Петък, 29 Март 2024

. световни ски новини
28 Ноември 2015 - 15:26
Двоен триумф за норвегия на класическия стил във Финландия

СКИ БЯГАНЕ. Норвежецът Мартин Йонсруд Сундбю спечели интервалния старт на 10 км свободен стил от Световната купа по ски бягане в Рука, Финландия, като оформи дубъл за своята страна днес след победата на Терезе Йохауг при дамите по-рано тази сутрин.

При мъжете Сундбю завърши с време 21:05.5 минути, изпреварвайки канадеца Алекс Харви с 11.2 секунди. Швейцарецът Дарио Колоня е на 3-ата позиция с 21:17.1 минути или 11.6 след победителя.

Носителят на Световната купа от последните два сезона нямаше почти никакви проблеми днес, докато основният му съперник Петер Нортхуг остана чак на 16-о място, изостанал на 39.5 секунди. На 22-а позиция пък приключи шесткратният световен първенец Мартин Фуркад от Франция, който даде време 21:48.7 минути или 43.2 секунди след първенеца. Сундбю води с 68 точки след 2 кръга, пред Фин Хаген Крьог с 64 и още един норвежец- Нортхуг с 58.

От българите Веселин Цинзов завърши на 47-о място с 22:29.6 минути, а Йордан Чучуганов остана на 102-а позиция с 24:37.4 или изоставане на 3:31.9 минути.

При дамите Терезе Йохауг постигна първата си победа за новия сезон в ски бягането, като спечели интервалния старт на 5 километра свободен стил във финландския зимен център Рука. Норвежката победи с време 11 минути, 23.8 секунди, пресичайки финалната линия със 17.6 секунди по-бързо от шведката Шарлоте Кала, която остана на 2-а позиция. Друга шведка - Ида Ингемарсдотер, остана на 3-а позиция днес с време, с 25.4 секунди от това на Йохауг.

Олимпийската и многократна световна шампионка Йохауг е сочена за категоричен фаворит за Световната купа през тази година, тъй като сънародничката и Марит Бьорген е бременна и тази година няма да се състезава.

След второто състезание за Световната купа начело в генералното класиране е Ингемарсдотер с 80 точки, а Ингвилд Флугстад Йостберг (Норвегия), която днес завърши 5-а, следва със 77. Трета е Стина Нилсон от Швеция със 74.

по материал на БТА
28 ноември 2015

Свиндал спечели с 1 стотна спускането в Лейк Луис – 29 Ноември 2015 - 09:42
Шифрин спечели слалома в Аспен с рекордна разлика – 29 Ноември 2015 - 09:45
Сундби спечели преследването на 15 км в Рука – 29 Ноември 2015 - 14:55
Пълен триумф на Аксел Лунд Свиндал в Лейк Луис – 29 Ноември 2015 - 23:03
Два от два слалома за Шифрин на родна земя, отново със смазваща разлика – 30 Ноември 2015 - 01:06

Лара Гут триумфира на гигантския слалом в Аспен  – 28 Ноември 2015 - 10:34
Норвежки триумф в спринта за Световната купа по ски бягане във Финландия – 27 Ноември 2015 - 16:27
Visma Ski Classics launches the 2016 Season Pass – 26 Ноември 2015 - 20:29
Team Exspirit ready for the Visma Ski Classics premiere – 25 Ноември 2015 - 15:35
Норвежец изненада фаворитите на голямата шанца в Клингентал – 22 Ноември 2015 - 19:09