. бг ски новини : Световното за младежи по ветроходство за клас 470 - 30 July 2007 - 00:40
Шампиони са хърватите Фонтела и Маренич !

Завърши Световно първенство по ветроходство клас „470”
[2007-07-29 17:15:29 bg-sail.org]

Хърватите Фонтела и Маренич спечелиха титлата в Бургас. Поляците Янушевски и Мицкевич най-бързи в гонката за медалите.

Хърватите Симе Фантела/Игор Маренич са шампионите от световното първенство по ветроходство клас „470” за младежи и девойки до 21 г. в Бургас. Това е трета титла за екипажа им в тази възрастова група. Фантела и Маренич завършиха пети от 10-те участници в гонката за медалите. Авансът им в класирането обаче стигна, за да вземат златните медали.
Двамата държаха след старта изкъсо най-големите си съперници – руснаците Артьом Басалкин и Максим Шереметиев, като им караха „на контра”, затова изпуснаха напред другите в групата. По дистанцията „банан” пред плажа в Бургас десетте яхти завъртяха по три качвания и падания и шампионите се движеха през цялото време в средата на групата.
Второто място в генералното класиране заеха гърците Георгиус Василиас/Евангелос Митакис, които финишираха 4-и в последния ден. Бронзовите медали пък останаха за Басалкин/Шереметиев, завършили едва 8-и.
„Дори не зная на кое място сме във финалната гонка, коментира рулевият на шампионите Фантела. – Гледахме само руският екипаж да е зад нас, затова се държахме близо до него. Радвам се много, въпреки че това не беше най-трудното ни световно първенство.”
Гонката за медалите спечелиха поляците Томаш Янушевски/Марчин Мицкевич, които се откъснаха още след старта и водиха до самия финал. Те обаче не влизаха в сметките за медалите, заради по-задното си класиране преди това състезание – 6-о място. След края се придвижиха на пета позиция. Втори финишираха германците Патрик Фолман/Нико Луц, 7-и в главното класиране, а трети – израелците Левин Аял/Амир Ям, четвърти на световното.
Преди гонката за медалите по една последна завъртяха и останалите 31 екипажа от „златната” група и 41 в „сребърната”. При „златните” спечелиха италианските братя Лука и Роберто Дубини, следвани от гъркините Анти Економиу/Олга Цигариди и сънародниците им Панагиотис/Виахос. При „сребърните” най-бързи бяха Сейман/Хаверланд (Гер), изпреварили на финала Гианас/Могхад (Гър) и швейцарките Рол/Ти. Българските екипажи заеха последните места – от 35-о до 38-о, като най-напред, 35-и финишираха Александър Лазаров/Тихомир Тотев. След тях завършиха Крум Стоев/Петър Кръстев, Слав Оков/Николай Николов и Мария Василева/Ина Илиева. Две наши лодки – на Петър Маринов/Георги Митев и Емил Янков/Алекс Иванов не стартираха в тази гонка.
С най-предно класиране от българските ветроходци завършиха Слав Оков/Николай Николов – 76-и. След тях са Крум Стоев/Петър Кръстев, Александър Лазаров/Тихомир Тотев и Петър Маринов/Георги Митев.
„През тези 8 дни тук мина едно чудесно състезание, коментира президентът на Световната асоциация на клас „470” Ален Коркюф (Фр). Регатната комисия си свърши прекрасно работата. Отдавна не бяхме провеждали световно на място с толкова хубави условия. За да отидат наред в класирането, българите обаче трябва да участват в колкото може повече силни състезания. Само това е пътят.”

Световно първенство по ветроходство клас „470”

Класиране:

(преди протестите от последния състезателен ден)

1.Симе Фантела/Игор Маренич (Хър)
2. Георгиус Василиас/Евангелос Митакис (Гър)
3. Артьом Басалкин/Игор Шереметиев (Рус)
4. Левин Ейял/Амир Ям (Изр)
5. Томаш Янушевски/Марчин Мицкевич (Пол)
6. Патрик Пясецки/Каспер Зиемински (Пол)

82. Мария Василева/Ина Илиева

Хървати стават шампиони при финал в петицата, клас „470”
[2007-07-28 20:05:43 bg-sail.org]

Руски екипаж излезе на второ място преди последния ден

Хърватите Симе Фантела и Игор Маренич имат шанс да спечелят титлата на световното първенство по ветроходство - клас „470” за младежи и девойки в Бургас, при финал в челната петица на гонката за медалите на 29 юли. Това стана ясно след 6-ия състезателен ден на надпреварата „УниКредит Булбанк Къп”, в който лидерите във временното класиране на „златната” група записаха две първи и едно 10-о място и си осигуриха преднина от 12 т. След тях се наредиха руснаците Артьом Басалкин/Максим Шереметиев и гърците Григориас Василиас/ Евангелос Митакис, които са също сред фаворитите за спечелване на медалите. Руският екипаж има първо, 2-о и 6-о място и 38 н.т., а гърците събраха 44 н.т. след 2-о, 8-о и 12-о място.
Във финалната гонка „медал рейс” ще стартират първите 10 екипажа от „златната” група, а наказателните точки от нея се удвояват и се прибавят към предишните. Сред 10-те претенденти за отличията влязоха още представителите на Израел, Полша, Испания, Франция, Германия, Австралия. Само поляците обаче успяха да вкарат в десетката два екипажа – Пясецки/Зиемински и Янушевски/Мицкевич.
Атрактивните близнаци Макс и Мориц Ригер обаче отпаднаха от десетката, след като бяха наказани за фалстарт при черен флаг, заедно с още 5 екипажа. Така те се простиха с шанса да се сборят за медалите.
Най-очакваната гонка – „медал рейсът” ще е по дистанция „банан” на 29 юли по обяд пред плажа на Бургас.
От 6-те български екипажа в „сребърната” група най-добро класиране за деня – 32-о място от 41 участници, записаха Крум Стоев/Петър Кръстев. Те изместиха на точка зад себе си своите съотборници от софийския клуб ЦСЯК Слав Оков/Николай Николов и така двата екипажа делят местата 35-о – 36-о. След тях са Александър Лазаров/Тихомир Тотев от „Черно море Бриз”, Петър Маринов/Георги Митев от ОбМК „Несебър 2000”, Емил Янков/Алекс Иванов от „Пор Бургас” и Мария Василева/Ина Илиева от ОбМК „Несебър 2000”. Сред българската флотилия се е вклинил само руманския екипаж Раду/Матаче, който заема 39-а позиция. Две от нашите лодки обаче не се пуснаха в последния старт заради повреди.
В тази група днес има още само една гонка - за окончателно разределяне на местата от 42-о до 82-о.
В шестия ден при „сребърните” по една победа записаха чешките екипажи Фиала/Шкода и братята Бобек, една имат и украинците Рудявски/Андреев.