. OUTDOOR world : 3 дни, 218км: Милен Тончев и Димитър Михайлов са шампионите на Софийски манастири 2018 - 16 September 2018 - 23:57

УЛТРАМАРАТОН И КРОС-КЪНТРИ КОЛОЕЗДЕНЕ. Героят на третото издание на ултра предизвикателството #СофийскиМанастири е Милен Тончев! 40-годишният ултрамаратонец от отбора на 5kmrun и спортни магазини СТЕНАТА вдигна купата на победител в тридневния ултрамаратон и крос-кънтри състезание Софийски манастири 2018, след като безапелационно спечели и трите етапа, общо 218км с +5850м денивелация в пълна обиколка на Софийската котловина.

Победителят Милен Тончев, който завърши третия етап на състезанието Софийски манастири за 10:17:21ч., коментира пред камерата на SKI.BG веднага след финала: "Страхотно! И като изживяване, и като трасе, и като идея, страшно много ми хареса! Просто трябва повече хора да участват. Изобщо - бягане, спорт, движение, всичко. Много е готино!"

При колоездачите заслужено триумфира 40-годишният Димитър Михайлов от Габрово (Янтра-Исполин), след като тази неделя с време 4:01:43ч. безапелационно спечели и третия, последен етап от надпреварата, с дистанция 74км и +1900 положителна денивелация от с.Локорско до м.Бонсови поляни.

Победителка в ултрамаратона при дамите стана софиянката Надежда Станилова от отбора на ASICS Frontrunner Bulgaria, която не само че е единствената жена, завършила и трите дни на надпреварата, третият за 13:12:01ч., но заслужи и бронзовия медал в общото класиране от трите дни заедно с мъжете.

Героят на третия състезателен ден определено беше софиянката Надя, но не само защото беше единствената дама, която завърши тридневния ултрамаратон Софийски манастири 2018 на Сдружение маратон. Дългогодишната звезда на лекото академично гребане в България и разностранен атлет измина целия трети 74км етап от Локорско до Бонсови поляни, въпреки че беше сериозно ухапана по крака от улично куче само 3км след старта.

Глутница кучета я обградили и едно от тях й се нахвърлило в гръб. В резултат тя имаше 4 дупки от зъби в прасеца, после следваха промивки, инжекции, но драма нямаше - Надя е атлет за пример, стисна зъби и завърши успешно 218-километровия ултрамаратон. Истински герой за пример!

Трети финала на Бонсови поляни пресече Момчил Момчилов с време 13:31:32ч., което му беше достатъчно да вземе среброто в общото крайно класиране за трите етапа.

Колоездачното състезание в последния етап на Софийски манастири 2018 не само завърши отново с победа за Димитър Михайлов, а също така на подиума отново се качиха Методи Симеонов от София (4:38:11ч) и Петър Попункьов от Brown Team (5:23:12ч).

Заслужава си да се отбележи и стабилното представяне на младия колоездач Владимир Моралийски от София, който и в трите дни завърши на четвъртата позиция в класирането. След него в последния състезателен ден се наредиха софиянецът Кирил Анастасов (7:01:38ч); представителят на Немското посолство у нас Фридрих Шарц (8:02:00ч), който се включи само в този етап, но е редовен участник в свободните организирани паркови бягания на 5kmRun; Тодор Кондарев (8:14:24ч), който, след като не завърши втория етап заради надупчени от тръни гуми още в първите 5 километра от дистанцията, този път имаше по-голям късмет и все пак финишира, макар отново със спукана предна гума; Антон Конакчиев, Иван Иванов и Никола Христов, които караха през целия етап като група и пресякоха винала заедно с време 9:39:44ч; и редовният участник Алеко Атанасов (10:51:45ч).

Освен купите за победителите и медалите за всички призьори в етапа и в общото класиране, всеки от завършилите в трите дни получи и специално изработен плакет. За победителите имаше и парични награди във вид на ваучери, осигурени от верига магазини Sport Box, от българската марка за колоездачни облекла DOLTCINI и от организаторите Сдружение Маратон.

"Има две състезания, които от самото начало са ми на сърце, заради символиката, която носят. Via Pontica на Зелена стъпка / Green Foot и Софийски манастири на Marathon.bg. Вярвам във формалността на границите. Само чрез вяра е възможна неограничеността на човешките възможности", сподели след края на състезанието победителят Милен Тончев.

И допълни: "Имам една мечта! Да участвам в създаването и утвърждаването на една нова нормалност: спортът и движението са част от обичайното ежедневие на осем от десет българина. Така както е присъщо на развитите общества!"

Ние напълно подкрепяме тази идея! Неслучайно организаторите от Сдружение „Маратон“ развиват този проект, като се надяват да осигурят не само трасе за един емблематичен за столицата колоездачен и бегови пробег, но и възможност за поклоннически маршрут, който всеки, съобразно избора си и способностите си, може да използва на части или в цялост. За тази цел по трасето поетапно организаторите поставят и трайни обозначителни знаци и табели, водещи към манастирите, местностите и различни други забележителности по пътя, които не само са в помощ на участниците в „Софийски манастири”, но и ще насочват всички туристи, решили да се движат по маршрута или по някоя част от него. Опитайте и Вие! Заслужава си!

Алеко Атанасов имаше късмета да спечели часовника Suunto, осигурен от Sport Box за един от всички успешно завършили и трите дни на ултрамаратона и крос-кънтри колоездене Софийски манастири 2018.

Печелившият в томболата беше изтеглен късно вечерта в неделя на финала на Бонсови поляни, веднага след като завърши и последният участник в състезанието. Номерът на късметлията изтегли Елия Атанасова, която съпроводи в последната част от трасето голямата победителка при дамите Надежда Станилова. Видео с тегленето беше излъчено на живо във Фейсбук канала на Marathon.bg, а след като се разбра кой получава модерния спортен часовник с GPS навигация, всички присъстващи реагираха одобрително.

Въпреки отлично маркирането трасе, заради свалена маркировка, натрупаната умора или объркване с чужда маркировка, някои от участниците имаха проблеми и се изгубваха. Алеко беше сред тях и със сигурност новата придобивка ще му помага в такива ситуации занапред. Желаем му късмет, включително в свръх предизвикателната дълга дистанция "епик" на състезанието по планинско колоездене за купа Мургаш на Велоклуб Мамут след седмица, в което ветеранът бегач и колоездач вече се е записал.

Ултрамаратонското състезание по планинско бягане и крос-кънтри колоездене „Софийски манастири” за първи път се проведе в пълния си формат в рамките на три дни с три ултра етапа, общо 218км с +5850м сумарна положителна денивелация в пълна обиколка на Софийската котловина. Маршрутът обикаля Софийската Света гора, като минава покрай 25 манастира от общо 40-те в околностите на София, и преминава последователно през 6 планини – Люлин, Витоша, Плана, Лозенска, Средна гора и Стара планина.

В средата на месец август тази година ултрамаратонецът Андрей Гридин първи изпробва това изключително изпитание на човешките възможности, като в рамките на само два дни успешно се справи с 218-километровата дистанция.

„Софийски манастири“ е част от стартирания от фондация „София 2018 – Европейска столица на спорта” проект за рекламиране на спорта посредством изкуството, историята и националните ценности.

„Софийски манастири” 2018 се организира в чест на празника на град София от Сдружение „Маратон”, фондация „София 2018 – Европейска столица на спорта” и Столична община, с подкрепата на Sport Box, Doltcini, SEOS и SKI.BG.