Четвъртък, 28 Март 2024

. световни ски новини
06 Февруари 2003 - 21:03
Американецът Милър стана световен шампион в комбинацията (dnevnik.bg)

Боде Милър спечели златния медал в комбинацията за мъже на световното първенство по ски алпийски дисциплини в швейцарския зимен курорт Сен Мориц. Американецът завърши на седемнадесета позиция в спускането, но още в първия манш на слалома компенсира изоставането си и финишира четвърти. Във втория манш Милър беше безкомпромисен и премина трасето с най-добро време.

Боде Милър

"Чувствам се отлично, тъй като това е първият ми медал от световно първенство, заяви Милър. Комбинацията е дисциплина, в която можеш да поправиш грешките си, ако те, разбира се, не са много фатални.

Милър

В спускането не се представих убедително. В слалома обаче успях да стопя преднината, която имаха моите съперници, и да спечеля златния медал."

Сребърното отличие стана притежание на Ласе Кюс. Норвежецът беше изпреварен от Милър само със седем стотни, след като водеше в класирането след спускането и след първия манш в слалома. Преди втория манш норвежецът имаше солиден аванс от 1.35 секунди пред американския скиор, но не успя да го запази. Трети в крайното класиране в комбинацията остана друг представител на Норвегия - Киетил Андре Амодт, олимпийски и световен шампион в тази дисциплина.

Киетил Андре Амодт

Със спечелените медали Ласе Кюс и Амодт изравниха рекорда на легендарния Марк Жирардели (Люксембург), който има единадесет спечелени медала от световни първенства.

Двамата българи, които участваха в комбинацията - Стефан Георгиев и Иван Гребенчарски, завършиха съответно на 26-та позиция с общо време 3.29.88 (+ 11.47 секунди) и на 28-та с 3.31.24 (+ 12.83 секунди разлика). Гребенчарски беше 43-и след спускането, а Георгиев – 46-и от общо 54 стартирали участници.

Като приятна изненада се приеха класирането на французина Пиерик Буржа на четвъртото място, на младия швейцарец Силван Цурбриген на пето и на шведа Маркус Ларсон на шесто. От представителите на домакините в десетката влезе още Дидие Дефаго (7-и, на 1,58 сек от шампиона).

Падането на норвежеца Лунд Свиндал

Италианецът Джорджо Рока, слаломист по специалност пък стана осми, което е голям успех. От австрийските асове не завършиха надпреварата Михаел Валхофер и Бенямен Райх, които изпуснаха врати във втория манш на слалома.

Бенямен Райх

Междувременно в австрийския национален отбор по ски избухна голям скандал във връзка с това, че в спускането при мъжете ще участват Херман Майер и олимпийският шампион Фриц Щробъл, заради които Йозеф Щробъл и Андреас Шиферер бяха лишени от право за участие в тази дисциплина.

"Моето възмущение е срещу решенията на австрийската ски федерация, в която се разпореждат хора, близки на Херман Майер, обясни Шиферер. Къде е моето място в отбора и дали мога да разчитам на подкрепата на ръководителите му, след като се работи в името само на един състезател." Шиферер и неговият съотборник Клаус Крол трябваше да отстъпят местата си на Фриц Щробъл и Майер, след като преди това националният треньор вече бе включил в отбора Щефан Еберхартер, Ханес Тринкъл и Михаел Валхофер за спускането при мъжете в Сент Мориц. Главният треньор Тони Гигер се оправда с "колеблива" форма на двамата състезатели.

Поради тежката си контузия Майер не е участвал в спускания за световната купа, както Крол и Шиферер, и е малко вероятно да има успех. Последните двама завършиха съответно втори и трети декември 2002 г. във Вал д`Изер. Поддръжник на Майер е директорът на австрийската ски федерация Ханс Пум, който със задоволство отбеляза, че Херминатора завърши втори в супергигантския слалом. Критиците на Херман Майер виждат негов съюз и в лицето на самият Петер Шрокснадел, президент на "Вундертима", както наричат в Австрия националния отбор по ски алпийски дисциплини. "Ясно е, че когато лично президентът се застъпва за един състезател, той ще участва във всяка дисциплина независимо от спортната си форма", обяви Шиферер.

Скиори ускоряват по-бързо от "Мерцедес" SL 500

Спускането е водеща тема на световното първенство по ски алпийски дисциплини в Сен Мориц. "100 процента удоволствие, 45% наклон, 130 м дължина: това е най-стръмният старт в света!", пише германският всекидневник "Билд ам Зонтаг", визирайки спускането в швейцарския зимен курорт.

След първата тренировка на пистата "Корвилия" (2989.3 метра, 800 метра денивелация) организаторите отчетоха, че състезателите ускоряват от 0 до 100 километра в час само за 6.2 секунди. "Билд" пише в тази връзка, че дори спортният модел на "Мерцедес" SL 500 е по-бавен, тъй като ускорява от 0 до 100 километра в час за 6.3 секунди. "Краката ми омекнаха, когато застанах на старт и видях пред себе си отвесната писта", заяви шокираният Райнер Шьонфелдер, който се определя за един от водещите състезатели в австрийския национален отбор.

Швейцарецът Бернар Руси, олимпийски шампион от 1972 година, е автор на идеята за пистата, чийто старт е разположен на височина от 2836 метра. Стартовата платформа е с площ 200 квадратни метра. Разходите по построяването на трасето възлизат на 2.6 милиона евро. Руси сравнява спускането по пистата със свободно падане.

ВЕСЕЛИН КАРАИВАНОВ
dnevnik.bg, 06.02.2003 +
в-к Монитор, 07.02.2003

Михаел Валхофер изненадващо първи в спускането (Монитор) – 09 Февруари 2003 - 20:59
Мелани Тюржон със златото в спускането при жените (Монитор) – 09 Февруари 2003 - 21:03
Яница Костелич спечели комбинацията (Монитор) – 10 Февруари 2003 - 20:33
Милър спечели трети медал в Сент Мориц (dnevnik.bg) – 13 Февруари 2003 - 19:57
Аня Персон победи в гигантския слалом (dnevnik.bg) – 13 Февруари 2003 - 19:59

Дорфмайстер спечели златен медал на Super G в Сент Мориц (dnevnik.bg) – 04 Февруари 2003 - 00:49
Еберхартер стана Световен шампион на super G в Сент Мориц – 03 Февруари 2003 - 01:39
Сен Мориц събира ски-елита за пети път от 1924 г. насам (Монитор) – 31 Януари 2003 - 23:37
Нощният слалом в Шладминг – 29 Януари 2003 - 14:06
Херман Майер печели SG 13 дни след завръщането си (Монитор) – 28 Януари 2003 - 02:22