. bg ski news : First GS @ Europa Cup PAMPOROVO 2013 - 23 January 2013 - 14:22

ЕВРОПЕЙСКА КУПА ЖЕНИ, ПАМПОРОВО --SKI.BG-- Изключително хубавото време помогна за перфектния първи гигантски слалом от двата старта за Европейската купа по алпийски ски за жени в Пампорово днес. Първото място в състезанието на австрийката Рамона Зибенхофер не беше никаква изненада и тя съвсем закономерно доказа очакванията ни. Независимо от четвъртото време в първия манш Рамона тактически опозна терена и не даде шанс, във втория опит, на никоя друга скиорка да я бие. Така Зибенхофер твърдо фиксира водещото си място в генералното класиране за дисциплината GS с нови 100 точки. Втора днес е Мириям Пухнер - сестрата на добре познатия ни дългуч и австрийски спускач от Световната купа Йоахим Пухнер. Малко разочарована от себеси на трето място остана водачката от първия манш шведката Кайса Клинг.

Рамона Зибенхофер, фотография (с) Владислав Георгиев/SKI.BG

От българска страна и двете ни участнички завършиха състезанието съответно с 36-то място за ветеранката Мария Киркова и 43-то, последно място, за все още младата Алекс Попова. И Мария и Александра караха много стабилно, за което залужиха аплодисментите на публиката обсадила финалния плац на Студенец.

Победителките, фотография (с) Владислав Георгиев/SKI.BG

Утре по същото време е втория GS в Пампорово. Може да наблюдавате състезанието отново на живо по БНТ.

Alexandra Popova (BUL), photo © SKI.BG

Очаквайте тук още от изключителната фотография на SKI.BG от първия GS в Пампорово !!!

Очаквайте и уникален видео репортаж в SKI.BG TV от първия ден на състезанията за Европейската купа по ски жени в Пампорово 2013 !

Австрийка спечели първия гигантски слалом в Пампорово

Австрийката Рамона Зибенхофер спечели първия гигантски слалом за Европейската купа в Пампорово. Тя финишира по писта „Снежанка 2 – Стената” с общо време от двата манша 1:58,38 мин. Втора остана нейната сънародничка Мириам Пухнер – 1:58,48 мин. Третото място зае лидерката от първия манш Кайша Клинш (Швеция) – 1:58,64 мин. Силно се представиха и двете български алпийки Мария Киркова и Александра Попова. Киркова зае 36-а позиция в крайното класиране с време 2:01,84 мин, а Попова за която това бе дебют в състезание от такъв ранг е 43-а с 2:04,08 мин. Първите 5 в класирането получиха цвета от изпълнителния директор на „Пампорово” АД и генерален секретар на организационния комитет Мариян Беляков. Сред гостите на състезанието бяха министърът на спорта Свилен Нейков, изпълнителният директор на CSIF и председател на организационния комитет Цветелина Бориславова, президентът на БФСки Цеко Минев и генералния секретар на БОК Белчо Горанов. За 21-годишната победителна Рамона Зибенхофер днешната победа е под №5 за Европейската купа от 88 старта. Със спечелените точки тя са утвърди на първото място в генералното класиране за Европейската купа и в това за купата в гигантския слалом.
Гигантския слалом се проведе при слънчево време и отлично подготвена писта от екипа на директора на състезанието Валентин Стефанов. Утре от 10,00 ч е първия манш на втория гигантски слалом за Европейската купа в Пампорово. Вторият манш започва в 13,00 ч. Стартовете ще бъдат предавани пряко по БНТ1.
„Няма лесни победи, заяви след финала Рамона Зибенхофер. – Трасето бе отлично подготвено и издържа за всички. Нивото бе като на старт от световната купа. Поздравявам домакините за перфектната организация”.
„Много съм доволна от второто място, защото преди този старт нямах големи очаквания, коментира втората Мириам Пухнер. – Времето бе прекрасно, а организацията също”.
„Първият манш бях перфектна, но във втория допуснах грешки в стръмната част от пистата и това ме лиши от по-предно класиране”, разкри третата Кайша Клинг.
„Бях много притеснена, защото за първи път стартирах в състезание от толкова висок ранг, заяви 16-годишната Александра Попова, която бе най-младата състезателка в днешния старт.
„Естествено, че съм доволна, защото това е най-доброто ми класиране за Европейска купа, сподели опитната Мария Киркова.

Пламен Вълков, БФСки

Програма на Стартовете от Европейска купа Пампорово 2013

Сряда – 23.01.2013
17:00 – Техническа конференция – Хотел Перелик
18:30 – Церемония по награждаването (1-10 номер) и теглене на жребия (1-15 номер) – Хотел Перелик
етвъртък – 24.01.2013 – Гигантски Слалом 1
10:00 – Гигантски слалом – 1ви манш
13:00 – Гигантски слалом – 2ри манш
След отделеното време за контестации – Церемония по награждаването (1-10) – Финална Зона