SKI.BG
     Вторник, 19 Март 2024
[english version] english version
FIS World Snow Day Sofia 2022
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ СКИ
FIS World Snow Day Sofia 2021
FIS World Snow Day Sofia 2020
FIS World Snow Day Sofia 2012
ЕДИН СКИ ДЕН НА.. фотогалерии
World Skitest
SKI.BG partner > Yourski.RU
SKI.BG PHOTO GALLERY
СКИ в България > СКИ порталът!
 
FIS Alpine World Ski Cup Bansko 2009 LIVE
СПОНСОРИ на БФСки
Националният Ски Отбор
NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007
 
СКИ в България > СКИ порталът!

 . ски история
29 Декември 2015 - 16:44
Млади ентусиасти поставят началото на зимните спортове в България
изпрати на приятел Printer friendly версия

СКИ ИСТОРИЯ. Ето как са изглеждали първите стъпки на зимните спортове в България, през погледа и спомените на Никола Божинов от 1934 г. Божинов е един от основателите на Софийския ски клуб през 1924 г.

„Първите сведения у нас за ски са от 1904 г. Централното настоятелство на Българското туристическо дружество е изписало в тази година 4 чифта ски (зимни обувки), но не останало доволно от тях, мислейки от каталога, че се касае за „по-сериозна работа”. Не се знае какво е станало с тия ски. Още дълго време след това ските остават съвсем ограничено явление.

Впрочем данните за историята на ски спорта на Запад показват, че дори и там, до 1910 г. ски спортът не е още разпространен между широките маси. Годините 1906-1910 г. са години, в които завършилите на Запад някои българи инцидентно донасят тук първите ски. Но „въздухът” у нас не е позволявал да вирее това цвете и първите присади умират лесно и без следа. Може да се каже, че първата трайна бразда върху белия снежен плац у нас е оставена от сегашния председател на Българския ски съюз г-н Стефан Чапрашиков.


Стефан Чапрашиков, дипломат, индустриалец, един от основоположниците на ски спорта в България

От зимните спортове в България през тия години е известен само пързалянето на кънки. Но в края на Балканската война изведнъж се разви и стана популярен спортът спускане със шейни. Разбира се това не би могло да се нарече, че е „бобслайд”, обаче е предтеча, или по-точно причина, да започне скиорството в България. Появяването на шейните у нас, въведени от персонала на една чужда легация, стана причина другарят ни Вл. Минков да съобщи на нашата другарска среда, че в техния таван спокойно почивала една такава шейна с кормило. Тя била донесена от брат му, който завърши университет в Швейцария. Спокойствието на шейната биде нарушено, защото посредством присъщата в такива случаи детинска стратегия, тя биде тайно измъкната от тавана. Никой не обърна внимание тогава на двете дълги и изострени в предния край и извити тесни дъски, които лежаха в прахта до шейната. Прелестта на „люша” даде началото на идеята да използваме шейните и за излети из Витоша. Така се роди „роделът” у нас.

Трябва да отбележа, че средата, за която говоря, беше вече основала и ръководеше по това време Юношеското туристическо дружество „Витоша”. И опитът с „роделите” за първите зимни излети у нас биде направен, но уви той не даде очакваните резултати. Дълбокият сняг по планината не беше приятел на малката шейна. Така дойде редът на ските. Урокът за значението на ските в планината зиме, беше даден от един непознат нам човек. Той излизаше към Семинарията с тия странни за нас тогава дъски, спокойно ходейки по дълбокия сняг, без да затъва в него. Неведнъж ние имахме възможността да го наблюдаваме с удивление, изправени до нашите „родели”. Тогава бяхме почти деца, но по-късно случаят ни даде възможност да узнаем името на тоя странник. Това бе г-н Стефан Чапрашиков.

Така именно дойде редът и на втората авантюра в тавана на Вл. Минков. Ските на брат му изчезнаха от там и през 1915 г. те послужиха за първите опити в областта на скиорството. „Ски училището” бяха баирите около тухларните фабрики край София, но нашата цел беше да ги направим годни за зимни излети. И ние успяхме. Те именно ни показаха колко лесно можеше да бъде достъпен чрез тях зимният  снежен рай, до който дотогава с непосилна мъка се добирахме. Така именно, и у нас в България, се повтори онова, което знаем от историята на ските и за чужбина: първият подтик за развитието и популяризирането на ските бе не спортният елемент, а туристическият.

