. OUTDOOR world : Витоша 100км 2021: 100 километра кал, дъжд и студ - 19 June 2021 - 22:09

УЛТРА ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ ВИТОША 100КМ. 100км кал, дъжд и студ не уплашиха над хиляда и тристате колоездачи, които се впуснаха в приключението Обиколката на Витоша 100км издание 2021 г.

"Най-запомнящата се Витоша 100. Поздравления на всички стартирали!", коментира ексклузивно за BACKCOUNTRY.BG победителката в нововъведената категория E-Bike Христина Козарева.

100км кал, кал и пак кал! И в добавка многократно изливащия се от сутринта дъжд, гарниран със студен вятър, всичко това редуващо се от време на време с приятни слънчеви паузи... Първият ден на тазгодишното 38-мо издание на емблематичната "Обиколка на Витоша 100км" беше наистина брутален и то не само заради лошото време, но и заради подгизналото трасе пълно с кал и огромни езера вместо нормалните локви. Денят се превърна в истински кошмар за множеството от участниците, въпреки че тежките условия бяха прогнозирани и очаквани. Разбира се, истинските атлети нищо не може да ги уплаши и въпреки нечовешките условия шампионите днес завъртяха Обиколката и финишираха с усмивки на лицата, греещи изпод обилните слоеве кал върху тях.

Надпреварата тази година беше дебют на новата категория планински велосипеди с подпомагане с допълнително електрозадвижване, като в тази категория победители станаха Добромир Чолаков и Христина Козарева. С успеха си днес Хриси добави победа и в тази категория, след като вече има зад гърба си първо място във всички останали - бягане, колоездене и дуатлон.

Победител в планинското колоездене тази година стана Владислав Гюров от Veloraptor, който финишира за 4.51:53 ч.

Донякъде очаквана изненада при дамите в планинското колоездене днес поднесе 13-годишната Йоана Вълканова от Велоклуб Олимп - Разлог, която спечели при жените. Всъщност тийнейджърката даде силна заявка за шампионското място в Обиколката на Витоша 100км още миналата година, когато финишира втора от всички жени, на 19 минути след тогаващната победителка Христина Козарева.

13-годишна спечели 100-километровата Обиколка на Витоша с колело

13-годишната Йоана Вълканова спечели 100-километровата Обиколка на Витоша при колоездачите. Състезателката на „Олимп“ сътвори сензация като изпревари далеч по-опитни и възрастни състезатели. Йоана за втори пореден път е сред медалистите в надпреварата, след като миналата година се нареди втора.

Друг уникален рекорд записа миналогодишната шампионка Христина Козарева. След две поредни титли със стандартни велосипеди, сега тя стана първата в историята със злато и при електрическите байкове, които направиха своя дебют в Обиколката. Нещо повече – Козарева вече има невероятната колекция от победи във всички възможни надпревари по 100-километровото трасе около Витоша: със стандартен велосипед, с бягане, с електрически байк и при дуатлонистите, които в рамките на два дни първо обикалят планината с колело и след това с бягане.

Едно от най-масовите и популярни спортни събития у нас отбелязва това лято своята 38-а годишнина. Над 2000 са общо участниците в емблематичното състезание, което отново е част от инициатива „София – европейска столица на спорта“.

Стартът на колоездачите бе даден на зазоряване - още в 6 ч. в съботната сутрин. Дългата колона велосипедисти се източваше дълго към бул. „България“ в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.

Дъждът, студеният вятър и подгизналото от предишните дни трасе допълнително усложниха условията за състезателите, а и принудиха част от участниците да се откажат.

Тази година новото е отделната група на електрическите велосипеди. Над 70 състезатели потеглиха по трасето с тях и до края водеха оспорвана надпревара с другите колоездачи, сред които най-бърз се оказа Владислав Гюров от „Велораптор“. След като водеше дълго по разстоянието, той финишира за 4.51:53 ч. Това е далеч от поставения преди две години рекорд от под 4 часа, но за това спомогнаха много тежките условия – дъжд, студен вятър, кал и наводнени участъци по трасето.

При дамите времето на победителката тийнейджърка Йоана Вълканова е 6.37:17 ч. „Малолетната“ шампионка бе лидерка още след 30-ия км и не допусна изпреварване до финала.

Сред мъжете с електрически велосипеди победител е Добромир Чолаков, който стана първият в историята с подобна титла.

Награждаването на колоездачите беше днес в 16 ч. в зоната на старт/финала на паркинга пред резиденция Бояна до входа на базата на БФС, откъдето тази нощ, точно в 23.59 ч. ще потеглят и бегачите. Метеопрогнозата е за динамично и бързо промянащо се време, тъй че участниците трябва да се добре екипирани и със заредени батерии на мобилните телефони. Очаква се най-добрите сред бегачите да финишират след 8.00 ч. в неделната сутрин. Най-смелите пък опитват дуатлона – първо 100 км с велосипед и няколко часа по-късно нови 100 км с бягане. Шампионът при тях ще стане известен по обед в неделния ден.

Проявата отново е обявена за „състезание без боклук“, поради което участниците се приканват да си носят свои бутилки за вода, да не използват пластмасови чаши за еднократна употреба и да прибират отпадъците си по време и след състезанието. И това лято за постигане на тази цел помагат доброволци. В зоната на старт/финала организаторите са подготвили сетове, където участниците ще могат да релаксират, а по трасето са изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта.

И тази година ръководството на Природен парк Витоша даде разрешение маршрутът на Обиколката на Витоша да бъде „осиновен“, което означава, че маркировката и  табелките се поддържат и ползват от всички желаещи целогодишно.