. sport : Мароканци спечелиха Софийския маратон 2013 - 06 October 2013 - 18:17
Йоло Николов и Шабан Мустафа останаха 3-ти и 4-ти, Силвия Дънекова триумфира при жените

МАРАТОН. Ласен Мокраджи от Мароко спечели 30-ото юбилейно издание на лекоатлетическия Маратон на София. 34-годишният Мокраджи измина дистанцията от 42,195 километра за 2:22.42 часа и заслужи чек за 5 хиляди лева. Друг мароканец завърши Тяр Абдлхади завърши втори за 2:23.19 часа. Той взе 2 хиляди лева от наградния фонд.

ВИЖТЕ ТУК НАД 2300-те УНИКАЛНИ ФОТОГРАФИИ НА SKI.BG ОТ СОФИЙСКИЯ МАРАТОН 2013 !!!

Българинът Йоло Николов финишира трети с време 2:23.25 часа. Така състезателят на клуб Атлетик Мездра си осигури и държавната титла в маратона, както и чек за хиляда лева. На четвърто място остана миналогодишният победител и национален шампион в дисциплината Шабан Мустафа (Шампион Сунгурларе) с резултат от 2:25.02 часа. Бронзовият медал в Държавното първенство заслужи Георги Георгиев (Ямбол) с постижение от 2:33.32 часа. В маратонската дистанция участваха общо 230 състезатели, 37 от които българи - 24 мъже и 13 жени.

При жените титлата в Маратона на София заслужи Силвия Дънекова (СКЛА Нови Пазар) с време 2:52.27 часа. Така тя стана и новата държавна шампионка в дисциплината. Дънекова взе и 5 хиляди лева от наградния фонд. Шесткратната победителка в Маратона на българската столица Милка Михайлова (Вирен Мездра) завърши втора с 2:56.35 часа, а трета се нареди Диянка Давидова (Атлетик 91 Велико Търново) с 3:02.04 часа. Михайлова заслужи сребро от националния шампионат по маратон, а Давидова остана с бронза.

30-ото издание на Маратона на София беше открито от министъра на младежта и спорта Мариана Георгиева, а събитието уважиха председателят на БОК Стефка Костадинова и заместник-кметът на София Тодор Чобанов. Общо над 1000 души се включиха в състезанията на 3, 6, 18 километра и в класическата дистанция. Маратонът на София тази година е посветен на кандидатурата на града за европейска столица на културата през 2019 година.

06 октомври 2013 | 13:51

Министър Георгиева подкрепи Софийския маратон и Международния велопоход срещу трафика на хора

"За мен е чест да бъда на старта на 30-ия маратон на София. Искам да изразя подкрепата си за това мероприятие и да поздравя организаторите. Надявам се инициативата да бъде една добра емблема за претенцията на София да стане културна столица на Европа, не само заради името си, а и заради хилядите хора, които днес ще го докажат", след тези думи със стартов изстрел министър Георгиева постави началото на класическата дистанция от 42,195 км в 30-ото издание на традиционния Софийски маратон 2013.

Събитието уважиха председателят на БОК Стефка Костадинова и заместник-кметът на София Тодор Чобанов. Министър Мариана Георгиева стисна сърдечно ръката и на рожденика Любо Ганев, който беше сред официалните гости. Тя му пожела много здраве и успехи при реализиране на всички цели и мечти.

Час след старта на маратона главният секретар на ММС Красимира Бунджулова прочете от името на министър Георгиева поздравителен адрес по повод Международния велопоход "Freedom Challenge". "Важно е да положим максимални усилия в посока информираност, превенция и защита на хора, попаднали в ситуация на трафик. Вярвам, че чрез спорта, символичният велопоход ще достигне до максимален брой хора от различни държави, които ще отворят сърцата си за проблема. Нужно е да сме отговорни към себе си и хората около нас, да бдим за мира и спокойствието на близките си, за да имат бъдеще децата и младите хора", се казва в адреса на министъра на младежта и спорта.

06 октомври 2013 | 13:56

Софийският Маратон

Маратон София започва своята история през далечната 1983 година и до 2008 година се провежда всяка година. През 2009, 2010 и 2011, поради икономически и инфраструктурни причини в столицата, маратонът не се провежда, а се запазва традицията със шосейни бягания от 18км до 25 км.

В днешното 30-то издание на маратона състезателите на 42.195 направиха 7 обиколки по маршрут от старт/финала пред централния вход на Националния стадион "Васил Левски" по северното платно на бул. Христо и Евлоги Георгиеви до ДНК, по бул. Витоша до централния вход на Южния парк и обратно през НДК и южното платно на бул. Христо и Евлоги Георгиеви до Орлов мост и оттам отново към старт/финала. Лекоатлетите на 18км избягаха 3 обиколки, а тези на 6 км – 1 обиколка. Участниците в масовата дистанция изминаха 3000 м., като направиха само една обиколка по бул. Христо и Евлоги Георгиеви от старта по северното платно на бул. Христо и Евлоги Георгиеви до НДК и обратно до финала по южното платно.

Като всяко голямо спортно събитие и Софийският маратон е трибуна за отправяне на послания. Освен участниците с различни физически увреждания, в надпреварата се включиха различни хора, защитаващи разнообразни каузи. Тази година нямаше как част от посланията да не са свързани и с анти-правителствените протести и проблемите на бежанците - на гърдите на мнозина от участниците пишеше "#Оставка" или "Бягам за бежанците".