Сряда, 24 Април 2024

. световни ски новини
26 Октомври 2014 - 15:00
Хиршер смаза конкуренцията в Зьолден

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА. Носителят на Големия кристален глобус за миналия сезон Марсел Хиршер спечели първия старт от новия сезон в Световната купа по ски алпийски дисциплини, доминирайки в гигантския слалом в тиролския зимен център Зьолден.

SOELDEN,AUSTRIA,26.OCT.14 - ALPINE SKIING - FIS World Cup season opening, Rettenbachferner, giant slalom men, award ceremony. Image shows the rejoicing of Marcel Hirscher (AUT). Keywords: champagne. Photo: GEPA pictures/ Andreas Pranter

Австрийската суперзвезда в апийските спортове се очакваше да води ожесточена битка за титлата с господаря в дисциплината през миналата кампания и победител в Зьолден от последните три години – Тед Лигети (САЩ).

Американецът, който спечели и олимпийската титла от Сочи 2014 в гигантския слалом, изоставаше само с 0.19 секунди от Хиршер след първия манш, но при второто си спускане разочарова феновете си с груба грешка преди равния участък в долната част на пистата. Заради това той нямаше достатъчно скорост във финалните метри по трасето и остана едва на 10-та позиция с пасив от 3.02 секунди спрямо победителя.

Хиршер бе значително по-добър от останалите си конкуренти и в двата манша, като финишира с най-добро време и при двете си спускания, общо 2:28.09 минути. Успехът за 25-годишния Хиршер е негов 23-и за Световната купа и 10-и на гигантски слалом. На финала над 20 000 зрители направо полудяха от радост.

SOELDEN,AUSTRIA,26.OCT.14 - ALPINE SKIING - FIS World Cup season opening, Rettenbachferner, giant slalom men. Image shows Marcel Hirscher (AUT). Keywords: start house. Photo: GEPA pictures/ Mitchell Gunn

Втори остана германецът Фриц Допфер с пасив от 1.58 секунди спрямо шампиона в Световната купа от миналия сезон, а на трета позиция с изоставане от 2.06 секунди се нареди надеждата на Франция в аплийските ски Алексис Пинтюро.

17-годишният българин Алберт Попов направи дебюта си в Световната купа при мъжете именно в Зьолден, като завърши състезанието на 57-мо място.

Победата е първа в Зьолден за Хиршер и общо 10-та в гигантския слалом, като миналата година единствен той, освен Тед Лигети, успя да спечели повече от един старт в дисциплината, доминирана изцяло от американеца.

SOELDEN,AUSTRIA,26.OCT.14 - ALPINE SKIING - FIS World Cup season opening, Rettenbachferner, giant slalom men. Image shows Benjamin Raich (AUT). Photo: GEPA pictures/ Christian Walgram

Хиршер става третият австриец и общо седми състезател в историята с поне 10 победи в гигантския слалом – рекордьор е шведската икона Ингемар Стенмарк с 46, Тед Лигети е с 22, а Бенямин Райх и Херман Майер са с по 14.

Допфер само веднъж се изкачи на подиума миналия сезон, когато остава втори в слалома в Кранска гора, докато Пинтюро отново доказа, че е сред най-добрите универсални скиори в момента – 23-годишният французин има седем успеха в Световната купа в пет различни дисциплини.

Целият труд на домакините по подготовката за Световната купа обаче бе на път да се провали заради голяма катастрофа. Точно 2 часа преди старта автомобил на пожарната се обърна след първия голям завой към глетчера. В резултат на това колата се претърколи и падна върху пътя. Намиращите се вътре пожарникари се отърваха с комоцио и натъртвания, но въпреки това ги откараха с хеликоптер в най-близката болница. Катастрофата блокира пътя за глетчера и над 15 000 души и ВИП гости останаха блокирани в коли и автобуси. В крайна сметка пътят бе отпушен и болшинството от 20-те хиляди зрители, които бяха обградили финала, дойдоха за средата на първия манш.Копирано от standartnews.com

от Даниел Любомиров / Sporta.bg
26 октомври 2014 | 15:46
и
Пламен Вълков / Стандарт нюз
26 октомври 2014  | 15:02

SOELDEN,AUSTRIA,26.OCT.14 - ALPINE SKIING - FIS World Cup season opening, Rettenbachferner, giant slalom men, award ceremony. Image shows the rejoicing of Fritz Dopfer (GER), Marcel Hirscher (AUT) and Alexis Pinturault (FRA). Keywords: trophy. Photo: GEPA pictures/ Hans Osterauer

6. Давиде Симончели (Италия) 1:16.67 1:13.71 2:30.38

Боде Милър: Същият съм, какъвто бях на 20, само съм по-умен – 28 Октомври 2014 - 13:25
Ще направят ли в Косово най-големия ски център в Западните Балкани – 04 Ноември 2014 - 16:07
Първият слалом за годината все пак ще се състои този уикенд – 10 Ноември 2014 - 19:57
Изхвърлиха Ванеса Мей от ските за четири години – 11 Ноември 2014 - 17:07
Тина Мазе с първа победа за сезона – 15 Ноември 2014 - 18:36

Боде Милър пропуска старта на сезона в Зьолден – 25 Октомври 2014 - 20:38
Фенингер и Шифрин си поделиха победата в Зьолден – 25 Октомври 2014 - 15:18
Анна Фенингер получи трофея "Skieur d’Or-AIJS" за 2013/14 – 25 Октомври 2014 - 11:13
Времето се смили над Световната купа в Зьолден – 24 Октомври 2014 - 17:55
Ураганът Гонсало затисна и Световната купа по ски – 23 Октомври 2014 - 22:55