинтересована страна в дебата за нашата природа. За първи път в България се състоя толкова широко публично обсъждане на екологична политика, Закона за горите, и бяха включени всички заинтересовани страни, а не само екоактивисти. Поставяме искане пред институциите: занапред местните власти и общности и широкият граждански сектор да участват в изработването и мониторинга на всички екологични политики в България.

Дневният ред на обществото изискваше спешно да се направят промени в Закона за горите и ние категорично подкрепяме одобрените текстове от МС. Хората на София желаят да карат ски, желаят да ползват лифтовете за да отидат за няколко часа сред природата. Имаше голямо разочарование за столичани, които останаха за празниците по домовете си, особено за децата през ваканцията. И това трябва да бъде разбрано от крайните екоактивисти. Както и че някои малки общини зависят само от туризма, защото там няма алтернатива за стопанско развитие, поне за близките 50 години. Измененията в закона за горите са насочени към малките общини и хората от тези региони, защото се създават много по-добри условия за развитие на туризма.

Стопанското развитие, инвестициите и борбата с бедността са приоритетите на България и не е редно екологични императиви, поставяни без никакви основания и аргументация, да спъват икономиката на България и да ни държат на последно място по доходи на глава от населението. В екологията имаме много постижения, няма никаква опасност за хората, горите и планините, но е време е да се даде светлина и за по-доброто развитие на планинските региони.

Прессъобщение
Сдружение за един по добър живот, Асоциация „Еко Струма 2000”, Сдружение „Евромодел” и Национална гражданска позиция „Природата за хората и регионите”
11 януари 2012 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL