. bg ski news : EU Biathlon Open Championships Bansko 2013 - day 6 - 25 February 2013 - 22:21

БИАТЛОН, ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО, БАНСКО. Българската смесена щафета завърши на 4-то място днес. Отборът беше в състав Ниа Димитрова, Десислава Стоянова, Антон Синапов и Димитър Герджиков. Нашите състезатели завършиха с време 1:18:10 ч., като допуснаха 2 наказателни обиколки и изстреляха 14 допълнителни патрона.

Дисциплината беше една от най-оспорваните на Европейското първенство в Банско. Франция финишира първа като остави зад себе си фаворита Русия едва на 0.1 сек. През цялото състезание двата отбора си разменяха лидерската позиция, но в крайна сметка бягането на Фийон Майе се оказа решаващо. Третото място остана за отбора на Украйна.

Анев 18-ти в отлагания два дни спринт

След двукратно отлагане, поради мъгла , най-после се състоя дългоочакваният спринт за мъже.

По идеално подготвеното трасе се разгоря истинска битка, в която първо златно отличие за страната си спечели норвежкият отбор в лицето на Ветле Шастад Кристянсен, който не допусна нито една грешка на огневия рубеж.

Среброто заслужи Бенедикт Дол от Германия, който допусна само една грешка при първата си стрелба и завърши на 17.5 сек от победителя. Бронзовият медал отиде при Артьом Прима от Украйна, който също допусна само една грешка.

Българските надеждите за добро представяне отново бяха свързани с представянето на Краси Анев и Влади Илиев, за съжаление двамата прегоряха и не можаха да покажат това, на което са способни.

Най -предно класираният от българите е Краси Анев 18-ти, след 3 грешки в стрелбата, равносилни на три наказателни обиколки завършвайки на на изоставане на 1:50,3 мин.

Владимир Илиев бе още по-неубедителен в стрелбата, като допусна четири грешки и завърши на 32-ро място. Мирослав Кенанов е на 37-мо място с две грешки, но по-слабо бягане, а Иван Златев е 48-ми.

Йорданова 14-а в преследването при жените

Българката Емилия Йорданова завърши 14-а в преследването за жени на Европейското първенство по биатлон в Банско. Тя направи слаба стрелба при последното си 4-то посещение на огневия рубеж, където допусна цели 4 грешки. Така с общо 6 пропуска в стрелбата Йорданова изостана на 5:04 минути от лидерките и не можа да се пребори дори за място в топ 10. Именно 10-та позиция е най-доброто представяне на Йорданова в Банско до момента - тя я постигна в спринта, докато в индивидуалния старт беше 15-та.

Златният медал грабна полякинята Моника Хойниш, която има бронз от масовия старт на Световното първенство в Нове Место преди по-малко от 10 дни. Именно 21-годишната биатлонистка е една от най-елитните състезателки на Шампионата на Стария континент в Банско.

Германският национален отбор при жените имаше два повода за празник днес, след като Франциска Пройс се окичи със сребърен медал, а Каролин Хорхлер стигна до бронзово отличие. Пройс се отличи с невероятно ски бягане, защото направи 2 грешки в стрелбата, но въпреки това се нареди в челната тройка, докато другите две медалистки бяха перфектни на огневия рубеж.

Дафинка Колева не стартира, а Райна Коюва направи 3 грешки в първата си стрелба и беше задмината с една обиколка от водачките в класирането.

Последната надпревара от програмата на жените - щафетата на 4х6 км - ще се състои на 26-ти февруари от 13:00 часа.