През 1916 г. нашата другарска среда обогати скиорския си инвентар. Два чифта други ски се появиха на сцената. И те дойдоха от някакви тавани. Трябва да кажа, че по това време дружеството ни въведе и „ракетите”. Урокът за това ни бе даден от онова, което виждахме във войската. Така започна постепенното развитие на зимния туризъм. Той именно ни застави да основем знаменития фонд „шейна” - началото на първата туристическа кооперация у нас.


Ледената пързалка на замръзналото езеро Ариана в Борисовата градина, 30-те години на ХХ век

В 1917 г. незабравимият ни другар - тогавашният председател на „Витоша” Крум Новаков, замина за Виена да следва. При заминаването му се поръча да купи и прати шейни за дружеството, бастуни и значки, а за неколцината му другари и ски. И радостта ни бе безгранична, когато в началото на зимата получихме исканите неща. Започнахме да ходим на Люлин. На зимата си дойде и Новаков. И упражненията почнаха; уроците на Новаков значително ни помогнаха. Стремяхме се към стабилно спускане и постепенно напредване. Първоначално карахме по Лилинефелдеровата система, състояща се в това, че вместо две щеки се употребява един дълъг тръстиков прът над 2 метра, който служи за завоите. Тая система трая у нас до 1924 г. После при въвеждането на Австрийската техника у нас (съвременната) трябваше да се употребят доста големи усилия, за да се забрави старото и се премине към новото.

Необходимо е да споменем имената на първите пионери-скиори в организираното спортуване: Крум Новаков, Симеон Божинов, Панайот Минков, Димитър Димитров, Ангел Маринов, Никола Божинов. По-късно, с увеличаване количеството на инвентара, нараства и броят на членовете на групата. През 1918 г. се основа първата организирана скиорска формация в България - ски секция при дружество „Витоша”, на която авторът стана главатар. В тази секция е началото, или по-точно предверието, към началото на организирания ски спорт у нас.

В началото на 1920 г. няколко от членовете на дружество „Витоша” станаха членове и на офицерския спортен клуб „Слава”. През 1920-21 г. ските бяха вече що-годе популяризирани. Започнаха да се появяват скиори извън тия две скиорски среди. Наложи се нуждата от специална ски организация, която да поеме и организира ски спорта у нас. За да се образува ски клуб трябваше преди всичко човек, който да познава ски техниката основно, за да може да послужи като технически ръководител на ски спорта в България. И за щастие такъв се яви. Това беше Франц Меншик. Той пое задачата за техническото ръководство, а нам се падна да подготвим формата, устава и организирането на първия български ски клуб.

Нашата мечта бе осъществена на 5 февруари 1924 г. - в София се образува Български ски клуб, който днес носи името Софийски ски клуб. Тогава, в канцеларията на софийския клон на Ю.Т.С. „Витоша” на часът 6 и половина се състоя учредителното събрание. На него присъстваха Франц Меншик, Иван Иванов, Панайот Минков, Павел Табаков, Гичо Гандев, Петър Берон, Тодор Козаров и Никола Божинов. Каква скромна аудитория, но какъв голям ентусиазъм. Събранието избра първият управителен съвет на тоя клуб: председател - Никола Божинов, секретар - Иван Иванов, завеждащ спорта - Франц Меншик, касиер - Петър Берон и домакин Г.Гандев.

Ски клубът даде първото организирано учение за ски техниката. Той пропагандира масово ски спорта в София и оттам в провинцията, даде първите упътвания на мебелните фабрики за направата на български ски. Най-после той даде началото на скиорството като спорт и на 10 февруари 1925 г. се устроиха първите състезания в България от Люлинското било над манастира, през него и Кърлежа до мястото на сегашната шанца „М. Костурков”.


Участници в първите ски състезания през февруари 1925 г.

Още в първата година се опитахме чрез другари юноши туристи да образуваме ски клубове в провинцията. Но неудачно поради липса на екипировка. Пътят на десетте скиорски години не бе лесен. Но днес той вече стигна до дните, в които се радва на небивал успех. Нека се радваме, че ще дойде времето, когато във всяко селце ще има ски клуб при Българския ски съюз и когато името на българските скиори ще стои редом с това на европейските ски майстори.”

