. bg ski news : Дисквалифи-цираха Зографски и в Харахов - 11 December 2011 - 16:36

СКИ СКОК (SKI.BG) -- Българският национален състезател по ски скок отново беше скандално дисквалифициран в състезание за Световната купа на ФИС. Това се случи в днешната втора индивидуална надпревара на голямата шанца в чешкия зимен център Харахов.

18-годишният Зографски започна днешното състезание изключително, с второ място в квалификацията (133.0-метров скок и 133.1 точки). Първото място в нея заслужи швейцарецът Симон Аман (137м., 139.9т.), а зад Зографски останаха имена като норвежеца Том Хилде (4-ти с 131м и 132т.), норвежеца Бйорн Елнар Роморен, словенеца Петер Превц, финландеца Мати Хаутемаки и още много други. От предварително имащите право на участие - Роберт Кранец скочи 138м, Ричард Фрайтаг 137м, но австрийските звезди Грегор Шлиренцауер и омас Моргерщерн скочиха 133.5м, (само с 1/2 метър повече от нашия талант!).

В първия скок от същинското състезание Владимир Зографски направи скок от 121,0 метра и със събраните 118,9 точки трябваше да заеме точно 30-тото място във временното класиране, което му даваше право на участие и във втория опит и така да спечели нови точки за Световната купа. За съжаление, обаче, съдиите имаха друго мнение. Влади беше дисквалифициран, а за причина отново беше посочено несъответствие на неговия индекс за височина и тегло с дължината на ските, с които е скочил.

Според неофициална информация шефът на журито в Харахов Сеп Грацер е коментирал, че Зографски е бил с 30 грама по-лек от необходимото, за да скача с тези ски, поради което е трябвало да изполва с 1см по-къси ски.

След поредната дисквалификация самоковецът е заплашен от санкции от страна на ФИС. Националът беше дисквалифициран и в състезанието в Куусамо (Финландия) на 27 ноември. Тогава от ФИС обявиха, че при следващо нарушение ще извадят Зографски от стартовете за Световната купа до края на сезона.

СЛЕДЕТЕ НОВИНИТЕ НА SKI.BG за допълнителна информация!

За информация, в първото индивидуално състезание за Световната купа в Харахов на 9-ти декември 2011 г. Владимир имаше лош шанс с променливия вятър и не успя да покаже на какво е способен, оставайки на последното 50-то място в класирането. Тогава проблеми с дължината на ските за българина нямаше.