. bg ski news : Алберт Попов триумфира за купа Чамкория - 15 March 2012 - 20:38

АЛПИЙСКИ СКИ. Талантливият български алпиец Алберт Попов триумфира в гигантския слалом при момчетата старша възраст в 8-ото издание на международното състезание за купа "Чамкория" в Боровец. Ден по-късно 14-годишният Алберт, който наскоро спечели в старшата възраст най-значимото международно състезание по ски - купа "Тополино" в Италия, се окичи със среброто в слалома за купа Чамкория, след като грешка в първия манш доведе до изоставане от цяла секунда, която той не успя напълно да компенсира със силното си каране във втория манш.

Всъщност българските състезатели изцяло обраха златните медали и в четирите категории на Международното състезание по ски алпийски дисциплини за момичета и момчета младша и старша възраст за купа „Чамкория 2012".

Състезанията започнаха с гигантски слалом на писта „Ястребец"3 в сряда, 14-ти март. При момичета младша възраст златен медал в гигатския слалом грабна Гергана Заднепровска от „Витоша ски", а след нея останаха Елза Екимова и Йоана Цанева от „Мотен", които взеха съответно сребърно и бронзово отличие. При момчетата младша възраст пръв стана Венчо Дамянов от „Юлен", след него се нареди неговият съотборник Асен Мавриков, а третото място бе поделено между Деян Иванов от „Рилски скиор" и Христо Гърменов.

В старшата възраст от момичетата златото отиде при Надя Благоева - „Чамкория". След нея се нареди Михаела Кехайова от „Юлен", а третата позиция отново бе за „Чамкория" - Лорита Стоименова. При момчетата старша възраст златото взе Алберт Попов, среброто остиде в Камен Златков и двамата от „Мотен", а бронза отиде за Йоан Тодоров от „Юлен".

В слалома днес, 15-ти март, обаче се получи неочаквана развръзка. Смятаният за фаворит Алберт Попов изпусна победата и остана втори, допускайки грешка в първия манш. Това даде шанс на съотборника му от ски клуб "Мотен" Камен Златков да завърши с близо секунда аванс пред Алберт.

Въпреки силното си каране във втория манш, Попов така и не успя да стопи голямата разлика от първия и в крайна сметка остана на второто място.

"Просто нямах ден. Поздравления за Камен" - коментира след състезанието Алберт, който днес ще бъде награден за номер 1 за февруари в анкетата на специализирания сайт за детско-юношески спорт viasport.bg.

При момчетата младша възраст победител в слалома стана Венчо Дамянов от Юлен. При момичетата титлите грабнаха Надя Благоева в старшата възраст и Гергана Заднепровска в младшата.

Победителите от комбинацията и носители на купите „Чамкория” 2012 са:

Момичета младша възраст – Гергана Заднепровска
Момичета старша възраст – Надя Благоева
Момчета младша възраст – Венчо Дамянов
Момчета старша възраст – Алберт Попов

Общо 110 деца от 5 държави (Гърция, Кипър, Ливан, Македония и България) се сътезаваха в турнира за купа "Чамкория" в Боровец. Организатори на състезанието са ски клуб „Чамкория” и Българската федерация по ски.

по материали на bgВести, Sportline.bg и Бороспорт АД
15 Март 2012 г.
фотография: Бороспорт АД

113 деца за купа Чамкория Джуниър

АЛПИЙСКИ СКИ. 113 деца от 14 клуба се бориха за купа Чамкория-Джуниър. На писта Ястребец 3 в Боровец се проведе деветото издание на състезанието за деца до 11-годишна възраст. Организатор е Ски-клуб Чамкория.

В надпреварата участваха 113 деца от всички ски-клубове в страната, които бяха разделени в три възрастови групи. Най-малките участнички бяха само на пет години и половина.

При най-малките момичета - родени през 2005-2006 година, първото място зае Бояна Радева от СК Чамкория, Анастасия Каменова от Витоша ски стана втора, а Неда Кръстева от Мачирски спечели бронзовия медал.

Победител в същата категория при момчетата стана Тома Буров от Марина спорт, а второто и третото място заеха съответно Михаил Захариев - Марина спорт, и Илия Костов - Пампорово.

Юлия Златкова (Мотен), Марта Цанева (Мотен) и Мина Евтимова (Марина спорт) заеха съответно първо, второ и трето място при 3-та група - момичета родени през 2003-2004 година.

В същата възрастова група, златен медалист при момчетата стана Лазар Боянов от Юлен, среброто отиде при Костадин Каферинов - Юлен, а Юлиян Колев от Марина спорт се класира трети.

В последната възрастова група - деца родени през 2001-2002 година, с най-добри постижения бяха Елеонора Досева - Мотен, Ева Вукадинова - Рилски скиор, Ния Василева - Марина спорт, 3 място.

При момчетата Георги Ергин от Юлен зае първото място, а Калин Златков от Мотен и Константин Стоилов от Марина спорт се класираха съответно втори и трети.