. OUTDOOR world : Ивайло Атанасов и Мария Николова спечелиха планинския супер маратон Витоша 100км 2020 - 26 July 2020 - 14:23

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ УЛТРА МАРАТОН #ВИТОША100КМ 2020 Планинският лекоатлет Ивайло Атанасов триумфира в ултра трейл планинския супермаратон от 37-мата Обиколка на Витоша 100км с време 8:18:20ч.!!! Както предусещахме, ултрамаратонецът, учителят и философ, журналистът, фотографът, писателят, кюстендилецът, "селският лекоатлет" :) Ивайло Атанасов е в изключителна форма тази година и очаквано спечели "Обиколката" за втори път (след успеха му през 2016 г.), като остана на само няколко минути от рекорда на трасето (8:12:06 ч.), поставен от Александър Спасов през 2018 г.

Другият фаворит Кирил Николов - Дизела за съжаление прекрати участието си в планинския супермаратон Витоша 100км 2020 в участъка между Студена (32км) и Чуйпетлово (44км) заради болки от възпалена стара травма.

При дамите тотална доминация в скороходната Обиколка на Витоша 100км за пореден път от страна на Мария Николова, която финишира за 9:17:32ч. и прати в историята с над 20 минути женския рекорд на трасето, поставен също от нея през 2018 г. Това е 6-та победа за чаровната атлетка от Сливен от общо 10-те нейни участия във Витоша 100км. Освен подобрения рекорд, Мария финишира с пето време от всички участници, което е изумително.

„Бях разпределила прецизно силите си, което е много важно в подобно предизвикателство. През нощта имаше гъста мъгла над язовир Студена и на Ярема, допълнително трасето бе влажно и на места доста кално от проливния дъжд. Щастлива съм с рекорда и… продължавам към следващата година и следващото изпитание,“ заяви шампионката след финала.

37-ото издание на супермаратона събра на старт над 580 скороходци, които потеглиха по трасето точно в полунощ събота срещу неделя. Малко след старта при мъжете се заформи оспорван двубой между шампиона от 2016 г. Ивайло Атанасов и прочутия рекордьор в планинските бягания Кирил Николов - Дизела. Двамата се движеха рамо до рамо до село Чуйпетлово, но там Дизела получи болки от възпалена стара травма и се отказа. Атанасов продължи без да намалява темпото и за да триумфира на финала с личен 8.18:20 ч., само на 6 минути от рекорда на трасето. Среброто бе за Стефан Иванов, финиширал 40 минути след шампиона, а бронза заслужи Тодор Георгиев.

„Трасето допълнително се усложни от падналия порой, на места в маратонките ми влизаше много кал и това затрудняваше бягането. Малко не стигна за рекорда, но предизвикателството остава...“, каза след победата си 32-годишният учител по философия Ивайло Атанасов.

Над 100 бяха и тези, които се впуснаха в супер изпитанието "200 км дуатлон" - да обиколят Витоша първо с велосипед и след това със скороходците. Супер героят на уикенда се казва Самуил Вълчев, който запази лидерството си от първия ден с велосипеда и накрая спечели златото при дуатлонистите с общо време 16:17:11 ч. (5:08:56 ч. колоездене и 11:08:15 ч. бягане).

На старт в двата състезателни дни на Обиколката на Витоша 100км 2020 застанаха представители на 22 държави, част от тях с цели отбори. Много от заявилите участие от чужбина обаче не можаха да се включат поради наложената карантина в техните държави при завръщането им от България. Общият брой на чужденци надмина 100, сред тях служители на редица посолства у нас.

Проявата Витоша 100км отново е обявена за „състезание без боклук“, поради което участниците са приканени да си носят свои бутилки за вода и да прибират отпадъците си по време и след състезанието. В зоната на старт/финала организаторите са подготвили сетове, където завършилите могат да релаксират, а гости и зрители прекарват приятни часове. По трасето са изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта.

Официалното награждаване на колоездачите се проведе малко след 16:00 ч. днес в зоната на старт/финала, след като проливен дъжд обилно изми велосипедите на финиширащите колоездачи. „Софийска вода“ отново връчва на призьорите ваучери на стойност над 3000 лв., отделно предоставя водоноска на яз. Студена и друга водоноска с душове на финала. Сред партньорите на състезанието са магазин АЛПИ, Девин, Red Bull, Евроинс, Загорка, SKI.BG, а „Био Бенямин“ дори произведе специален шоколад с името на Витоша 100 за подсилка на състезателите. Общият награден фонд е над 10 000 лв.

Преди година ръководството на Природен парк Витоша даде разрешение маршрутът на Обиколката да бъде „осиновен“, което означава, че маркировката и табелките вече ще могат да се поддържат и ползват от всички желаещи целогодишно.