Петък, 29 Март 2024

. световни ски новини
03 Март 2013 - 17:25
Марит Бьорген спечели четири шампионски титли на Световното първенство във Вал ди Фиеме
Йохан Олсон стана световен шампион по ски бягане на 50 км

СКИ БЯГАНЕ, СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО, ВАЛ ДИ ФИЕМЕ, ИТАЛИЯ. Шведът Йохан Олсон стана световен шампион по ски-бягане за мъже на 50 километра - класически стил, което бе последният старт на световното първенство по ски-северни дисциплини в Италия. Олсон,32-годишен, който вече бе спечелил сребърен медал в бягането на 15 километра, за първи път в своята кариера стана световен шампион. Йохан Олсон донесе и единствения златен медал на Швеция от световното първенство, което завърши днес.

Олсон проведе блестящо състезание, като поведе в класирането още след 10-ия км. Шведът и Дарио Колоня се движеха дълго време заедно в челото на класирането, но швейцарецът падна заради загуба на концентрация и продължи състезанието с основната група. Олсон продължи да води сам колоната и в крайна сметка стигна заслужено да златното отличие. Дарио Колоня спечели сребърното отличие, а бронзът бе за казахстанеца Алексей Полтранин.

5. Елдар Рнинг /Норвегия/ - на 0,20,2 минути
6. Торд Асле Гердален /Норвегия/ - на 0:32,3 минути.

Норвежката Марит Бьорген спечели и масовия старт на 30 км

Марит Бьорген (Норвегия) спечели в масовия старт на 30 километра класически стил на Световното първенство по ски-бягане в италианския зимен център Вал ди Фиеме. 32-годишната Бьорген финишира за 1:27:19.9 час и триумфира за четвърти път на шампионата след златните отличия в спринта, скиатлона и с щафетата на 4 по 5 километра. Норвежката заслужи общо 12-та титла от световни първенства в кариерата си. На второ място на 3.7 секунди се нареди олимпийската шампионка Юстина Ковалчик (Полша).

Това беше първи медал за лидерката за Световната купа във Вал ди Фиеме. Терезе Йохауг завърши трета на 8.7 секунди след победителката. Така тя взе четвърто отличие от шампионата, в която спечели титлите на 10 километра свободен стил и с щафетата на Норвегия.

БТА
02 март 2013

Норвегия с шеста поредна световна титла в щафетата 4 по 10 км

Петер Нортхуг изведе Норвегия до шеста поредна световна титла в щафетата на 4 по 10 километра за мъже ски-бягане на световното първенство в италианския зимен център Вал ди Фиеме. Торд Асле Йердален, Елдар Рьонинг, Сюр Рьоте и Нортхуг финишираха за 1:41:37,2 час. Швеция остана на втора позиция с 1.2 секунди изоставане. Бронзовото отличие завоюва щафетата на Русия, която завърши на 2.4 секунди след норвежците.

Бившите медалисти от Германия останаха едва седми, след като Аксел Тайхман първо падна, след това счупи щека, а накрая и една от ските си. Отборът на Норвегия има 10 златни медала в последните 11 години в щафетата за мъже. Единствено през 1999 година победи Австрия. За тима на Норвегия това е седма титла от шампионата, а Петер Нортхуг изравни постижението на Бьорн Дели от девет златни медала от световни първенства.

БТА
01 март 2013 г.

Марит Бьорген с 18-и медал от Световно, Норвегия защити титлата си в щафетата

Марит Бьорген изведе Норвегия до защита на титлата си в щафетата 4 по 5 километра за жени на Световното първенство по ски-бягане в италианския курорт Вал ди Фиеме. Така Бьорген стана най-успешната състезателка в историята на световните шампионати с 18 медала.

Хайди Венг, Терезе Йохауг, Кристин Стейра и Бьорген спечелиха титлата с време 1:00:36,5 час. На 26.2 секунди на второ място остана Швеция, а на трета позиция на 45.8 секунди остана Русия. Марин Бьорген има три златни и един сребърен медал от Вал ди Фиеме и вече е с 18 отличия от световни първенства (11 златни, 4 сребърни и 3 бронзови).

Норвежката излезе начело във вечната ранглиста с един медал повече от рускинята Елена Вялбе (14-3-0), норвежеца Бьорн Дели (9-5-3) и рускинята Раиса Сметанина (7-6-4). Бьорген има също рекордните 58 победи за Световната купа и три олимпийски титли.

БТА
28 февруари 2013 г.

Питеро Пилер Котрер прекратява кариерата си заради контузия

Олимпийският и световен шампион в ски-бягането Пиетро Пилер Котрер (Италия) обяви, че слага край на активната си състезателна дейност. 38-годишният скиор взел решението след контузията на коляното, която получи през януари тази година.

Пилер Котрер скъса връзки на коляното и обяви на пресконференция по време на Световното първенство по ски-северни дисциплини. "През цялата си кариера съм имал късмет по отношение на здравето, но късметът ме напусна в последните година-две. И мисля, че това е правилното време да кажа край на ските, обясни ветеранът на пресконференция днес.

Пилер Котрер е олимпийски шампион от щафетата през 2006-а година в Торино, има световна титла на 15 километра през 2005-а година, два сребърни и три бронзови медала от Световни първенства и Олимпийски игри. Освен това, в кариерата си може да се похвали и с шест победи за Световната купа.

БТА
27 февруари 2013 г.

High Technology in the High Mountains – 06 Март 2013 - 13:43
David Wise and Virginie Faivre win FIS Freestyle Ski World Championship in halfpipe – 06 Март 2013 - 18:03
Телемарк Световна купа в Гейло – 07 Март 2013 - 21:50
ФИС Световно първенство по фрийстайл ски в Норвегия - Могул и Ериалс – 07 Март 2013 - 22:00
Ерик Френцел спечели северната комбинация в Лахти и на практика с осигури световната купа – 09 Март 2013 - 07:31

Аксел Лунд Свиндал спечели малката СК в Супер Г, Ана Фенингер с трета победа в кариерата си – 03 Март 2013 - 15:25
Телемарк ски Световна купа в Рюкан – 02 Март 2013 - 21:22
Адриан То спечели спускането в Квитфейл, Тина Мазе с нов рекорд – 02 Март 2013 - 19:21
Австрия стана световен шампион по ски скок на голяма шанца отборно за мъже – 02 Март 2013 - 18:21
Chickering-Ayers and Paaso Win Skiing, Bell and Rozies Win Snowboarding at the 4th stop of the FWT13 – 28 Февруари 2013 - 15:38