. OUTDOOR world : Шабан Мустафа подобри с 9 минути рекорда на планинското бягане OSOGOVO RUN - 16 August 2020 - 19:58

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ И КОЛОЕЗДЕНЕ #OSOGOVORUN 2020. Шампионът по планинско бягане и маратон Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион - Сунгурларе) не даде никакъв шанс на преследвачите си и в крайна сметка подобри значително рекорда на планинското бягане OSOGOVO RUN, поставен също от него през 2018 г.

Ивайло Атанасов: "Борбата на Осогово рън е оспорвана само в категория "модна икона". Намасте.", фотография © Ivaylo Atanasov Endurance & Photography

Днес, 16-ти август 2020 г., в характерния с лекотата си стил 42-годишният лекоатлет от Сунгурларе, който е многократен шампион на България, четвърти в света по планинско бягане и победител в няколко от най-престижните в света международни планински маратони, се изкачи скоростно от центъра на Кюстендил до връх Руен (2251м), най-високия в Осоговската планина и граница със съседна Македония, като пробяга 26-километровата дистанция за 2:13:57 ч. и подобри с 8:48 мин. собствения си рекорд от 2018 г. (засечен на 2:22:51 ч.).

"След две седмици ще бягам в Стара Загора на маратона. Мисля, (тогава) да сляза под 2:30 ч., така ще бъде супер, но да видим... Подготовката натам ми се е насочила. А пък днес минах ей тъй, да си направя една силова тренировка, пък утре ще ми е истинското (тренировъчно) бягане за маратона. Затова днешното състезание беше като една тренировка за мен. Целта ми беше да направя едно натоварване и да си подготвя краката за утрешната тренировка. Утре е по-важно от днес :)", с усмивка сподели плановете си Шабан Мустафа специално за SKI.BG след финала на състезанието в Осоговската планина.

За съжаление датата на Маратона на Стара Загора (30 август 2020 г.) съвпада с провеждането на Vitosha Run - последното за сезона и най-масово планинско бягане от веригата Five Mountains на Сдружение Маратон, но от друга страна отсъствието на рекордьора Шабан Мустафа на Витоша ще даде по-голям шанс на останалите атлети да се борят за победата.

Връщайки се към днешното Osogovo Run 2020, най-близо след Шабан Мустафа очаквано се движеше победителят от тазгодишния супермаратон Обиколката на Витоша 100км, ултрамаратонецът, учителят и философ, журналистът, фотографът, писателят, кюстендилецът, "селският лекоатлет" :) Ивайло Атанасов (Extinction Rebellion), но дали заради натрупаната умора, заради доста тежкото влажно време или поради други причини, днес той изглежда не беше в най-добрата си форма. Така в крайна сметка второто място на почетната стълбичка за пореден път остана за символичния "домакин" от Кюстендил Ивайло Атанасов, който финишира за 2:29:39 ч., а трети в надпреварата завърши софиянецът Никола Кондарев (клуб Бегач) с време 2:49:54 ч.

Многократната шампионка в ултри и планински състезания по бягане и колоездене Христина Козарева, победителка при дамите в тазгодишната колоездачна Обиколка на Витоша 100км, спечели и планинското бягане Осогово Рън 2020 при дамите, като финишира за 2:57:27 ч., което е 5-то време от всички участници мъже и жени. При това само 28 секунди не й стигнаха да изравни дамския рекорд на трасето, поставен от Елена Димитрова през 2018 г. Женския подиум допълниха софиянките Таня Петкова (adidas Runners Sofia) и Ивона Михайлова (АлПиринСки).

Планинското колоездене тази година премина по изменен, по-атрактивен маршрут, съвпадащ с този на бегачите, предимно по горски пътища и намалявайки асфалтовите участъци до 15% от цялата дистанция. Победител в планинското колоездене стана младият Георги Стойчев от клуб Олимп - Разлог, който финишира за 3:16:20 ч., а победителка при дамите стана Гергана Борисова от клуб Исполин - Габрово с време 3:58:31 ч.

В 9:00 ч на старта от площад Велбъжд в центъра на Кюстендил застанаха общо 22 планински бегачи и 7 планински колоездачи.

Очаквайте още подробности за Осогово Рън 2020 на WWW.SKI.BG !!!

ОСОГОВО РЪН 2020, трето състезание за сезона от веригата по планинско бягане и колоездене #FiveMountains на Сдружение Маратон, се организира от Marathon.bg и Община Кюстендил с подкрепата на Туристическо дружество Осогово, Лефтеровата къща, SEOS и SKIBG.