. sport : Kenyan, Ethiopian win Sofia Marathon 2014 - 12 October 2014 - 20:02

MARATHON. Kenyan Athlete Edwin Kipchumba and Ethiopia's Zerife Boku were the fastest contenders at Marathon Sofia's 31st edition held on Sunday, October 12. Kipchumba went through the 42.195 km in 2:19.06 h. He came first after closing in on other participants and taking the lead just in the last 5 kilometers. Boku, who had been considered most likely to win, was first among the women with a time of 2:40.53 h. Shaban Mustafa was the fastest Bulgarian, ranking seven with 2:25:01. Sofia Mihaylova, who has scored victory in the marathon a total of seven times, finished fourth in ladies category with 2:58.51. Some 279 people from 35 countries took part in the classic marathon race. The winners received BGN 5 000 each and a BMW electric bike at roughly the same value. Kenyans and Ethiopians also topped the 2-5 places in the men's rankings. /English version by NOVINITE.COM/

МАРАТОН. Кениецът Едуин Кипчумба и етиопката Зерифе Боку са победителите при мъжете и жените в 31-ото издание на Маратона на София, което се проведе днес по централните улици на столицата.

Едуин Кипчумба (Кения) далеч пред останалите само километър преди финала на Софийския маратон 2014, фотография © SKI.BG

Шампионът при мъжете измина дистанцията от 42 195 м за 2:19.06 ч. Кипчумба има най-добър резултат на маратон от 2:14,01 ч. Втори днес се нареди Тауфик Бархоуми (Мароко) – 2:19.52 ч, а трети е друг представител на Кения – Стенли Тарос с 2:20.00 ч. В топ шест влязоха още двама състезатели от Етиопия и един атлет от Кения.

Лидерската група по бул. "Витоша", фотография © SKI.BG

”Бягахме в група до последната обиколка, но в последните 5 км се откъснах и успях да победя. За първи път съм в България, но София много ми харесва и ще дойда да участвам тук и следващата година.

Конкуренцията днес беше на високо ниво. Имаше атлети от Кения, Мароко и Етиопия, повече от 12 елитни атлети от тези страни. Щастлив съм от победата и постижението, което постигнах.”, каза Кипчумба малко след като получи шампионския венец от кмета на столицата веднага след финала.

Победителят в XXI-вия Софийски маратон Едуин Кипчумба (Кения), фотография © SKI.BG

Седми финишира българинът Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион Сунгурларе) с 2:25.01 ч. Той спечели и титлата национален шампион на България. Мустафа стана единствения участник от Европа сред първите 11 в бягането.

Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион Сунгурларе), фотография © SKI.BG

На старта на класическите 42 км 195 м застанаха 300 състезатели, като най-добрите български маратонци бягаха рамо до рамо с етиопци, кенийци и мароканци. Състезанието е валидно и за държавния шампионат по маратон.

Масовият старт бе в 9,40 ч, а 10 мин по-късно тръгнаха и участниците на 8 км. Класическият маратон стартира точно в 10,00 ч от старт/финала пред главния вход на ст. „Васил Левски" в посока НДК, като стартът даде евродепотатът Андрей Ковачев. Стартът на масовото бягане даде зам.-министърът от ММС Калин Каменов, който след това сам се включи в масовия старт и пробяга с лекота разстоянието от 3 км, давайки личен пример.

Стартът на маратонската дистанция, фотография © SKI.BG

"Препоръчвам на повече столичани и български граждани да спортуват, да тичат, защото последните социологически проучвания показват, че едва 2% от българите спортуват активно, което е доста притеснително. Самият факт, че над 60% от децата до 17 годишна възраст имат проблеми с наднорменото тегло показва, че е нужна повече спортна активност. Някои хора ще кажат, че няма условия, няма достатъчно бази, но не винаги базата е причината ние да не бъдем активни.

Днес го доказахме, използвайки хубавото време в София, за да излезем, да тичаме и да се забавляваме. Призовавам повече хора да спортуват и да бъдат активни, за да сме по-здрави и да живеем по-дълголетно", каза заместник-министър Каменов, след което поигра баскетбол с деца от столичните спортни клубове.

Състезателите на 20 км тръгнаха в 10,05 ч, като стартът даде генералният секретар на Българския олимпийски комитет Белчо Горанов.

Тази година трасето е ново. Стартът е пред националния стадион „Васил Левски" на кръстовището между бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" и ул. „Гурко". После трасето минава по северното платно на булеварда в посока НДК, на ул. „Професор Фритьоф Нансен" завива надясно към бул. „Патриарх Евтимий", след това завива наляво до бул. „Витоша" , продължава наляво по него до входа на Южен парк. След обиколка по алеите на парка трасето продължава по бул. „Петко Каравелов" и на бул. „България" завива надясно, където продължава до бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" по южното платно до „Орлов мост", където преминава по пешеходната зона и завива наляво до затваряне на обиколката пред стадион „Васил Левски".

