. OUTDOOR world : Шабан Мустафа 4-ти на Jungfrau Marathon 2014 - 13 September 2014 - 22:18
Aline Camboulives and Paul Michieka win 22nd edition of the Jungfrau-Marathon

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ МАРАТОН (SKI.BG) -- Нов изключителен успех на голямо международно състезание постигна шампионът ни по планинско бягане и маратон Шабан Мустафа! Българският лекоатлет от ОСКЛА "Шампион Сунгурларе" финишира на 4-то място в 22-рото издание на един от най-известните и най-престижни планински маратони в Европа - Jungfrau Marathon в Швейцария.

Photo © Winfried Stinn/laufreport.de

Първи финала пресече кениецът Пол Матича Мичиека (No.105), който спечели и Zermatt Marathon в началото на месец юли (www.ski.bg/wmview_bg.php?ArtID=14137&fen=0), а челната тройка допълниха неговият съотечественик Джофри Ндунгу (No.101 - финиширал втори, с разлика от само 90 секунди) и етиопецът Бирхану Меконен (No.166), който изненадващо успя да скочи на подиума, завършвайки на трето място при дебютното си участие.

Photo © swiss-image.ch/Andy Mettler

След точно 3 часа, 1 минута и 57,4 секунди изтощително бягане нагоре по 42-километровата маратонска дистанция със сумарна положителна денивелация от 1839м и общо спускане от 305м, кениецът Пол Мичиека пресече финала първи, пред своя сънародник и миналогодишен победител Джофри Ндунгу (3:03.20,9 ч.; +1.23,5 мин). Трети завърши една от изненадите при мъжете Бирхану Меконен (Етиопия), който беше решил да участва буквално в навечерието на старта.

"Постоянно трябваше да се оглеждам наляво и надясно, защото аз никога не съм бягал в живота си сред такива невероятни пейзажи наоколо. Просто съм щастлив и горд от третото ми място", каза Бирхану Меконен на финала, до които стигна за 3:06.34,9 ч., с изоставане от първия от 4.37,5 мин.

Photo © Marathon4You.de

Обаче най-голяма изненада за всички европейци на старта, сред които и някои от най-добрите планински маратонци, поднесе българинът Шабан Мустафа (No.107), който подобри 8-мия си резултат от миналата година тук ww.ski.bg/wmview_bg.php?ArtID=12535&fen=0, като този път с време 3:07.55,8 ч. и изоставане от победителя 5.58,4 мин. завърши на още по-ценното четвърто място в генералното класиране и на първо във възрастова група мъже над 35 години, тъй като и тримата цветнокожи африканци преди него са значително по-млади и влизат в група мъже над 20-годишна възраст.

Успехът на Шабан за запознатите с кариерата му всъщност беше очакван, след доста доброто негово класиране миналата година на Юнгфрау и третото му място тази година на също толкова известния швейцарски планински маратон в Цермат (www.ski.bg/wmview_bg.php?ArtID=14137&fen=0).

Ето какво сподели Шабан Мустафа след състезанието в Швейцария специално за SKI.BG:

"Моят резултат от маратона Юнгфрау е 4-то място, с по-слаб резултат от миналата година, но това няма значение - на такива големи планински
маратони няма как да не играят времената нагоре-надолу. Тъй като конкуретнцията е жестока, а темпото е бавно, няма как човек да си води сам бягането. Наложи се да бягам с група от 8-9 състезатели до 26-тия километър - това беше лидерската група.

Минахме много бавно първите 15 км. Това бавно темпо се отрази зле не само на мен, но и на останалите състезатели, които гонеха предни позиции. На най-сериозните изкачвания, вместо да бягаме добре, ние там блокирахме, с изключение на първия.

Благодарение на моя опит, успях да се боря с африканските бегачи до последно и без малко да се кача на подиума.

С третия (Бирхану Меконен от Етиопия - бел.ред.) бях до 39-тия километър, когато усетих страшна умора в краката и го изпуснах нарочно, за да мога да стигна до финала, иначе щях да падна някаде от умора и финал трудно щях да видя. Нагоре проходих и след 500м застигнах един кениец, който финишира 5-ти."

От останалите европейци на Jungfrau Marathon 2014 най-добре се представи италианецът Ханес Рунгер (102), завършил шести с време 3:13.13,3 ч., а най-добро постижение от швейцарците даде Ралф Бирхмайер, който затвори челната топ 10 в генералното класиране с изоставане спрямо лидера от 13.38,5 мин.

В надпреварата при жените победителка стана французойката Алин Камболив, която спечели маратона Юнгфрау за втори път след 2011 година. Тя пробяга дистанцията до финала за 3 часа и 27 минути.

Втора се класира Ема Пули от Великобритания, а трета - Меган Кимел от Съединените американски щати.

Photo © swiss-image.ch/Remy Steinegger

Представителката на домакините Даниела Гасман Бар за малко пропусна подиума, класирайки се четвърта, пред сънародничката си Кони Берто.

"Знаех, че ако премина най-високата точка първа, аз ще спечеля това състезание", заяви Алин Камбулив на финала.

Ема Пули потвърди думите на французойката, тъй като самата тя имаше проблеми с мускулите в последните километри и не можеше да тича бързо на спускането преди самия финал.

42,195-километровият маршрут на Jungfrau Marathon стартира от центъра на Интерлакен (568м.н.в.), преминава по долината до Лотербрюнен. От там започва по-сериозното изкачване, първо през световноизвестния швейцарски курорт Венген, и после все по-нагоре към финала на Клайне Шайдег (2100м.н.в.), откъдето се открива неописуемо красивата пълна панорама към околните планински масиви с върховете Айгер (3970м), Мьонх (4107м) и Юнгфрау (4158м). Истинско предизвикателство за всеки бегач. Първият маратон Юнгфрау е организиран през 1993 г.

Поздравяваме всичките 3990 участници финиширали в Юнгфрау Маратон 2014 !

Следващият Jungfrau Marathon включително съпътстващите го събития и забавления ще се проведе на 12-ти септември 2015 г. Можете да се регистрирате за участие от 14-ти февруари 2015 г. на официалния уебсайт на състезанието www.jungfrau-marathon.ch.