. бг сноуборд новини : Александра Жекова продължава изкачването си в класирането за Световната купа - 12 Декември 2005 - 10:38

СНОУБОРДКРОС. 8-9.12.2005г. Уистлър (Канада). Българската звезда в сноуборд-кроса Александра Жекова продължава да подобрява позициите си в най-елитната верига състезания - Световната купа по сноуборд на ФИС. В петък 9.12.2005г. Aлександра постигна ново най-добро лично класиране като завърши единадесета. Това бе едва второто й участие във финали след 12-тото й място в сноуборд-кроса в Саас-Фее (Швейцария).

Състезанието тръгна отлично за Сани, която постигна 6-то време в квалификациите след перфектно спускане в първия манш. Този резултат й отреди за съпернички във четвърт-финала 3-тата Доресия Крингс (Австрия), 11-тата Александра Сок (Германия) и 14-тата Морген Фльори (Австрия). В директните елиминации обаче Александра не можа да преодолее съпротивата на останалите състезателки и завърши 4-та в серията и така раздели 11-то място в крайното класиране с френската звезда Жули Помагалски.

Ветеранката Доресия Крингс спечели и трите финални серии и така стигна до първата си победа за Световната купа за този сезон, с което еднолично оглави и генералното класиране в дисциплината. Втора в състезанието завърши Оливия Нобс (Швейцария), а трета - Ерин Симънс (Канада). При мъжете победител стана местния любимец Джей Джей Андерсън, втори завърши Пиер Волтие (Франция), а трети - световния шампион Сет Уескот от САЩ.

В четвъртък 8-ми декември, Сани също се представи на ниво и завърши 24-та в крайното класиране. Победата взе Жули Помагалски, пред Карин Руби (Франция) и Ерин Симънс. Мъжкият старт бе спечелен от италианеца Алберто Скиавон, тройката допълниха американеца Нейт Холанд и Пол-Анри Делерю от Франция.

Така след двата старта в Канада, начело в генералното класиране за Световната купа при мъжете е Джеси Джей Андерсън (Канада), пред Ксавие Делерю (Франция) и Нейт Холанд (САЩ). Водачка при жените е Доресия Крингс (Австрия), втора засега е Дебора Антониоз (Франция), а трета - Линдзи Джакобелис (САЩ). С последните си резултати Александра Жекова запазва 20-тото място в генералното класиране, навлизайки във все по-добра форма с приближаването на Зимните олимпийски игри в Торино.