На 14 декември 1931 г. по инициатива на Българския ски клуб  е създаден Българският ски съюз (БСС), предшественик на сегашната ски федерация. За председател е избран Стефан Чапрашиков. Присъстват делегати от София, Кюстендил, Габрово, Русе и Самоков. Само няколко месеца по-късно, на 15 май 1932 г., родният ски съюз става част от ФИС - международната ски федерация. БСС съществува до октомври 1944 г., когато настъпват реорганизации и неговата дейност се поема изцяло от ново ръководство с председател Ганчо Игнатиев.


Шамони, Франция 1924 г.

***

Първите зимни олимпийски игри са проведени през 1924 г. в Шамони, Франция. Участват спортисти от 16 страни.

Първото участие на България е през 1936 г. - на IV-та зимна олимпиада в Гармиш-Партенкирхен, Германия. Нашите представители са седем, но участието им е предимно на олимпийския принцип.

Първият медал за страната ни, бронзов, печели ски-бегачът Иван Лебанов през 1980 г. в Лейк Плесид, САЩ. Първият, и засега единствен, златен медал завоюва Екатерина Дафовска в биатлона в Нагано, Япония през 1998 г.

***

Автор: Илиана Иванова
Изгубената България
публикувано в glasove.com / 29.12.2015


 

изпрати на приятел Printer friendly версия  

Следваща:
Първите ски в България са внесени в Русе в края на XIX век – 03 Януари 2017 - 19:11
Петър Попангелов за ските и живота 37 години след успеха в Ленгрис – 21 Януари 2017 - 10:40
Напусна ни и легендарният български скиор алпиец Георги Варошкин – 25 Септември 2017 - 18:35
Как спряха Княжевския лифт – 24 Януари 2018 - 15:35
50 години ски алпинизъм: Началото - Rally Sci-Alpinistico Internazionale di Lecco 1968 – 19 Март 2018 - 15:12

Предходна:
10-те най-влиятелни скиора за всички времена – 14 Май 2015 - 18:35
Стефан Гъдев и началото на ски спорта в Габрово – 27 Април 2015 - 10:01
Драгалевския лифт - един от най-старите на Балканите – 24 Април 2015 - 12:41
Методи Савчов: “Провеждахме световни и европейски състезания, а сега една шанца нямаме!” – 12 Февруари 2015 - 15:45
Мария Хьофел-Рийш сложи край на блестящата си ски кариера – 21 Март 2014 - 21:14

Powered by [xt] , PHP & MySQL

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
SKI.BG PHOTO GALLERY
ispo BrandNew Awards
 ski poll
Кой зимен спорт сте опитвали и практикувате?
Алпийски ски
Ски ходене/ски туринг
Беккънтри ски
Телемарк ски
Ски бягане
Ски скок
Сноуборд
Фристайл ски
Фристайл сноуборд
Фрирайд ски
Фрирайд сноуборд
Снегоходки
Спускане с шейни
Туризъм/трекинг
СПА
Не спортувам
Друго


View results
FIS Live Timing
NO26 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO25 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO24 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO23 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO22 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO21 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO20 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO19 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO18 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO17 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO16 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO15 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO14 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NOX3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO12 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO11 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO10 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO9 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO8 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO7 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO6 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO5 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO4 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO2 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
Списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
 
 
XXIII Olympic Winter Games PyeongChang 2018
XXIII-ти Зимни
Олимпийски игри ПьонгЧанг 2018!
XXII Olympic Winter Games Sochi 2014
XXII-ри Зимни
Олимпийски игри Сочи 2014!
XXI Olympic Winter Games, Vancouver 2010
XXI-ви Зимни
Олимпийски игри
Ванкувър 2010 !
XX Olympic Winter Games, Torino 2006
XX-ти Зимни
Олимпийски игри !
XIX Olympic Winter Games, Salt Lake 2002
XIX-ти Зимни
Олимпийски игри !
 
 
 
© 2002-2019, SKI.BG > www.ski.bg > www.skibg.com > SKI.BG > СКИ в България > Млади ентусиасти поставят началото на зимните спортове в България > СКИ Порталът! All rights reserved. Всички права запазени. Terms & Conditions - Условия за ползване. Powered by [xt]. нагоре