. бг ски новини : Сребърни медали за България от световното по ски за журналисти в Ерзурум, Турция - 05 Март 2012 - 15:47

Любомир Бояджиев от Нова Телевизия и Николай Нешев от SportMedia.tv спечелиха сребърни медали в ски-бягането на световното първенство за журналисти в Ерзурум, Турция. Любо е на секунди след най-бързия в най-оспорваната възрастова група при младежите до 45г. Блаз Мочник от Словения, а Ники бе изпреварен единствено от Дени Клерк от Франция в групата на мъжете от 45-55 години.

Отборът по ски бягане на българските журналисти

Това е поредното отлично класиране на Любо, който доказа, че е сред най-добрите в дисциплината, а Ники Нешев изненада всички, включително и себе си с отличния резултат още в първото му участие на Световното. Българският отбор, оборудван с чисто нови ски Rossignol, предоставени от веригата спортни магазини SLS, е сред най-големите в тазгодишната проява с 11 участника.

Любомир Бояджиев на старта

Това е 59-то издание на традиционната Световна среща на журналистите скиори, по време на която се провеждат две надпревари в дисциплините ски-бягане на 3 и 5 км и гигантски слалом. Слаломът бе отложен с два дни поради ураганен вятър и намалена видимост на трасето в курорта Паландокен над Ерзурум, Турция. Страната домакинства престижния форум, в който участват над 180 журналисти от 32 страни за първи път, а районът около Ерзурум се прочу с отличните условия за всички ски-дисциплини с проведената миналата година Зимна Универсиада. В радиус от 30км от града, който се намира в плато на 1750м надморска височина са разположени 3 обособени ски-зони, най-голяма от които е Паландокен с близо 100км писти, следвана от Конаклъ, построена изцяло през 2011 година и Кандили, с чисто нова база за ски-северни дисциплини.

Николай Нешев на подиума в Турция

Любомир Бояджиев на почетната стълбичка в Ерзурум

Сред жените най-добре се представи Веселина Маринова от списание Меню с 9 място в бягането в групата на жените старша възраст и Елена Гюрова от bTV с 13 място в групата до 45г.

Спускането за наградите в гигантския слалом беше отложено за 2 март.

Отлично българско представяне в гигантския слалом и комбинацията на световното за журналисти

Успешното представяне на българския отбор на Световното по ски за журналисти в Ерзурум продължава с още едно челно класиране в комбинацията. Николай Нешев, който вече спечели среброто в ски-бягането в групата на мъжете старша възраст, се класира четвърти в гигантския слалом, което му осигури и второто място на подиума в комбинацията. Така броят на медалите за България е вече 3. В най-оспорваните групи до 45-годишна възраст само секунда не достигна на Александър Богоявленски да се качи на подиума в гигантския слалом, където се класира четвърти. При жените Елена Гюрова и Весела Владкова са съответно на 5-то и 6-то място, а Веселина Маринова е 6-та в комбинацията.

Отлично подготвените ски Rossignol на българския отбор се оказаха прекалено бързи за най-голямата ни надежда в гигантския слалом, Юлиян Стоянов, който изпусна врата на мекото и затворено трасе, но и достатъчно стабилни, за да осигурят като цяло едно от най-добрите представяния на отбора на този световен форум.