13 Февруари 2002 - 15:15
Олимпийският шампион в спускането Фриц Щробъл: “Аз съм сензация” (Монитор)
29-годишният алпиец донесе първа титла за Австрия в най-атрактивната дисциплина от Албервил’92
изпрати на приятел Printer friendly версия

Австрия прекъсна 10-годишната си “суша” в една от най-атрактивните дисциплини на зимните олимпиади – спускането. На Игрите в Солт Лейк Сити обаче шампион стана Фриц Щробъл, а не големият фаворит Щефан Еберхартер. 29-годишният победител спечели златния медал в спускането, изминавайки трудната и дълга 3016 м писта “Гризли” в комплекса “Сноубейзин” за 1:39,13 мин. Така той донесе на Австрия шеста титла в тази дисциплина на олимпийски игри, но първа след успеха на Патрик Ортлиб в Албервил през 1992 година.

Норвежецът Ласе Кюс пък взе още един сребърен медал. Той остана втори с време 1:39,35 мин., на 0,22 сек. от шампиона, а Еберхартер трябваше да се задоволи с бронзовото отличие, което спечели с резултат 1:39,41. 32-годишният лидер във временното генерално класиране за Световната купа беше смятан за абсолютен фаворит за титлата след петте си победи в тази дисциплина през сезона. Благодарение на тези свои успехи, Еберхартер си осигури предварително Малкия кристален глобус в спускането. Той бе най-бърз и в първата тренировка в Солт Лейк Сити, но по време на състезанието направи няколко грешки по трасето и изпусна златото. Бронзът е втори медал за него от олимпийски игри след среброто в гигантския слалом от Нагано преди 4 години.

Фриц Щробъл в никакъв случай не бещи считан за аутсайдер, но повечето специалисти прогнозираха, че при отлично представяне, може да се намеси, в най-добрия случай, в борбата за влизане в челната тройка. Австриецът нямаше нито един медал от големи първенства, но пък има 8 победи в стартове за Световната купа. Шест са в спускането, а две от тях - на най-трудната писта “Щрайф” в Кицбюел.

“Направих истинска сензация, самият аз съм сензация!, бяха първите думи на Щробъл, след като научи, че е олимпийски шампион. - Наистина не съм очаквал толкова голям успех. През цялото си спускане мислех как да продължа надолу по трасето, а не дали ще спечеля”.

С второто си място норвежецът Ласе Кюс прибави четвърти медал в колекцията си от олимпийски отличия след златния в комбинацията от 1994-а и сребърните в спускането и комбинацията от 1998-а. Скандинавецът се оказа по-бърз с 6 стотни от секундата от Щефан Еберхартер и го измести на третата позиция.

“Днес (б.р. неделя) наистина не беше моят ден, призна след състезанието Еберхартер, който трудно криеше разочарованието си. - Направих няколко малки грешки, най-вече в последната част от пистата. В това състезание аз спечелих бронзовия медал, а не изгубих златния”.

Все пак 32-годишният австриец си остава основен фаворит за супергигантския слалом и претендент за медал в гигантския.

След Еберхартер в първата шестица се наредиха норвежецът Киетил Андре Аамот, французинът Клод Кретие и Кристиан Гребер, който оформи поредната австрийска хегемония в спускането - трима сред първите 6.

Двамата български представители в състезанията по ски - алпийски дисциплини Стефан Георгиев и Ангел Пумпалов не взеха участие в спускането.

Фриц Щробъл от стая №111

Олимпийският шампион на спускане от Солт Лейк Сити Фриц Щробъл е първият австрийски скиор в алпийските дисциплини, който печели златен олимпийски медал с чуждестранна екипировка, предимно френска. 29-годишният златен медалист е екипиран със ски, автомати и обувки от фирмата “Саломон”. До преди няколко години чуждестранни фирми, произвеждащи екипировка за ски-алпийски дисциплини, не бяха допускани в австрийския отбор. Ситуацията се промени с откриването на клон “Франция” в компанията “Атомик” - австрийската марка, която има най-големи успехи в спускането. Впрочем тази фирма се задоволи в неделя със сребърен и бронзов медал в спускането - на норвежеца Ласе Кюс и на австрийския фаворит Щефан Еберхартер.

“На Зимните олимпийски игри в Нагано бях настанен в стая №11 и се класирах на 11-о място, каза суеверният Фриц Щробъл. - Сега обитавам стая №111 и знаех само, че няма начин да завърша на това място. Защо австрийците сме най-добрите спускачи, питате постоянно вие? Защото имаме имаме добри наставници и тренираме жестоко през лятото. А след това на състезанията просто си вършим работата”.

Започна Зимната Олимпиада ! – 13 Февруари 2002 - 20:44
Киетил Андре Омод спечели сускането за комбинация на Олимпйискта писта – 13 Февруари 2002 - 22:15
Изненада в спускането за жени на пистата в Сноубасин – 14 Февруари 2002 - 16:52
Безпрецедентен шести медал за Омод – 14 Февруари 2002 - 18:45
Костелич от Хърватия спечели златото – 15 Февруари 2002 - 14:25

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !