. bg ski news : Бронз за смесената ни щафета на Световното по ски-ориентиране в Казахстан! - 07 March 2013 - 10:52
Станимир Беломъжев и Антония Григорова-Бургова защитиха позицията си и в топ три в света, като отстъпиха само на Швеция и Финландия

СКИ ОРИЕНТИРАНЕ, СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО. Антония Григорова-Бургова и Станимир Беломъжев се класираха на трето място в смесената щафета на Световното първенство по ски-ориентиране, което се провежда в Казахстан.

Българите на подиума смесена щафета в Казахстан, фото: Carl Magnusson

Бронзовите медалисти от Европейското първенство в Украйна миналата година защитиха позицията си и в топ три в света, като отстъпиха само на отборите на Швеция и Финландия.

Надпреварата беше изключително драматична с постоянна смяна на лидерите. На първи пост Антония предаде шеста и Станимир запази позицията. След втория си кръг Антония се върна пета, но Станимир имаше по-дълъг маршрут и завърши осми. След третото си и последно завъртане Антония се завърна трета, а Станимир успя да намали разликата от водачите за спечелването на бронза.

Световни шампиони станаха Тове Александерсон и Петер Арнесон от Швеция с време 58:33, а сребърните медали останаха за Финландия - Мерви Песу и Стафан Тунис (59:20). Топ 6 допълниха щафетите на Швейцария, Русия и Норвегия.

Утре и вдругиден нашите състезателите почиват, а първенството ще завърши с масов старт на дълга дистанция в неделя.

БФО
07.03.2013

Беломъжев остана 14-ти в средната дистанция на Световното

Българинът Станимир Беломъжев завърши на 14-о място в средната дистанция на Световното първенство по ски-ориентиране в Казахстан. Беломъжев преодоля трасето от 10,2 километра за 1:01.35 час. Световият шампион от спринта вчера Петер Арнесон от Швеция спечели втора титла с време 56.51 минути. Втори и трети, както и в спринта, се наредиха представителите на Русия Андрей Ламов (58.52 минути) и Кирил Веселов (59.06 минути).

Станимир Беломъжев финишира в средната дистанция на Световното първенство по ски-ориентиране в Казахстан с 14-то време, фотография: ОО "ФСО Република Казахстан"

В надпреварата стартираха 48 състезатели. В средната дистанция на 8,6 километри при жените българката Антония Григорова-Бургова се класира на 19-о място с време 1:04:19 час в конкуренцията на още 33 участнички. Титлата спечели Анастасия Кравченко (Русия) с резултат от 53.37 минути.

Втора на 1.20 минути се нареди Татяна Козлова (Русия), а Йозефине Енгстрьом (Швеция) заслужи бронза, след като финишира на 1.48 минута зад победителката. Световното първенство по ски ориентиране продължава утре със състезанието за смесени щафети.