. бг сноуборд новини : Алекс Жекова трета в света на бордеркрос - 16 Март 2012 - 14:21
Чаровната звезда на българския сноуборд завърши сезона на трето място в класирането за малката Световна купа в дисциплината сноубордкрос

SBX (SKI.BG) -- Малшанс за Александра Жекова в последния за сезона бордеркрос за Световната купа... Днес, 16-ти март 2012 г., Алекс тръгна добре, спечелвайки четвъртфиналната си серия, но се препъна в полуфиналната и така чаровната ни националка изпусна реалната възможност да се бори в големия финал с водещите в генералното класиране две канадки за спечелването на малкия кристален глобус.

SBX World Cup Valmalenco, ITA - Race 2 - Finals - SBX World Cup - 3rd placed Women of the season Alexandra Jekova (BUL) © FIS/Oliver Kraus

Побеждавайки конкурентките си в малкия финал, Александра се нареди на 7-мо място в крайното класиране. Така с общ актив от 3760 точки Жекова завърши сезона на 3-то място в генералното класиране за малката Световна купа в бордеркроса - един много добър резултат, който изобщо не бива да подценяваме! Носителка на трофея е оглавилата общото подреждане след травмата на американката Линдзи Джакобелис в средата на сезона - Доминик Малте от Канада, с 4200 точки, а нейна подгласничка остана съотечественичката й Маел Рикер с 3950 точки.

SBX World Cup Valmalenco, ITA - Race 2 - Finals - Heat 1 Women - Alexandra Jekova (BUL) in red, Yuka Fujimori (JPN) in blue, Carle Brenneman (CAN) in green, Emilie Aubry (SUI) in yellow © FIS/Oliver Kraus

Интересно е да се отбележи, че трите сноубордистки, който отстраниха Жекова в полуфинала, се оказаха на почетната стълбичка в днешното състезание и то именно по реда, в който се класираха в полуфиналната си серия. Първа е Жаклин Ернандез (САЩ), втора - Нели Моен Локоз (Франция), а трета - Зое Джилингс (Великобритания). Въпреки че водеха колонада почти до финалната линия, Доминик Малте и Маел Рикер паднаха малко преди да пресекат финала, поради което останаха съответно четвърта и пета в днешния бордеркрос.

16 март 2012 г.

Следват подробностите...

Сани Жекова: Допуснах грешка, която ми костваше много

Най-добрата българска сноубордистка Александра Жекова завърши на трето място в генералното класиране за Световната купа в дисциплината бордъркрос за сезон 2011/2012.

Във финалното състезание във Валмаленко (Италия) днес Жекова спечели убедително малкия финал. Преди това, на четвъртфинала, тя с лекота финишира първа в серията си, но в полуфинала имаше малшанса да сбърка по средата и в крайна сметка остана четвърта и не стигна до големия финал. Победата сензационно взе 19-годишната американка Жаклин Ернандес, за която днешният старт беше едва шести за Световната купа.

Фаворитките Доминик Малте (Кананда) и олимпийската шампионка Маел Рикер (Канада) водеха до 200 м преди финала, когато паднаха и вкрайна сметка останаха четвърта и пета. Купата в дисциплината спечели Малте, а Рикер е втора. Миналата година Жекова завърши втора в крайното класиране.

SBX World Cup Valmalenco, ITA - Race 2 - Finals - SBX World Cup Top-3 Women of the season - 2nd Maelle Ricker (CAN), 1st Dominique Maltais (CAN), 3rd Alexandra Jekova (BUL) © FIS/Oliver Kraus

„Не съм доволна, защото допуснах грешка, която ми костваше много” – коментира Сани от Валмаленко и допълни: „Бях много бърза... може би най-бърза и това ме извади от играта. Както видяхме и на финала, всички допускат грешки. Просто беше много трудно. Сезонът за мен беше добър, но като цяло можеше и да е много по-добър. Много съм бърза и ще ставам още по-бърза, така че да му мислят конкурентките ми”.

През сезона Жекова участва и в седемте старта за Световната купа по бордъркрос. В тях Сани постигна 4 подиума (три втори места и едно трето), а също така по едно шесто, седмо и осмо място.