фотография © SKI.BG

Дължината на обиколката е 8 км, участниците в класическата надпревара трябваше да направят 5 обиколки. Състезателите на 20 км правиха 2 пълни обиколки и 1 малка (обиколката от масовия старт). Бягащите дистанцията 8 км трябвше да направят една голяма обиколка от маратонското трасе. Участниците в масовия старт на 3000 м пробягаха малка обиколка, която съвпада с обиколката на 8 км, 20 км и 42,195 км, като на кръстовището на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" и бул. „Черни връх" (пред Макдоналдс) състезателите завиват наляво и се връщат обратно по южното платно на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" до финала пред паметника на Съветската армия.

Повече от 200 мъже и жени завършиха класическата дистанция, което е рекорден брой състезатели на български маратон в последните 20 години. Повече от 1500 атлети от 35 държави стартираха в четирите дистанции на 31-то издание на Маратон София.

При дамите Зерифе Боку пробяга класическата дистанция за 2:40.53 ч. Постижението е далеч от най-доброто й – 2:32,59 ч. Втора в София се нареди Розина Кибойно (Кения) с 2:45.26 часа, а трета е унгарката Тюнде Сабо с 2:46.52 ч.

Седемкратната победителка в състезанието Милка Михайлова завърши четвърта с 2:58.51 ч и спечели националната титла в дисциплината.

Финалът на Милка Михайлова, фотография © SKI.BG

Митко Ценов и Яна Георгиева спечелиха бягането на 20 км. Националният ни рекордьор на 3000 м стипълчейз измина дистанцията за 1:07:26 часа, а Георгиева спря хронометрите на 1:15:22 часа. Втори при мъжете завърши победителят в маратона на Каварна през 2011 година Ахмед Насеф (Мароко) с 1:10:00 часа, а трети се нареди Валентин Паскалев с 1:11:58 часа. Подгласнички на Георгиева в бягането при жените станаха Маринела Нинева с 1:21:53 часа и Мая Недялкова с 1:23:53 часа.

Общо в четирите дистанции днес участваха над 1500 атлети от 35 държави. Маратонът бе част от кандидатурата на София за Европейска столица на спорта през 2017-а. В състезанието се включиха и трима представители на ACES Europa, които оценяват София за европейска столица на спорта.

Наградният фонд на маратона е 40 000 лева. Победителите в класическата дистанция при мъжете и при жените получиха по 5000 лева, както и велосипед с акумулатор „БМВ" на стойност около 2500 евро. Наградите за второ място са по 2 хиляди лева, а за трето – по хиляда лева. Парични премии ще получат първите осем. Предвидени са и бонуси от по 500 лева за времена под 2:15.00 часа при мъжете и под 2:36.00 часа при жените. Премии ще получат и победителите в другите три дистанции – масов старт на 3 километра, на 8,4 км и на 20 км.

Финалът на Шабан Мустафа, фотография © SKI.BG

На 18 ноември от ACES Europa ще обявят решението си, кои от финалистите София и Марсилия ще е Европейска столица на спорта за 2017-а година.

Един от най-успешните състезатели на България в мотоциклетизма в последните години Мартин Чой бяга на 20-километровата дистанция, за да набере средства зецата, страдащи от аутизъм у нас. Той завърши на 25-то място в благотворително бягане, финиширайки за 1:26:29 часа. Благотворителната кампания се подпомага от компания „ЕКО" и на всеки пробяган километър Чой ще трупа по 50 лв. за каузата. Освен Чой още 40 души бягаха днес със същата мисия.

В Софийския маратон стартираха и две инвалидни колички. Два  екипа от по седем души, придружаващи две момичета с двигателни  увреждания – Магдалена Милева и Александра Георгиева - ще пробягат  дистанциите от 8 и 20 км. Целта им е да докажат, че хората с увреждания  не са различни от останалите и имат място на най-големите спортни  събития в столицата. Инициативата е на Люсил Колмиш и Пиер Салдучи,  които помагат на хора в инвалидни колички да не се чувстват затворници в  домовете си, а да бягат в парка и да покоряват върхове в планината.

Организатори на маратона са Столична община, Български олимпийски комитет в партньорство с Министерство на младежта и спорта, Българска федерация по лека атлетика.ще Генерален спонсор е Изи Кредит. Маратонът е спонсориран и от Метро Кеш& Кери, BMW, "Пума", Турските авиолии и М-тел.