. бг ски новини : Държавно първенство по ски-алпинизъм - спринт - 23 Януари 2012 - 08:40
22.01.2012г., Витоша

СКИ АЛПИНИЗЪМ. При изключително нестабилни метереологични условия на Витоша /в района на х.Алеко - бел.ред./ се проведе първото държавно първенство по ски-алпинизъм, дисциплина спринт.

В призовите места изненада нямаше. Силна беше конкуренцията при борбата за второто място при мъжете.

Радостно е вече традиционното присъствие на ентусиазирани, изключително млади ски-алпинисти. Участвайки неофициално в класирането, поради възрастовота им група, те успешно преминаха маршрута, за което заслужено бяха възнаградени.

В състезанието участваха общо 18 скиори алпинисти.

Поради рязкото влошаване на метереологични условия – силна снежна виелица, предвиденият старт в дисциплина шафета беше отменен.

КЛАСИРАНЕ

Мъже
 име клуб квалификация финал
1 Георги Радев   АК “Витоша”, София 4:21 мин. 4:09 мин.
2 Николай Гугински АК “Витоша”, София 4:43 мин. 4:39 мин. (+0.03 м.)
3 Тервел Тотев   АК “Витоша”, София 4:39 мин. 4:43 мин.
4 Димитър Георгиев АК “Вихрен”, София 5:26 мин. 5:14 мин.
5 Деян Тихолов   АК “Витоша”, София 6:06 мин. 5:54 мин.
6 Бойко Танчев   АК “Витоша”, София 6:06 мин. 6:03 мин.
7 Светослав Терзийски АК “Планинец”, София 5:54 мин. 6:33 мин.
8 Цветомир Георгиев  АК “Витоша”, София 6:11 мин.
9 Слави Асенов АК “Планинец”, София 6:12 мин.
10 Иван Танчев  АК “Витоша”, София 6:18 мин.
11 Дойчин Боянов СК “Верт.свят”, София 6:45 мин.
12 Илко Илиев СК “Верт.свят”, София 7:16 мин.
13 Цветан Хаджийски СК “Верт.свят”, София 9:21 мин.

Жени
1 Ивона Михайлова АК “Вихрен”, София 5:37 мин. 5:50 мин.

Юноши
1 Иван Танчев  АК “Витоша”, София 6:18 мин. 6:00 мин.

Деца
1 Петър Иванов КСКЕС “Алтиус”, София 18:31 мин.
2 Светослав Чалъков АК “Витоша”, София 18:53 мин.
3 Никола Мирчев  18:56 мин.

Трасе: +82 / -82м., дължина 600м.

Гого беше безапелационен и в тази дисциплина. Финалът беше на „кънки“. Тери финишира в квалификациите с второ време, но на финала остана на 4 сек.след Ники Гугински. Майки, Тери и Ивона достойно представиха ПСС – 1-во, 3-то и 4-то място. Ивона беше този път „и сам войнът е войн“. Затова пък в общото класиране, с мъжете, заема 5-то място. Браво, Ивонка! Ванката, макар и само на 15г., както винаги е равностоен с мъжете. След две седмици Ванката ще вземе участие в първото си голямо международно състезание по ски-алпинизъм – европейското първенство, така че ще стискаме палци за него и другите двама участници – Гого и Ивона.

Дисциплината спринт се провежда за първи път у нас. Тя е в международния правилник и официалния календар на ISMF от 2011г. Макар че не е много типична за ски-алпинизма, целта е спорта да стане по-зрелищен и по-атрактивен за публиката. Тази дисциплина е подходяща и може да се провежда на достъпни за масовата публика места – ски-писти и курорти. Политиката на ISMF е насочена към приемането на ски-алпинизма в олимпийската програма и по тази причина търсят начини за по-голяма публичност и зрелищност на спорта. Квалификациите се провеждат „по часовник“ - всеки състезател стартира индивидуално и класирането е по време. Следващите серии – 1/8,1/4, полуфинали и финали се провеждат в серии по 6 състезатели, като класирането е по място.