. OUTDOOR world : Шабан Мустафа триумфира за седми път в планинското бягане VITOSHA RUN - 25 August 2019 - 19:42

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ VITOSHA RUN 2019. Днес, 25 август 2019 г. Шабан Мустафа триумфира за седми път в планинското бягане #VitoshaRun от веригата #FiveMountains на Сдружение Маратон, а при жените първа финишира Елена Димитрова от 5kmRun. Няколкостотин души участваха в 13-тото издание на планинското бягане ВИТОША РЪН от НДК в центъра на София до първенеца на планината Витоша - Черни връх (2290м), което по традиция се проведе в последната неделя на месец август, в която отбелязахме 124 години организирано туристическо движение в България.

Шампионът ни по планинско бягане и маратон Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион-Сунгурларе) се изкачи скоростно от НДК в центъра на София до витошкия първенец Черни връх (2290м) за 1 час, 43 минути и 13 секунди. Въпреки че не успя да подобри собствения си рекорд поставен през 2015 г. (1:36:45 ч.), Шабан остави далече зад гърба си преследващите го атлети. Втори финала пресече дългогодишният бегач на дълги разстояния и многократен победител в Софийския маратон Петко Стефанов (1:51:05 ч.), а трети завърши Димитър Михайлов от габровския клуб Янтра-Исполин (1:54:28 ч.).

Незавидното четвърто място остана за журналиста и философ, планинския и ултра атлет, кюстендилеца Ивайло Атанасов от Team Skisharki / Skisharki Performance Running (1:55:43ч.), който спечели предходното състезание от веригата #ПетПланини - Rila Run от Самоков до връх Мусала. Интересен факт е, че първите трима в класирането днес всъщност са в категорията ветерани (Шабан и Димитър - в мъже над 40 години, а Петко - в мъже над 45 години), което още веднъж потвърждава, че в планинското бягане силата на младостта може да се компенсира с опита на възрастта.

Първо място при жените заслужи Елена Димитрова от 5kmRun, която се изкачи до върха за 2:14:22ч. На подиума при дамите се качиха още Анна Стефанова от 5kmRun (2:24:16 ч., първа жени 40+) и Каролина Калибацева от Жулистан (2:30:53 ч.). Миналогодишната и няколкократна победителка в това състезание Мая Недялкова тази година не завърши заради болка в крака от контузия. Рекордът при жените от 1:54:30 ч., поставен от Милка Михайлова през 2011 г., също остана непокътнат.

Стартът на надпреварата беше даден точно в 9:00 ч. от източната страна на НДК, близо до билетния център. 18-километровото трасе от центъра на град София до първенеца на Витоша планина Черни връх (2290м), което е предимно в изкачване с +1734 метра сумарна положителна денивелация, е сериозно предизвикателство дори за тренирани атлети, затова е похвално, че стотици аматьори-бегачи не се отказаха и макар и с последни сили успешно се изкачиха в състезателно темпо до витошкия първенец.

Победителите получиха своите купи, медали и награди на самия Черни връх. Пълното класиране може да намерите на сайта на организаторите www.marathon.bg

С жребии веднага след края на състезанието беше изтеглен номерът на печелившия голямата награда - спортен часовник Suunto от верига магазини Sport Box, и тази година това е ветеранът мъже над 65 години Димитрий Акчарлиев от 5kmRun, който въпреки получената криза в началото на надпреварата не се отказа и финишира за 4:39:30 ч.

С национален туристически събор на Черни връх по традиция беше отбелязана 124-тата годишнина от зараждането на организираното туристическо движение в България. При чудесно слънчево време стотици туристи от цялата страна почетоха празника на Витоша и изкачиха в неделния ден Черни връх по примера на Алеко Константинов.

VITOSHA RUN 2019 се организира от Сдружение Маратон в партньорство със Столична община, Фондация "София – европейска столица на спорта", Природен парк "Витоша" и Български туристически съюз и с подкрепата на Sport Box, SEOS и SKI.BG.

Очаквайте още подробности за състезанието #ВитошаРън и видео репортаж на WWW.SKI.BG!