. бг сноуборд новини : Алекс Жекова с втори подиум във Вейсоназ - 22 Януари 2012 - 18:00
След среброто в първия бордеркрос в швейцарския зимен курорт, днес чаровната ни сноуборд звезда взе бронза във втория

СНОУБОРД. Българската сноуборд звезда Александра Жекова се спечели бронзовия медал в днешния втори бордеркрос в швейцарския курорт Вейсоназ, валиден за Световната купа по сноуборд за жени. Така в момента чаровната Алекс е и на трето място във временното класиране за малката световна купа след три старта в дисциплината.

SBX World Cup Veysonnaz - Finals SBX 2 - Final Women - Dominique Maltais (CAN) in red, Lindsey Jacobellis (USA) in blue, ALexandra Jekova (BUL) in green, Maelle Ricker (CAN) in black © FIS/Oliver Kraus

Преди два дни, на 19-ти януари, Александра се класира на отличното второ място в първия старт по бордеркрос във Вейсоназ.

Победителка в днешното състезание стана трикратната световна шампионка Линдзи Джейкобелис /САЩ/, която демонстрира отличната си форма и спечели и трите досегашни състезания през новия сезон. Това е 26-та победа на американката в стартове за Световна купа. Но второ място се класира Доминик Малте /Канада/, а на трето - Александра Жекова /България/.

SBX World Cup Veysonnaz - Finals SBX 2 - Podium Women - 2nd Dominique Maltais (CAN), 1st Lindsey Jacobellis (USA), 3rd Alexandra Jekova (BUL) © FIS/Oliver Kraus

На подиума и трите медалистки получиха още една необикновена награда - пита швейцарско сирене... Пожелаваме на българо-австралийския отбор приятно хапване! :)

Жекова беше втора във вчерашните квалификации с 1:01,96 мин., само с 0,40 сек. по-бавна от канадката Доминик Малте. После спечели 4-ата четвъртфинална серия. На полуфинала най-добрата ни сноубордистка беше втора, след трикратната световна шампионка Линдзи Джакобелис (САЩ) и пред другата прочута канадка – Маеле Рикер. Във финала Джакобелис и Малте се откъснаха в началото, но Жекова ги догони по средата на трасето. Трите караха почти наравно до последния ляв завой. Първа пресече финала американката, следвана от канадката, а трета финишира българката. Така Сани се качи за 11-и път в кариерата си на подиум за Световната купа.

Приятелят на Александра Жекова – австралиецът Алекс Пулин, пък беше дисквалифициран, след като беше най-бърз в квалификациите. Надпреварата при мъжете спечели американецът Нейт Холанд.

SBX World Cup Veysonnaz - Finals SBX 2 - Eight Final Men # 7 - Kevin Hill (CAN) in green, Luis Marin Tarroch (AND) in red, Marcien Jodko (POL) in blue, Maximilian Stark (GER) in yellow, Alessandro Haemmerle (AUT) in black, Shiniya Momono (JPN) in white © FIS/Oliver Kraus

„Това беше едно изключително състезание при жените и в него абсолютно равностойно се бореха най-бързите” - коментира националния треньор Виктор Жеков, който е баща на Александра и неин личен треньор.

„На финала трите бяха съвсем наравно до последния ляв корнер джъмп, но там Джакобелис и Малте затвориха Сани в средата, пресираха я, закачиха си бордовете и се отърваха без тежко падане като по чудо. Що се отнася до Алекс, неговата дисквалификация беше страшно съмнителна - за прелитане на борда му над коловете. Не му я обявиха след финала, а на следващия старт, затова и нямаше как да протестираме” - допълни Виктор Жеков.

SBX World Cup Veysonnaz - Finals SBX 2 - Eight Final Men # 3 - Emanuel Perathoner (ITA) in red, Omar Visintin (ITA) in white, Lucas Eguibar (ESP) in green, Matija Mihic (SLO) in black, Ruben Arnold (SUI) in yellow, Matthew Tunnicliffe (CAN) in blue © FIS/Oliver Kraus

След първите три старта за сезона начело във временното класиране за малката световна купа за жени в дисциплината сноубордкрос е Линдзи Джейкобелис /САЩ/ с пълен актив от 3000 точки, следвана от Доминик Малте /Канада/ - 2200 точки, Александра Жекова /България/ - 1800 точки, Маел Рикер /Канада/ - 1350 точки и Дебора Антонио /Франция/ - 1210 точки.