. борд спорт : Млади шкипери от Варна взеха своето във ветроходната регата за Детското държавно първенство - 08 August 2011 - 17:03

ВЕТРОХОДСТВО. Във Варна завърши Държавното първенство по ветроходство в детските класове - "Оптимист", "Кадет", "420" и "Лазер 4.7". През трите състезателни дни участниците стартираха в 7 и 8 гонки за отделните класове.

Варненци също взеха своето в условията на неутолима конкуренция. В клас "Лазер 4.7" (девойки) първа е Виктория Петрова ("Черно море-Бриз"), а при момчетата вицешампион в надпреварата стана съотборникът й Даниел Николов. На 420 сребро отмъкнаха Калоян Шантанов и Мартин Тодоров („Кап. Георги Георгиев - Порт Варна”). В генералното класиране на „Кадет” бронзови са Давид Димитров и Светлин Попов от „Черно море-Бриз”, съобщиха още от Българската федерация по ветроходство.

Над 100 лодки стартираха шампионата - "Оптимист" (72 яхти), "Лазер 4.7" (11), "Кадет" (10) и 420 (8). Домакин на престижната надпревара от календара на федерацията бе яхтклуб "Кап. Георги Георгиев-Порт Варна". Гонките бяха в акваторията на Варненския залив, но не предизвикаха някакъв неистов интерес от страна на варненци.

Голяма част от клубовете, членуващи в Българската федерация по ветроходство, дни преди старта бяха пристигнали в морската столица и тренираха. От началото на миналата седмица в яхтклуб "Капитан Г. Георгиев - Порт Варна" застъпиха и трима испански състезатели в клас "Оптимист" заедно с треньора Давид Убах. В този клас стартира и украински талант.