26 Февруари 2006 - 14:20
ДЕН 14
ОЛИМПИАДА ТОРИНО 2006

Джулия Манкузо триумфира в гигантския слалом при жените

Джулия Манкузо от САЩ стана олимпийска шампионка в игантския слалом, последен старт от олимпийската програма по ски алпийски дисциплини за жени. Това е първо злато за САЩ в алпийските ски при жените от игрите в Нагано през 1998 година, когато Пикабо Стрийт печели в Супер-Г. Манкузо преодоля трасето в Сестриере от двата манша с общо време 2:09.19 минути и спечели първата си титла от голям форум.
Таня Путиайнен спечели сребърното отличие с време 2:09.86 и донесе първи медал за Финландия в алпийските ски.

Трета изненадващо се нареди Аня Отосон от Швеция, която изпревари своята сънародничка - олимпийската шампионка в слалома Аня Персон, която завърши на разочароващото шесто място. Персон, носетелка на три медала в Торино, бе фаворит и за гигантския слалом, бе втора след първия манш, но кара лошо във втория и остана шеста.

Джулия Манкузо, която никога не е печелила състезание за Световната купа, даде най-добро време в първия манш. Тя успя да задържи преднината си и след второто спускане и по този начин спаси отчасти честта на американските алпийци, които до този момент тотално се провалиха, с изключение на Тед Лигети, който триумфира в комбинацията при мъжете.

"Не съм и мечтала, когато се събудих тази сутрин, че довечера ще си легна като олимпийска шампионка", заяви Манкузо.

Състезанието днес се проведе при тежки метереологични условия - гъста мъгла и снеговалеж, което помогна на Манкузо. Тя често се спускала при такива условия в родната Калифорния.

"Много от моите съпернички имаха проблеми, но аз карах на сигурно, без излишни рискове и успях", каза още Манкузо.

Бронзовата медалистка Анна Отосон бе не по-малко развълнувана от успеха си. Шведката не е печелила старт за Световната купа от 6 години и затова третото й място бе прието като изненада.

"Не мога да повярвам. Не съм го очаквала, особено след първия манш, когато бях назад", каза Отосон, която бе 13-а след първия манш.

Олимпийската шампионка от Солт Лейк Сити'2002 Яница Костелич не стартира в гигантския слалом заради здравословни проблеми.

Нойманова спечели златния медал в масовия старт на 30 км

Катерина Нойманова (Чехия) спечели златния медал в масовия старт на 30 километра ски-бягане свободен стил за жени на 20-те Зимни олимпийски игри.
Във финалния спринт Нойманова надделя над Юлия Чепалова (Русия) и Юстина Ковалчик (Полша). 32-годишната чехкиняфинишира първа за 1.22:25,4 часа и за първи път в кариерата си се окичи с олимпийско злато. Досега тя имаше четири сребърни и един бронзов медал.

Нойманова донесе първата титла за Чехия от 20-та Олимпиада в Торино. В първия ден на Игрите в Торино тя спечели и първия медал за своята страна - сребро в преследването на 2 по 7,5 километра.

След финала Чепалова се строполи от умора на земята, но с вдигнати победоносно ръце. Малко по-късно взе в ръцете си своята малка дъщеря.

"Толкова от дълго време исках олимпийско злато, че вече бях загубила надежда. Затова все още не мога да повярвам, че съм шампионка. Бях страшно изморена в последната обиколка и си мислех, че силите ще ми стигнат най-много за бронзовия медал. Просто не разбрах какво се случи във финалния спринт. Знам само, че станах първа", заяви щастливата Нойманова.

Олимпийската шампионка в тази дисциплина от Нагано'1998 година Юлия Чепалова взе среброто на 1,4 секунди, а Юстина Ковалчик стана носителка на бронза на 2,1 секунди.

Чепалова водеше почти през цялото време на състезанието, но накрая на издържа на мощния финален спринт на Нойманова. Това е втори медал за рускинята тук след златото в щафетата 4 по 5 км.

Ковалчик трябваше да се задоволи с третото място, след като при влизането в стадиона имаше шансове дори за титлата.

Защитаващата титлата си от Солт Лейк Сити'2002 Габриела Паруци (Италия) остана без отличие - пето място на 35,4 секунди след шампионката.

Двойната олимпийска шампионка от Торино Кристина Смигун (преследване 15 км и класически стил 10 км) пък остана чак осма на 57,1 секунди от победителката.

Лидерката в класирането за Световната купа Марит Бьорген (Норвегия) не взе участие, тъй все още се чуства слаба и невъзстановена след заболяването на бронхите.

ДЕН 16 – 26 Февруари 2006 - 19:30
Васалопет - най-стария ски бягане маратон в световната история – 05 Март 2006 - 22:00
Алпийска Световна Купа в Южна Корея и Норвегия – 05 Март 2006 - 22:02
Северни дисциплини СК в Швеция и Финландия – 10 Март 2006 - 10:37

ДЕН 13 – 24 Февруари 2006 - 17:49
ДЕН 12 – 22 Февруари 2006 - 21:50
ДЕН 11 – 21 Февруари 2006 - 18:04
ДЕН 10 – 21 Февруари 2006 - 18:04
ДЕН 9 – 19 Февруари 2006 - 23:49