. bg ski news : Анна Фенингер спечели комбинацията за СК в Банско - 01 March 2015 - 18:48
Audi FIS Alpine Ski World Cup for Ladies Bansko 2015, DAY3, Alpine Combined

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА ПО СКИ БАНСКО #Bansko2015 (SKI.BG) 1-ви март 2015 г., Честита Баба Марта! -- Австрийката Анна Фенингер спечели алпийската комбинация, която се проведе в Банско днес. Фенингер водеше след сутрешния Супер-Г и спечели с общо време 2 минути, 5.06 секунди.

На 2-о място завърши водачката в класирането за Световната купа Тина Мазе (Словения), която изостана на 0.39 секунди от победителката. Трета е още една австрийка - Катрин Цетел, която изостана на 1.06 секунди.

Първата дисциплина от алпийската комбинация - супергигантския слалом започна с 2 часа закъснение заради поредните талази мъгла в средата на писта „Марк Жирардели". След като слънцето все пак проби на склона под връх „Тодорка" Фенингер направи почти безгрешно спускане и дръпна с 0,45 сек на Мазе. Голямата звезда Линдзи Вон (САЩ) имаше малшанс да кара когато все още имаше малко мъгла в средата на пистата и завърши едва 24-а.

Авансът на победителката днес след Супер-Г беше достатъчен за успеха й, въпреки че в спускането даде чак 7-мо време. Силното представяне на Цетел в спускането беше причина да стъпи на подиума, след 6-ти резултат в Супер-Г.

„Толкова съм щастлива да спечеля за първи път в Банско, каза след финала Фенингер. – Тина е много добра в слалома и се наложи аз да карам на границата на възможностите си в тази дисциплина. Най-важното сега за мен е да се фокусирам в преследването на мечтата си да спечеля втора поредна голяма световна купа. Всичко е в главата ти и ти трябва само да следващ ритъма и темпото в ските ще ти даде увереност. Нямам намерение да се концентрирам по специално в слалома. За това се изисква различна подготовка от тази, която аз водя в скоростните дисциплини".

Малко хора очакваха победата на Олимпийската и световна шампионка Анна Фенингер точно в тази дисциплина, а много от треньорите я посочиха като сензационна. Предварително сочена за фаворитка беше световната шампионка и водачка в генералното класиране Тина Мазе, но Фенингер постигна 11-та победа в кариерата си.

Мазе каза, че е радостна да е на подиума, защото отлаганията заради мъглата в последните дни са изнервили доста състезателките. „Днес аз завърших втора, но продължавам борбата. Все още има много състезания до края на сезона и из продължавам да съм в играта", каза още Мазе.

Единствената представителка на България в Световната купа в Банско тази година - Мария Киркова, за съжаление падна още в горната част на трасето и не завърши.

В класирането за Световната купа днешната победителка намали преднината на Мазе на 64 точки. Словенката води в момента с 1065, пред Фенингер с 1001. Трета е Микаела Шифрин със 750, а 4-а е Линдзи Вон (САЩ) с 646.

За финала на състезанието пристигна и президента Росен Плевнелиев. Той изгледа развръзката от финала на пистата, където по-късно награди и победителката Фенингер. Министърът на младежта и спорта Красен Кралев връчи купата на втората Мазе, а кмета на Банско Георги Икономов награди третата Катрин Цетел. Председателят на оргкома Цеко Минев, неговия заместник Георги Бобев и министъра на туризма Николина Ангелкова връчиха на призьорките огромните бутилки с шампанско. От страна на генералните спонсори Илияна Захариева, директор „Корпоративни комуникации" в Мтел и Васил Христов, изпълнителен директор на Fibank също зарадваха призьорките с подобаващи награди.

Състезанието събра на трибуната над 5000 души, които разпънаха огромен трибагреник. Отделно във фензоната имаше поне още толкова любители на ските.

Както беше споменато, първата дисциплина днес - Супер-Г, беше с отложен старт. Планираните за вчера и петък супергигански слаломи също бяха отложени или отменени заради мъглата в българския курорт.Първоначално стартът днес трябваше да бъде даден в 10.00 часа, но беше отложен за 11.30 часа. След това състезанието беше прекъсвано няколко пъти поради гъстата мъгла, но в крайна сметка все пак всички състезателки успяха да се спуснат по трасето.

по материали на Sporta.bg и Агенция Стандарт нюз
01 март 2015 г.

ОЧАКВАЙТЕ ТУК РАЗШИРЕНИЯ РЕПОРТАЖ И ОЩЕ УНИКАЛНИ СУПЕР ПРО ФОТОГРАФИИ НА SKI.BG ОТ АЛПИЙСКАТА КОМБИНАЦИЯ ЗА СВЕТОВНАТА КУПА БАНСКО 2015 !!!