SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски анализи : Кой пречи на туризма? - 24 Януари 2012 - 11:37

Група неправителствени организации перманентно са против – против всичко, против всякакви проекти. Не само по отношение на тези, свързани със ски зоните в България. Към тях обаче са особено яростни. В момента непрестанните им атаки – напълно несъстоятелни и неадекватни, са и срещу промените в Закона за горите точно заради ски пистите.

Духът на тези поправки е регулиране на отношенията за развитие на зимния туризъм в планините, отнасят се само за горските територии. А всеки един проект, който се представя, е подчинен на редица закони – за защита на територията, за опазване на околната среда, за биоразнообразието, както и на „Натура 2000“. Имаме свръхнормативна уредба, която при всички положения контролира и урегулира всякакви дейности в планините. Да не забравяме и че всички тези територии, в които се правят ски зони, са публична държавна собственост и категорично трябва да останат такива.

Подробният устройствен план минава през цялата процедура – общини, екологична оценка, обществено обсъждане и т.н. Едва тогава може да се дава разрешение за нови лифтови съоръжения и трасиране на ски писти.
Конкретно за случая „Витоша“, отделно от тези законови изисквания, планът за управление на природния парк абсолютно забранява каквото и да е строителство на нова леглова база. В момента на Витоша капацитетът е 6000 легла. Разбира се, базата е много остаряла, но единственото, което може да се направи, е евентуално да се реновира, но не и да се строи нова.

И ние, нашата организация, сме за абсолютна забрана за строителството на нова леглова база в ски зоните. Нека да се развиват т.нар. яки около планините. А по отношение на защитата на ски зоните от строителство – има достатъчно изисквания, които твърдо пазят. Още повече че много от ски центровете са в национални паркове.
Несъстоятелни са и твърдения, свързани със сечта, поддържането на ски пистите и съоръженията, щяло да унищожи гората.

Несъстоятелността я доказва и докладът на Евростат за 2011 г. България е в челото на Европа за най-добре съхранени горски територии. В същото време става въпрос едва за около 100 км ски писти, които да станат факт в близките 5-6 г. На всички ни омръзна да правим сравнения с другите държави. Да не говорим за алпийските със стотиците километри писти. Но не можем да се сравняваме дори с Турция и Румъния. Защо да се отказваме България да стане още по-добра туристическа дестинация с отличните природни дадености, които имаме?

Несъстоятелни са протестите срещу ските. Всички проекти, свързани със ски зоните – и то за 10 г. напред, включват общо 12 хил. хектара. А горските територии в България са 3,970 млн. хектара. Това прави 0,003 на сто от горските територии – незначителен процент. Не може да се говори в никакъв случай за увреждане на природата или за свръхнамеса на човека в планината.

В този момент на икономическа криза, на рецесия, на драстично намаляване на инвестициите, когато безработицата в такива места като Банско, Разлог, Самоков, Сапарева баня, Смолян и т.н. достига до 40-50% и нагоре, трябва да се създава възможност за развитие.
Несъстоятелни са протестите срещу ски зоните. Те се използват за ски туризъм не повече от 3-4 месеца. През другото време са за летен туризъм, рекреативни дейности, за паша. А и задължително се поддържат специално тези територии срещу ерозия, пожари.

Абсолютно несъстоятелни са и твърдения, че ще се сече. И то при положение, че парламентарната комисия по земеделието и горите стигна до консенсус, че незначително количество от прираста на горите се сече у нас. И накрая още един довод за несъстоятелността на твърденията, че точно на Витоша нещо ще се уврежда. Витоша е на 15 мин. от София, представете си какъв контрол ще има върху изграждане на съоръжения. Има си нормативна база и е невъзможно да се правят нарушения, това е истината. Останалото е несъстоятелно.

Филип Цанов
Сдружение „Природа за хората”
Вторник, 24 януари 2012

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL