. бг ски скок новини : Жарков и Фъртунов не се класираха за първия турнир от Четирите шанци - 29 Декември 2005 - 10:06

СКИ СКОК. Оберстдорф, Германия, 28 декември 2005 (БТА). Българите Георги Жарков и Петър Фъртунов не успяха да се класират за участие в утрешния първи турнир по ски-скок от Четирите шанци в германския зимен център Оберстдорф. Двамата отбелязаха най-слаби резултати в квалификацията от  голяма (120-метрова) шанца и не намериха място сред 50-те  финалисти. Жарков е 75-и с 45,8 точки (скок от 86,0 метра), а  Фъртунов - 76-и с 38,9 точки (скок от 85,5 метра).

Finnish ski jumper Janne Ahonen soars through the air during the training jump of the four hills ski jumping tournament in Oberstdorf, southern Germany, on Wednesday, Dec. 28, 2005. (AP Photo/Christof Stache)

Най-добър в квалификацията бе австриецът Андреас Видхьолцъл  със 150,5 точки. Видхьолцъл постигна и най-голям метраж - 142,5  метра. Втори и трети са съответно Михаел Урман (Германия) - 147,5 точки (137,5 метра) и Андреас Кютел (Швейцария) - 144,7  точки (136,5 метра).

Слабо се представиха лидерът за Световната купа Якуб Янда (Чехия) и настоящият носител на трофея Яне Ахонен (Финландия).

Янда даде пети резултат, но по-късно бе дисквалифициран заради по-дълги ски, а Ахонен се нареди едва 18-и със 120,6 точки (124,5 метра). И двамата обаче ще участват по право в утрешното състезание.

Жарков и Фъртунов в състезание за 70 000 швейцарски франка

Най-добрите български състезатели по ски-скок Георги Жарков и Петър Фъртунов ще вземат участие в 54-то издание на турнира "Четирите шанци". Както е известно това е най-престижната верига от състезания по ски-скок и отговаря на "Големия шлем" в тениса.

Тази вечер е квалификацията за първия турнир в Оберстдорф, а същинското състезание е утре 29 декември.

Останалите три турнира са в Гармиш-Партенкирхен (1 януари), Инсбрук (4 януари) и Бишофсхофен (6 януари). За всеки един от тях има квалификации, които са предния ден.

В днешната квалификация в Оберстдорф ще вземат участие общо 78 състезатели. Жарков ще скача под номер 20, а Фъртунов е 24-и.

Общият награден фонд на "Четирите шанци" е 70 000 швейцарски франка (44 800 евро). Крайният победител във веригата ще прибере 30 000 франка (19 200 евро), вторият - 15 000 франка (9600 евро), а третият - 10 000 франка (6400 евро). Премии са предвидени са първите десет.

Миналата година победител стана носителят на СК Яне Ахонен (Финландия). Тази година с най-големи шансове е лидерът за СК Якуб Янча (Чехия).