. световни ски новини
16 Март 2014 - 16:49
Терезе Йохауг спечели за пръв път в кариерата си Кристалния глобус
изпрати на приятел Printer friendly версия

СКИ БЯГАНЕ СВЕТОВНА КУПА. Терезе Йохауг от Норвегия спечели за пръв път в кариерата си Световната купа по ски-бягане, след като триумфира в последния старт за сезона - преследването на 10 километра свободен стил в шведския зимен център Фалун.

25-годишната Йохауг завърши за 24:25,5 минути и постигна седма победа в кариерата си. Втора на 29.2 секунди завърши шесткратната олимпийска шампионка Марит Бьорген от Норвегия, която остана втора в крайното класиране за Световната купа.

Този старт определи новата носителка на Световната купа, след като преди началото на състезанието Йохауг водеше с едва 7 точки пред Бьорген в генералното класиране. Трета завърши Хайди Венг също от Норвегия, която остана на 1:52.4 минута зад Йохауг.

В крайното класиране за Световната купа Терезе Йохауг събра 1545 точки, а Бьорген - 1498 точки. На трето място остана Астрид Якобсен (Норвегия) с 974 точки. По-рано днес отборната надпревара по ски-северна комбинация и състезанието по ски-скок за жени във Фалун бяха отложени заради силни ветрове.

Sportal.bg
16 март 2014 | 16:30

Терезе Йохауг спечели първия старт във Фалун

Норвежката Терезе Йохауг спечели ски-бягането в дисциплината скиатлон за жени във Фалун, Швеция, с което поведе срещу своята сънародничка Марит Бьорген в генералното класиране за световната купа. Тя е с актив от 1345 точки, докато Бьорген е на втората позиция с 1338 пункта.

Йохауг спечели състезанието с време 41:08.9 минути, изпреварвайки Бьорген с 33.6 секунди. Керту Нисканен от Финландия остана на третото място, след като завърши на 58.6 секунди зад Йохауг в надпреварата на 2 по 7.5 километра. Преследването при жените е насрочено за неделя, 16 март.

Sportal.bg
15 март 2014 | 13:37

Сундби спечели последния старт за сезона

Носителят на Световната купа Мартин Йонсруд Сундби (Норвегия) спечели последния старт от сезона - преследването на 15 километра от Световната купа по ски-бягане в шведския зимен център Фалун.

Сундби, който предсрочно стигна до трофея, измина дистанцията за 34:48,1 минути и записа шеста победа в кариерата си. Алекс Харви (Канада) остана втори на 4.9 секунди, а трети е Александър Легков (Русия) с изоставане от 11.0 секунди.

В крайното класиране за Световната купа за сезона след 28 състезания Мартин Йонсруд Сундби събра 1534 точки. Втори завърши Александър Легков с 980 точки, а трети е Алекс Харви със 766 точки.

Sportal.bg
16 март 2014 | 18:52

Уатабе грабна кристалния глобус в северната комбинация

СКИ СЕВЕРНА КОМБИНАЦИЯ, СВЕТОВНА КУПА. Японецът Акито Уатабе спечели последния старт от Световната купа по ски-северна комбинация за сезона във Фалун (Швеция). Уатабе беше втори след ски-скока със 127.4 точки, но спечели надпреварата с 22:07.5 минути.

Той даде четвърто време в ски-бягането на 10 километра. Втори на 4.9 секунди остана Йорген Граабак (Норвегия), а трети на 6.8 секунди е Алесандро Питин (Италия).

Олимпийският шампион и носител на Световната купа Ерик Френцел (Германия) се класира четвърти, след като бе първи след ски-скока, но 22-и в ски-бягането. Силни ветрове наложиха промяна в програмата на състезанието.

Отборната надпревара беше отложена за неделя, а днес се проведе индивидуалния старт, в който бяха използвани резултатите от предварителните ски-скокове в петък.

В крайното класиране за Световната купа Френцел завършва със 1031 точки, втори е Йоханес Ридзек (Германия) със 779 точки, а трети - Акито Уатабе (Япония) със 730 точки.

Birkebeinerrennet беше отменено заради силен вятър – 15 Март 2014 - 18:07
Големият кристален глобус отново е в ръцете на Марсел Хиршер – 15 Март 2014 - 18:07
Петерсон триумфира в спринта на 1.4 км след фотофиниш – 14 Март 2014 - 18:40

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !