SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски анализи : Сърфинг култ - 18 Септември 2005 - 16:32

Сърфинг по българското Черноморие !? Ами, да ! Немислимият до преди 15 години за българската морска шир сърфинг, набира скорост! Момчетата и момичетата с "хавайски" сърф дъски се множат, като собственици англичани в затънтено българско село.

Реалността
В същност БГ сърфингът в повечето случай се свежда до накупуването на сърф дъска и една камара дрешки от скъп софийски магазин. Следва отпътуване за морето и начало на един почти безкраен уейфсгребинг (от английската дума wafes-вълни и българската гребане) или по-точно уейфсгрибинг :))) (по-верният термин, мисля, че разбирате какво искам да кажа) докато случайно се получи някое съвпадение, на вълна и телоразположение, така че най-накрая да стане така желаното сърфване. Не са много майсторите, които връзват двата края и дори на най-тъпите вълнички събират очите на гирлите по плажа със слалом от 10тина метра.

Все пак можещи карачи има. Макар оскъдни, съществуват и условия за сърфинг по българските плажове.

Философията
Плъзгането по вълните е най-големият спортен наркотик на земята /в това съм сигурен аз, други капацитети изказват по белопрашни мнения/! От векове се знае, че спускането по океанските вълни е използвано от полинезийските племена за по-бързо преодоляване на рифовете в океана. Дори и тогава младите туземци се надпреварвали, кой по-добре ще се спусне до брега в желанието си да направят по-голямо впечатление на едро гърдестите туземни девици. А девиците само това чакали, най-яката моментално завличала първенеца в колибата си, като това и гарантирало безпроблемното изхранване на поколението с океански дарове.
От около един век сърфът е спорт и начин на живот за милиони хора по целия свят.
Особено популярен е в Австралия, по западното и източното крайбрежие на Двете Америки, на някои острови в Тихия, Индийския и Атлантическия океан. От средата на 20ти век сърфингът се разпространява и по атлантическото крайбрежие на Европа.
Симбиозата между водната стихия и скоростта при плъзгането по разбиващата се в прибоя вълна освобождават огромно количество адреналин у сърфиста. Това води до свръх опиянение и последващо непреодолимо желание за поемане на още по-големи рискове в очакване на “перфектната” вълна.
Тези фактори превръщат сърфа в  съвършената дрога. Това определя издигането му в култ. Резултатът е изграждането на една огромна световна индустрия подчинена изцяло на сърфинг начина на живот. Дъската е на първо място, след това са дрехите, после прическата, къщата, хотела, плажовете и т.н. докато усетите, че единственото за което мислите постоянно е сърфът!

Сам по себе си сърфингът е един от най-евтините индивидуални водни спортове. Може да си купите дъска за под 100 долара и веднага да започнете да се учите. След известно време ще започнете да дебнете вълната на живота ви, а до тогава ще сте перфектният клиент на най-близкият сърф магазин и комерсиалния сърф начин на живот.

Плажовете
Естествено номер едно са Хавайските острови, Калифорнийското крайбрежие и Таити.
Важното условие е вълните да са големи, постоянни с плавно развитие и точно определен момент на пречупване в прибоя, затова океанските плажове са най-добрите в света за сърфинг.

В България дръзки опити за сърфинг са правени край Поморие и Варна още през 80те години на 20ти век, но с големи дъски от популярния вече уиндсърф, точно  обратното на световната сърф история. Манията започва в началото на 90те покрай група откачени фенове на плажа на тогава все още девствения Силистар. Малкият залив в защитената местност между Синеморец и Резово предлага единствено по Българското крайбрежие рязка граница между дълбоки води и плитка чиста пясъчна ивица. При наличие на вълнение се наблюдават понякога вълни над 4ри метра, които плавно се разливат на плажа. Добри вълни за сърф има и на плажовете под и над Царево, дори и в наветрения край на пристанището.
Сърфисти вече се срещат на Каваците, Лозенец, Китенския плаж, Приморско, на север – по ивицата на Слънчев Бряг, Ахелой, Камчия, Обзор, Варненският плаж, Дружба, Златни пясъци и Албена.
Тези които имат претенции за мястото и вълните могат веднага да хванат първия самолет за Хавай и там да си откарат на воля.

Дъските
В България Първо бяха дрехите. После се появиха някои селф мейд /собствено ръчно направени/ дъски. В момента има вече и вносни фабрични дъски.
Сърф дъските се делят на няколко групи, фиш-къси дъски, фън или фриирайд дъски-среден размер и лонг бордс, тежката артилерия – дълги сърфове за огромни океански вълни и “безкрайно” спускане.
По света има хиляди майстори-шейпъри на сърф дъски, а утвърдените марки са няколко стотин и ежегодно се увеличават.
В България освен в магазините Onboard в София и Варна няма масово предлагане на дъски. Има няколко момчета, които собственоръчно шейпват бордове с никак не лоши качества. Благодарение на интренет е възможно желаещите да се сдобият със сърф директно от производителя в Австралия например.

Модата
Ризите, Т-шъртите и късите панталони са следващата стъпка. Разнообразието от маркова и менте стока по бг пазарите е на завидно ниво ! Може да си купите шапка, очила, риза, гащи, джапанки или кецове без никакво затруднение почти без пари или за много, много пари. Всичко зависи от настроението и дълбочината на джоба ви.

Музиката
За някои е номер едно в сърф култа. Групите и авторите са хиляди. Стиловете са разнообразни от джаз до гараж рок и електроника. Вдъхновението стига до там, че по плажовете може да видите гащести сърфисти с водонепроницаеми уолкмени и забити в ушите слушалки да сгребват в очакване на така желаната голяма вълна.

Бъдещето
По общо мнение на “просветените” бъдещето на сърфинга в БГ е светло и безоблачно. Отдаването на сърф начина на живот предполага единствено щастие. Така че карайте сърф и правете любов :)


СЛЕДВА
Сърфинг, скейтинг и сноуборд 

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL