. bg snowboard news : Радо Янков прибави сребро към златото от СК в Банско - 05 February 2017 - 18:15

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА БАНСКО 2017. Носителят на Световната купа в паралелните дисциплини на сноуборда за 2016 година Радослав Янков завърши втори в паралелния гигантски слалом от Световната купа по сноуборд в Банско. Във финала българският състезател поведе, но допусна грешка и падна, позволявайки на французина Силвен Дюфур да финишира необезпокояван и да спечели първото място в българския курорт.

FIS Snowboard World Cup - Bansko BUL - PGS - DUFOUR Sylvain FRA and YANKOV Radoslav BUL, Photo © Miha Matavz/FIS

Младата звезда на българския сноуборд Янков победи австриеца Андреас Промегер на 1/8-финалите, а след това се справи последователно с Каспар Флюч (Швейцария) и с Бенямин Карл (Австрия). Щефан Баумайстер от Германия спечели малкия финал в спор с австриеца Бенямин Карл. Призьорите бяха наградени от звездата на българския футбол Димитър Бербатов.

FIS Snowboard World Cup - Bansko BUL - PGS - Men's podium with 2nd YANKOV Radoslav BUL, 1st DUFOUR Sylvain FRA and 3rd BAUMEISTER Stefan GER, Photo © Miha Matavz/FIS

След днешния успех Радослав Янков, който има една победа през сезона, заема първото място в Генералното класиране за Световната купа с актив от 3440 точки. Австриецът Бенямин Карл е на втората позиция до момента със спечелените 3140 точки.

FIS Snowboard World Cup - Bansko BUL - PGS - Course overview, Photo © Miha Matavz/FIS

FIS Snowboard World Cup - Bansko BUL - PGS - Fans, Photo © Miha Matavz/FIS

При дамите рускинята Алена Заварзина спечели златото в паралелния гигантски слалом в Банско. Заварзина изпревари швейцарката Патриция Кумер във финала и завоюва трета победа за сезона. В малкия финал японката Томока Такеучи се наложи над германката Хайене Лох.

FIS Snowboard World Cup - Bansko BUL - PGS - Women's podium with 2nd KUMMER Patrizia SUI, 1st ZAVARZINA Alena RUS and 3rd TAKEUCHI Tomoka JPN, Photo © Miha Matavz/FIS

В генералното класиране за Световната купа начело е Естер Ледецка от Чехия с 3060 точки, следвана от Заварзина с 2740, Кумер 2680 и други.

Янков: Яд ме е! Много съжалявам

"Яд ме е! Много съжалявам! След награждаването отново ще говорим. Надявам се да не съм разочаровал всички хора, които ме подкрепяха тук. Наистина много съжалявам", бяха първите думи на Янков, който продължава да води в Генералното класиране за Световната купа в паралелните дисциплини.

Радо Янков: Силите малко не достигнаха накрая

С ръкопляскания бе посрещнат и с ръкопляскания бе изпратен най-добрият български сноубордист Радослав Янков в залата за пресконференция на Бъндеришна поляна след неговото днешно второ място в паралелния гигантски слалом от Световната купа по сноуборд в Банско. Това е поредният голям успех на Радо след първото място в петък на пистата тук и след двата старта той остава начело в генералното класиране за Световната купа в паралелните дисциплини. Днес българинът допусна грешка, падна и това помогна на опитния французин Силвен Дюфур да спечели първото място в българския курорт.

Радослав Янков каза, че е радостен от второто място и е доволен от себе си и от доброто си каране, но го е малко яд, че е изпуснал да стане пак първи.

"Карах добре във всичките спускания, каза Янков, просто малко силите не достигнаха на края, направих грешка и затова не успях да стана пак първи, но се чувствах сигурен и уверен в себе си."

Янков, както и победителите в днешното състезание - Алена Заваржина от Русия - при жените, и Силвен Дюфур (Франция) - при мъжете, благодари за отлично подготвеното трасе, въпреки тежките условия днес - дъжд и мокър сняг. На друго място при такива условия според него е имало вероятност и да се отложи състезанието. Янков обясни какво се е случило днес, а за грешката, която допусна, каза, че не обича да се оправдава, предстои да гледа спускането на видеозапис, за да види каква е точно причината и да се анализира всичко.

Янков каза в отговор на въпрос, че му предстоят нови стартове за Световната купа в Корея, в Русия, в Турция, а в началото на март заминава за Сиера Невада /Испания/ за участие в световното първенство.

Янков каза, че е щастлив от факта, че получи заедно с останалите призьори днес наградата си и поздравленията от голямата звезда на българския футбол Димитър Бербатов. "Той е голям спортист и за мен това беше чест", каза българският ас във сноуборда.

Георги Атанасов: Това, което Радо Янков прави, буди само адмирации

Треньорът на Радослав Янков - Георги Атанасов (Джоко), каза, че след тези два състезателни дни в Банско всички са се убедили, че Радо е един от най-добрите и той го е демонстрирал по най-категоричен начин.

"Разбира се, всеки губи, каза треньорът, това част от спорта. Но смятам, че това, което той прави, може да буди само адмирации". Атанасов благодари за сериозната работа на всички за подготовката на трасето и създадените условия за стартовете в Банско. Той благодари също на Българската федерация по ски и на Министерството на младежта и спорта, че се направили възможно да се проведе това състезание в Банско.

"Надявам се, живот и здраве, догодина да се върнем отново", добави Атанасов.