. OUTDOOR : `Дизела` донесе сребро за България на Балканиадата по планинско бягане в Нова Загора - 07 Юни 2012 - 15:09

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Националът Кирил Николов донесе втори медал за България от четвъртата Балканиада по планинско бягане, която се проведе днес в Нова Загора. Атлетът, известен като "Дизела", финишира втори по дистанцията на мъжете от 12540 м и спря хронометъра на 53,56 мин. Титлата спечели турският състезател Акоюн Мехмет с време 53,18 мин. Трети е отново състезател на Турция – Муслу Еркан – 56,00 мин. Българският национал Шабан Мустафа завърши четвърти с 57,15 мин, а Иван Сираков остана пети с 57,46 мин.

От ляво на дясно: Президентът на АБАФ Добромир Карамаринов и наградените от него призьори при мъжете Кирил Николов, Акоюн Мехмет и Муслу Еркан, фотография © БФЛА

В генералното подреждане на първо място е Турция с 10 точки, пред България – 11 т. и Румъния - 26 т. Медалът на Николов е първи за България при мъжете от Балканиади по планинско бягане. Призьорите бяха наградени от президента на Асоциацията на балканските атлетически федерации (АБАФ) Добромир Карамаринов.

По-рано през деня Милица Мирчева спечели среброто при девойките старша възраст на 4180 м. Златото спечели туркинята Юлмаз Гешминаз с 20,12 мин. Мирчева финишира по трасето от 4180 м за 20,27 мин. Трета е Ребека Рус (Румъния) с 20,47 мин. В отборното класиране на първо място е Турция с 12 т., пред България – 15 т. и Румъния 19 т.

Призьорките при девойките старша възраст, фотография © Румен Рангелов/БФЛА

„Това състезание е преломен момент за българското планинско бягане” – заяви президентът на АБАФ и БФЛА Добромир Карамаринов. – „Не съм виждал досега толкова мотивирани българските атлети. Те бяха равностойни на световната сила в планинското бягане Турция. Не случайно спечелихме за първи път медал при мъжете. Специални благодарности към община Нова Загора и най-вече на кмета Николай Грозев. Те се справиха чудесно с организацията”

При жените на 8360м първа е Йонела Драгомир (Румъния) с 42,42 мин, пред Кан Йесемин (Турция) – 42,44 мин и Тархан Ягмур (Турция) с 43,58 мин. Анита Кръстева се нареди пета с 44,49 мин. В отборната надпревара на първо място е Турция с 11 т, пред Румъния – 12 и България – 25 т. Призьорките бяха наградени от кмета на Нова Загора Николай Грозев.

При юношите старша възраст на 8360 м титлата спечели Карабюлак Суат (Турция) с 36,36 мин. Втори и трети са сънародниците му Демир Серкан с 36,36 мин и Ишкей Озан – 37,39 мин. Най-напред от българските състезатели финишира Валентин Паскалев – шести с 39,58 мин. В отборното подреждане първи са Турция с 6 т., пред България – 23 т. и Румъния – 24 т. Организатор на Балканиадата е Асоциацията на балканските атлетически федерации и община Нова Загора.