. bg ski news : Българските национали участваха в спринтовете за Световната купа в Куусамо - 25 November 2011 - 16:15

СКИ БЯГАНЕ СВЕТОВНА КУПА (SKI.BG) -- Българските национални състезатели по ски бягане Веселин Цинзов, Иван Бургов и Антония Григорова-Бургова участваха в спринтовете класически стил за мъже (1.4км) и жени (1.2км), валидни за Световната купа на ФИС, които се проведоха днес, 25-ти ноември 2011 г., във финландския зимен център Куусамо.

FIS Cross-Country Wolrd Cup, Sprint C, Kuusamo, 25.11.2011, photo NordicFocus

Българите очаквано не успяха да влязат сред първите 30 в квалификацията, което ги извади от по-нататъшно участие в съревнованието, но събраха ценен опит, заставайки лице в лице с най-добрите спринтьори на планетата.

След квалификацията се проведоха четвъртфинали, полуфинали и финали, и така в крайна сметка победители станаха уникалната норвежка Марит Бьорген и шведът Теодор Петерсон.

От българските атлети най-добре - на 101-во място, се класира лидерът на отбора Веселин Цинзов, изоставайки на +19.04 сек. от лидера в квалификацията Анси Пенцинен от Финландия (който измина 1.4-километровата дистанция в класически стил за 2:40.31 мин.). С разлика от +26.45 сек. Иван Бургов остана 119-ти от 124-ма завършили ски бегачи. При дамите на 1.2-километровата дистанция чаровната националка, която е съпруга на Иван - Антония Григорова-Бургова, остана на 90-тото последно място в класирането, с +41.67 сек. разлика от най-добрата в квалификацията - Вибеке Скофтеруд от Норвегия (2:47.75 мин.).

Състезанията за Световната купа в Куусамо продължават утре с бяганията в свободен стил 10км мъже и 5км жени, а на следващия ден са надпреварите в класически стил. И за двата дни е заявено българско участие. Следете новините на SKI.BG.